گام تازه دولت برای ساماندهی وضع سکه

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، بورس کالا و شرکت کارگزاری بانک ملی ایران در آستانه دومین دور عرضه سکه‌های پیش‌فروش شده که از بیست و ششم تیرماه آغاز می‌شود، تفاهمنامه همکاری امضا کردند.

گام تازه دولت برای ساماندهی وضع سکه

پس از آغاز اجرای برنامه یکسان‌سازی ارز از بیست و یکم فروردین، بانک مرکزی دور جدید پیش‌فروش سکه را در سررسیدهای یک ماهه، سه ماهه، ۶ ماهه، ۹ ماهه، یک ساله، ۱۸ ماهه و ۲ ساله کلید زد.

به گزارش تجارت‌نیوز، دومین دور عرضه سکه‌های پیش فروش شده بیست و ششم تیرماه آغاز می‌شود.

در شعبه های بانک ملی ایران پیش‌فروش سکه در سررسید ۹ ماه، یک میلیون و ۴۱۰ هزار تومان و یک ساله یک میلیون و ۳۵۰ هزار تومان انجام می شود.

قیمت سکه برای سررسید ۱۸ ماه، یک میلیون و ۲۴۵ هزار تومان و سررسید ۲ ساله یک میلیون و ۱۶۰ هزار تومان تعیین شده است.

در همین پیوند، امروز (شنبه) نمایندگان بورس کالا و شرکت کارگزاری بانک ملی ایران و همچنین «اکبر کمیجانی» قائم مقام، «سیدمحمود احمدی» دبیرکل و «پیمان قربانی» معاون اقتصادی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در نشست مشترکی همفکری کردند.

به گزارش تارنمای بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، مقرر شد در اسرع وقت سامانه‌ای برای تبادل و معامله اوراق پیش فروش حاوی جزییات اجرای طرح و نقش فروشنده، خریدار، بورس، بانک مرکزی و… راه اندازی شود.

همچنین برای اطلاع رسانی دقیق در مورد عرضه سکه و چگونگی تبدیل آن به گواهی سکه، مقرر شد اطلاعات لازم از سوی بانک مرکزی و بورس در اختیار مردم و ذینفعان قرار گیرد.

قائم مقام رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در این نشست از آمادگی این بانک برای پیش فروش‌های دوباره سکه خبر داد.

کمیجانی بر تضمین تحویل سکه های پیش فروش شده از سوی بانک مرکزی و اعتمادسازی تاکید کرد و افزود: اعتماد عمومی، بازار ثانویه پررونقی را ایجاد کرده و بر ثبات بازار و تعادل قیمت ها موثر است.

وی اضافه کرد: مولفه های مختلف بر انتظارات عمومی و قیمت سکه تاثیر گذاشته است و برآیند نیروها به گونه‌ای بوده که سکه را در بازار آتی و بازار جاری، با قیمت بالاتری روبرو کرده است.

کمیجانی افزایش قیمت سکه را متاثر از افزایش جهانی قیمت طلا، افزایش نرخ برابری دلار و دیگر اتفاقات و انتظارات دانست و تاکید کرد باید هر چه زودتر اقدامات اجرایی در این زمینه آغاز، بانک‌ها و کارگزاران عرضه سکه مشخص شود و به مردم و خریداران سکه اطلاع رسانی لازم صورت گیرد.

 

منبع: ایرنا


این مطلب را به اشتراک بگذارید