کندتر شدن رشد اقتصادی چین

کندتر شدن رشد اقتصادی چین

در سه ماهه دوم امسال به دلیل جنگ تجاری چین با آمریکا، رشد این کشور کمتر از پیش‌بینی‌های قبلی خواهد بود.

انتظار می‌رود در سه ماهه دوم سال، رشد دومین اقتصاد بزرگ جهان به ۶.۷ درصد برسد که ۰.۱ درصد کمتر از پیش‌بینی قبلی است. اقتصاددانان معتقدند جنگ تجاری بین آمریکا و چین که با تهدیدهای طرفین آغاز و با اعمال صدها میلیارد دلار تعرفه اضافی بر واردات کالا از یکدیگر تشدید شده است، تا انتهای سال آینده اثر جدی بر رشد اقتصادی دو کشور نخواهد داشت و تنها پس از آن زمان اثرات بیشتری خواهد داشت.

به گزارش تجارت‌نیوز،هفته گذشته دولت ترامپ ۳۴ میلیارد دیگر از کالاهای وارداتی چینی را مشمول تعرفه‌های جدید کرد و تهدید کرده است که بر کلیه واردات خود از چین تعرفه اعمال کند. در حال حاضر حدود نیمی از صادرات چین به آمریکا مشمول تعرفه‌های جدید قرار گرفته است که کالاهای وسیعی از خودرو و ماشین آلات صنعتی گرفته تا لوازم الکترونیکی و لوازم خانگی را در بر می گیرد.

موسسه کپیتال اکونومیکس اعلام کرده است که تعرفه‌های جدید می‌توانند تا ۰.۵ درصد از رشد اقتصادی چین را کاهش دهند. لیائو کن- کارشناس امور اقتصادی «سیتیک بانک» در همین رابطه گفت: تاثیر واقعی جنگ تجاری بین چین و امریکا بر روی اقتصاد دو طرف از سال آینده معلوم خواهد شد و در بدترین شرایط پیش بینی می‌کنیم رشد چین به زیر ۵ درصد برسد.

شاخص «شانگهای کامپوزیت» که یکی از دماسنج‌های مشهور اقتصاد چین به شمار می‌رود، از ابتدای سال تاکنون حدود ۱۴ درصد ارزش خود را از دست داده است.

منبع:خبرگزاری فرانسه

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند