تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

برق کدام خانوار نجومی گران می‌شود؟

برق کدام خانوار نجومی گران می‌شود؟

با وجود این که تابستان امسال، تعرفه برق تغییر کرد و گران شد، به نظر می‌رسد دولت قصد دارد یارانه برق برخی از مشترکان را قطع کند. اما این یعنی قرار است برق دوباره گران شود؟

به گزارش تجارت‌نیوز، هیات دولت به تازگی طرحی را برنامه‌ریزی کرده که یارانه مشترکان پرمصرف، قطع شود. این طرح در انتظار تصویب خود دولت است.

مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق هم روز پیش در گفتگوی زنده تلویزیونی گفته بود: ۲.۶ درصد از مشترکان خیلی پرمصرف هستند. این مشترکان ۲۰ برابر مشترکان معمولی برق مصرف می‌کنند و به همین دلیل هم قرار است جریمه‌های سنگینی به آنان دهیم.

پیش از این، برق در تابستان امسال یک‌بار گران شده بود. مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران به ایرنا گفته بود تعرفه برق برای پرمصرف‌ها افزایش می‌یابد و یارانه آنان نصف می‌شود. حالا هم قرار است قبض برق برخی از مشترکان نجومی‌تر شود و برق گران‌تر شود.

اما مشترکان پرمصرف چه کسانی هستند؟

به گفته رجبی مشهدی، افرادی که زیر الگوی‎‌های استاندارد برق مصرف می‌کنند، به طور سالانه هفت درصد افزایش قیمت دارند. صورتحساب برق این افراد معمولا حدود ۳۰ هزار تومان است.

به گفته او، افرادی که بیش از ۳۰۰ کیلووات بر ساعت برق مصرف می‌کنند مشترکان پرمصرف هستند. این افراد علاوه بر هفت درصد قبلی، ۱۶ درصد دیگر هم به صورتحساب آنها اضافه می‌شود.

یارانه برق کدام مشترکان پرمصرف کم می‌شود؟

آن طور که آمارهای ارائه شده می‌گوید، ۸۵۰ هزار مشترک خانگی، بیش از دو برابر الگو برق مصرف می‌کنند. رقم مازاد بر دو برابر را هر بار با احتساب متوسط خرید برق از نیروگاه تجدیدپذیر که ۸۰۰ تومان است حساب می‌کنند.

البته تعرفه پلکانی از قبل هم برای این دسته از مشترکان پرمصرف، حساب می‌شد. چند ماه پیش قرار شد قبض برق این مشترکان با تعرفه خرید برق از نیروگاه‌های تجدیدپذیر حساب شود و حالا می‌گویند این مشترکان باید جریمه بیشتری برای مصرف برق دهند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند