کمبود آرد در مشهد چقدر جدی است؟

کمبود آرد در مشهد چقدر جدی است؟

اگرچه تعدادی از نانوایی‌های آزادپز مشهد مدعی هستند که با کمبود آرد مواجه اند اما رئیس اتحادیه نانوایی‌های مشهد و سرپرست فرمانداری مشهد معتقدند این فضاسازی‌ها توسط افرادی انجام می‌شود که می‌خواهند از طریق تحمیل خواسته خود آرد مازاد دریافت و برای ادامه فعالیت نانوایی‌های غیرمجاز در این شهر از آن استفاده کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز، چندهفته‌ای است که برخی نانوایی‌های مشهد از کمبود آرد و توزیع ناعادلانه آن در سطح شهر گلایه دارند. البته سرپرست فرمانداری مشهد معتقد بود که این اعتراض‌ها و فضاسازی‌ها توسط واحدهای غیرمجازی که پلمب شده‌اند، به راه افتاده و مشکلی برای توزیع آرد در مشهد وجود ندارد.

با توجه به این که در روزهای پایانی سال قرار داریم و طی روزهای آینده مشهد مقدس میزبان زائران و گردشگران از اقصی نقاط کشور خواهد بود و میزان مصرف نان در مشهد مقدس افزایش خواهد یافت، این موضوع ایجاب می‌کند بررسی شود که این مشکل و گلایه برطرف شده است یا نانوایی‌های مشهد هنوز با کمبود آرد مواجه اند. به همین دلیل به تعدادی نانوایی در مناطق مختلف شهر مشهد مراجعه می‌کنیم.

نانوایی‌های دولتی مشکل آرد ندارند

به بولوار عبدالمطلب می‌رویم و مشکل آرد را از تعدادی از نانوایی‌های این محله شهر مشهد جویا می‌شویم. یکی از نانواهای دولتی مشهد می‌گوید: مشکلی در خصوص تامین آرد نداریم و برای روزهای عید نیز به‌اندازه کافی آرد در انبار نانوایی وجود دارد.

این نانوا درباره اعتراضات به کمبود آرد در مشهد نیز می‌گوید: نانوایی‌های دولتی مشکلی در خصوص آرد ندارند. تنها یک یا دو روز در توزیع مشکلاتی به وجود آمد که زود برطرف شد و هم اکنون هم کیفیت آردها مطلوب است و به‌اندازه کافی نیز آرد در اختیار نانوایی‌ها قرار می‌گیرد.دیگر نانوای این محله نیز معتقد است نانوایی‌های دولتی هیچ مشکلی درباره میزان و کیفیت آرد ندارند و مشکل، مربوط به نانوایی‌های آزاد پز و غیرمجاز است.

سهمیه آرد کفاف پخت را نمی‌دهد

به همین دلیل به سراغ نانوایی‌های آزاد پز می‌رویم. یکی از نانواهای آزاد پز محله ابوطالب مدعی است که آرد کافی برای پخت نان ندارد و می‌گوید: چند وقتی است که آرد را سهمیه‌بندی کرده‌اند و بر اساس میزان آرد مشخص‌شده در مجوز نانوایی، به ما آرد می‌دهند.

این نانوا می‌افزاید: بر اساس مجوز، سهمیه نانوایی بنده ماهانه 175 کیسه آرد است درحالی‌که میزان پخت نان ماهانه نانوایی ام بیش از 240 کیسه است. به همین دلیل مجبوریم بقیه آرد موردنیاز را کیسه‌ای حداقل 20 هزار تومان گران‌تر و بیش از 75 هزار تومان بخریم.

ادعای خرید آرد کیسه‌ای 80 هزار تومان!

مسئول یک نانوایی آزاد پز در بولوار شهید کریمی مشهد نیز این موضوع را تأیید می‌کند و می‌گوید: سهمیه آردی که به ما می‌دهند جوابگوی میزان پخت ما در ماه نیست، به همین دلیل مجبوریم آرد را باقیمت کیسه‌ای 80 هزار تومان خریداری کنیم و این وسط تنها شرکت‌های تولیدکننده آرد سود می‌کنند.

در ادامه به نانوایی‌های خیابان مطهری می‌رویم. مسئول یک نانوایی در این بولوار نیز از سهمیه تعیین‌شده برای نانوایی‌های آزاد پز گلایه دارد و می‌گوید: میزان سهمیه تعیین‌شده در زمان صدور مجوزها باید به‌روز شود زیرا باگذشت زمان و افزایش جمعیت، میزان پخت نانوایی‌ها افزایش یافته؛ اما سهمیه‌ها هنوز تغییری نکرده‌است.در کنار نانوایی‌های آزاد پز در محله‌هایی که گفته شد از برخی نانوایی‌های دولتی نیز درباره مشکل کمبود آرد سؤال کردیم که به نظر می‌رسد این نانوایی‌ها مشکلی در خصوص تأمین آرد موردنیاز خود ندارند. البته این نانوایی‌ها گلایه‌هایی درباره قیمت نان و افزایش قیمت خدمات و حقوق کارگر داشته‌اند که پیش‌ازاین به آن پرداخته‌شده است.

یک گلایه مشخص؛ سهمیه های آرد برای آزادپزها کم است

در ادامه برای بررسی این موضوع به بولوار مصلی و بولوار وحدت و چند نانوایی دیگر در بولوار پیروزی، شهید صادقی و امامت نیز مراجعه می‌کنیم که همه این نانوایی‌های آزادپز در یک ادعا متفق‌القول هستند؛ سهمیه‌ای که بر اساس مجوز نانوایی‌ها به آن‌ها تعلق می‌گیرد پاسخ گوی نیاز نانوایی‌ها در طول ماه نیست و نانواهای آزاد پز مجبورند آرد موردنیاز خود را باقیمت‌های بالاتری تهیه کنند.

بر اساس قانون کار کنند، آرد کم نمی‌آورند

اما واکنش رئیس اتحادیه نانوایان مشهد به این گلایه‌ها قابل تامل است. ابراهیم براتی قربانی معتقد است نانوایی‌ها باید ساعت کاری خود را بر اساس آن چه در قانون تعیین‌شده است، مشخص کنند و تنها 9 ساعت دایر باشند. رئیس اتحادیه نانوایان مشهد به خراسان رضوی می‌گوید: اگر نانواها بر اساس ساعت کار تعیین‌شده دایر و یک روز در هفته نیز تعطیل باشند، نه‌تنها نان کافی به دست مردم خواهند رساند و جلوی اسراف گرفته می‌شود، بلکه نانوایی‌ها با کمبود آرد مواجه نمی‌شوند.

آرد اضافه را برای نانوایی‌های غیرمجاز می‌خواهند

وی درباره ادعای برخی نانوایان آزادپز مبنی بر کم آوردن آرد می‌گوید: کسانی که مدعی هستند آرد سهمیه، پاسخگوی میزان پخت نان آن‌ها نیست درواقع می‌خواهند آرد اضافه بگیرند و آن را به نانوایی‌های غیرمجاز بدهند. چون کارخانه‌ها، آرد به نانوایی‌های غیرمجاز نمی‌دهند به همین دلیل متوسل به نانوایی‌های مجاز می‌شوند که آن‌ها آرد اضافه خریداری کنند و به آن‌ها بفروشند.رئیس اتحادیه نانوایی‌های مشهد البته این را که برخی نانوایی‌ها بیش از آن چه در جوازشان برای آن‌ها تعیین‌شده است به آرد نیاز دارند، رد نمی‌کند و می‌گوید: قرار است موضوع در کارگروه نان استان بررسی شود و برای نانوایی‌هایی که واقعاً میزان پخت آن‌ها بیش از میزان سهمیه‌ای است که به آن‌ها داده می‌شود، سهمیه جدیدی در نظر گرفته شود.

نانوایی‌های غیرمجاز پشت فضاسازی‌ها

قربانی مجدد تأکید می‌کند برخی فضاسازی‌ها برای این است که نانوایی‌های غیرمجاز بتوانند آرد موردنیاز خود را تأمین کنند. مسئول اتحادیه نانوایی‌های مشهد توضیح می‌دهد: از مردادماه که جلوی فعالیت نانوایی‌های غیرمجاز گرفته و حدود 300 تا 400 نانوایی غیرمجاز شناسایی‌شد، قرار بود آن ها مراحل دریافت مجوز را طی کنند اما موفق نشده‌اند و امروز با مشکل تأمین آرد مواجه شده‌اند؛ به همین دلیل این فضاسازی‌ها را به وجودمی آورند تا بتوانند آرد مازاد نانوایی‌های مجاز را خریداری کنند و به فعالیت خود ادامه دهند.

برخی 2 یا 3 نانوایی غیرمجاز دارند

وی تصریح می‌کند: درواقع برخی مالکان نانوایی‌های مجاز دو یا سه نانوایی غیرمجاز هم دایر کرده‌اند و می‌خواهند آرد اضافه بگیرند تا بتوانند آرد نانوایی غیرمجاز خود را تأمین کنند.

رئیس اتحادیه بابیان این که مشکلی برای تأمین نان در مشهد وجود ندارد، می‌گوید: نانوایی‌های غیرمجاز باید پلمب شوند و نانوایی‌های مجاز نیز باید بر اساس ساعت کار مشخص‌شده فعالیت کنند.

سرپرست فرمانداری مشهد نیز با تایید سخنان رئیس اتحادیه نانوایی‌های مشهد به خراسان رضوی گفت: این اعتراضات و گلایه‌ها از زمانی شروع شد که از طریق سامانه، میزان آرد تخصیص‌یافته به نانوایی‌ها کنترل شد و در مسیر درست قرار گرفت. درواقع تا پیش‌ازاین، بسیاری از این نانوایی‌ها مازاد سهمیه آرد خود را در بازار آزاد به فروش می‌رساندند و امرارمعاش می‌کردند و از زمانی که این موضوع کنترل شد گلایه‌ها و اعتراضات شروع شد.

حیدر خوش‌نیت افزود: هیچ نانوایی در مشهد برای پخت واقعی خود بدون آرد نخواهد ماند و اگر تعداد معدودی نانوایی وجود دارند که میزان پخت نان آن‌ها بیش از میزان سهمیه‌ای که گرفته‌اند، باشد حتماً بررسی خواهد شد و به آن‌ها آرد تحویل می شود. درواقع در مشهد به‌هیچ‌وجه با مشکل کمبود آرد مواجه نیستیم و حتی مازاد پخت نان از مشهد به شهرهای اطراف هم ارسال می‌شود.

وی بابیان این که بیش از سه هزار نانوایی در مشهد فعال هستند، ادامه داد: این تعداد مازاد بر نیاز مشهد است و به‌هیچ‌وجه اجازه تأسیس نانوایی جدید را نخواهیم داد و 130 واحد نانوایی غیرمجازی که در مشهد هنوز فعالیت می‌کنند، باید توسط سازمان صمت و اتحادیه نانوایی‌ها تعیین تکلیف شوند.

سرپرست فرمانداری مشهد معتقد است اعتراضات و گلایه‌ها به دلیل محدود شدن نانوایی‌های آزاد پز و تعیین میزان واقعی نیاز آن‌ها به آرد است و گفت: برخی نانوایی‌های آزاد پز با سهمیه آرد خود اقدام به راه‌اندازی یک نانوایی جدید می‌کنند و سهمیه آرد خود را در آن جا پخت می‌کنند و مدعی می‌شوند که با کمبود آرد مواجه اند که به‌هیچ‌وجه صحت ندارد.

خوش نیت افزود: ذخایر گندم، نیاز استان را تا یک سال آینده بدون هیچ مشکلی پوشش می دهد و این فضا سازی ها توسط تعدادی به وجود می آید تا بتوانند نانوایی هایی را که مازاد بر نیاز در مشهد تاسیس شده اند، بر مردم تحمیل کنند.

تلاش خبرنگار خراسان رضوی برای انجام گفتگوی تلفنی با مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی خراسان رضوی درباره این موضوع به نتیجه نرسید.

منبع: روزنامه خراسان

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند