اکسکوینو

هزینه‌های تولید شیرخشک 7 برابر شد

واردات شیرخشک

رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک نوزاد گفت: طبق قانونی که در مجلس تصویب شده است باید مالیات بر ارزش افزوده شیر خشک کاهش پیدا کند؛ این قانون باید به گمرک ابلاغ شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک نوزاد می‌گوید قانونی در مجلس تصویب شده است که بر اساس آن باید مالیات ارزش افزوده کالای شیرخشک نوزاد و حقوق گمرکی آن کاهش یابد، ولی هنوز این قانون به دولت ابلاغ نشده است. اگر این قانون سریعا به گمرک ابلاغ نشود، واردکنندگان ممکن است مشمول ماده ۷ گمرک شوند.
به نقل از ایسنا، هانی تحویل‌زاده با بیان اینکه دولت مبنای محاسبه حقوق ورودی و مالیات ارزش افزوده ماده اولیه شیرخشک نوزاد را از ارز دولتی به نیمایی تغییر داده است، گفت: این تغییر ارز منجر به افزایش هزینه‌های تولید تا ۷ برابر شده است. وی ادامه داد: قانونی در مجلس تصویب شده، ولی هنوز به دولت ابلاغ نشده است. قانونی که می‌گوید باید مالیات ارزش افزوده این کالا از ۹درصد به یک‌درصد و حقوق گمرکی از ۴درصد به یک‌درصد تغییر کند که از لحاظ هزینه برای تولیدکنندگان مانند سابق می‌شود. هنوز نمی‌دانیم چرا مجلس در ابلاغ این قانون به دولت تعلل می‌کند.

پرئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک نوزاد اضافه کرد: تولیدکنندگان توانایی پرداخت این هزینه و اختلاف قیمت را ندارند. اگر این شیرخشک‌ها نیز ترخیص نشود با کمبود آن در بازار مواجه خواهیم شد. تحویل‌زاده تصریح کرد: در حال حاضر کالایی در گمرک نمانده اما گمرک به ما نامه زده است که اگر این پرداخت صورت نگیرد، مشمول ماده ۷ گمرک خواهیم شد و عملا امکان واردات را از دست خواهیم داد. وی عنوان کرد: باید این قانون سریع‌تر به گمرک ابلاغ شود تا بتوانیم ماده اولیه وارد کنیم یا اینکه دولت قیمت شیرخشک نوزاد را اصلاح کند تا بتوانیم این مابه‌التفاوت را بپردازیم. براساس ماده ۷ قانون گمرک کالای موجود در گمرک، وثیقه پرداخت کلیه وجوه متعلقه به آن کالا و سایر بدهی‌های قطعی صاحب کالا بابت وجوهی است که وصول آن به موجب قانون بر عهده گمرک است. گمرک قبل از دریافت یا تامین وجوه مذکور نمی‌تواند اجازه تحویل یا ترخیص کالا را بدهد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند