گام بلند بانک مرکزی و تاثیر آن در کاهش نرخ ارز

گام بلند بانک مرکزی و تاثیر آن در کاهش نرخ ارز

بانک مرکزی این بار اقدامات کنترلی خود را به خارج از مرزهای ایران برده و بازار کاملا بی‌سامان خارج تحت اختیار بانک مرکزی درآمدهاست.

کارشناس اقتصاد سیاسی، درباره دلایل کاهش نرخ دلار می‌نویسد: سرچشمه کاهش بیش از آنکه در بازار نقد تهران باشد از آن‌سوی مرزها آغازشده است و مهم‌تر از آن علیرغم کاهش جدی نسبت به انتظارات بازار موج‌های برگشتی چندان پرقوت نیست.

به گزارش تجارت‌نیوز، متن این یادداشت به شرح زیر است:

بعد از سقوط آزاد نرخ دلار از حدود ١٩ هزار تومان به بازه ۱۲ هزار تومان توام با نوسان‌های مقطعی، بانک مرکزی به‌صورت مستمر و هوشمندانه اقدام به مداخلات نقطه‌ای در بازار نقدی تهران می‌کرد و این امر بخش مهمی از ثبات و کاهش نسبی نرخ ارز در بازار آزاد را در یک ماه گذشته توضیح می‌دهد.

اما ظرف چند روز گذشته شیب این کاهش به‌مراتب بیشتر شده و حتی باعث شد صبح امروز نرخ بازار هرات در کانال یازده هزار تومان باز شود. این بار سرچشمه کاهش بیش از آنکه در بازار نقد تهران باشد از آن‌سوی مرزها آغازشده است و مهم‌تر از آن علیرغم کاهش جدی نسبت به انتظارات بازار موج‌های برگشتی چندان پرقوت نیست. متغیر مسلط این روند جدید چیزی جز گام قاطع بانک مرکزی برای مقابله با پول‌شویی نیست: محدودیت سقف روزانه تراکنش روی POS.

توضیح آنکه شکل اصلی تقاضای خرید گذاشتن برای درهم، دینار و افغانی در دبی، سلیمانیه و هرات پرداخت از طریق پوزهایی بود که به‌صورت غیرقانونی از مرز خارج‌شده بود و بدون محدودیت هر کارت می‌توانست چندین تراکنش ٥٠ میلیون تومانی روی آن انجام دهد و پس از تسویه ریالی معادل ارزی آن را در محل برای مصارف خروج سرمایه، تسویه خرید قاچاق و … انجام دهد. اکنون با محدود شدن سقف تراکنش عملا امکان گذاشتن سفارش‌های بزرگ خرید ارز بدون تسویه حضوری (در شعبه) ریالی مسدود شده و بازار کاملاً بی‌سامان خارج از ایران تا حد قابل‌توجهی دستکم در بعد تسویه ریالی تحت اختیار بانک مرکزی درآید.

گام بلند بانک مرکزی و تاثیر آن در کاهش نرخ ارز

اعمال این سقف به لحاظ فنی پیچیدگی‌های بسیار دارد و چیزی بسیار بیشتر از ابلاغ یک دستورالعمل ساده است، هم ازنظر جغرافیایی و هم ازنظر چگونگی ارتباط حساب مبدأ و مقصد و انتقالات درون بانکی،…

آنچه رخ‌داده بدون شک مهم‌ترین اقدامی است که تابه‌حال از بعد فنی برای مقابله با پول‌شویی در حوزه ریال در همه‌سالیان اخیر رخ‌داده است و شنیده‌ها حاکی است این روند در سطوح مختلف و استانداردهای پرداخت مختلف ادامه خواهد داشت. اقدام بانک مرکزی انصافاً هم موفق و هم به‌موقع بوده است.

مبارزه واقعی و عملی با پول‌شویی یعنی امثال همین اقدامات و نه تکمیل چشم‌بسته و توأم با فشار سیاسی خارجی بندهای باقی‌مانده برنامه اقدام FATF.

 

منبع: اقتصادآنلاین

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند