گرایش مجدد ذائقه مردم ایران به سمت چای ایرانی

گرایش مجدد ذائقه مردم ایران به سمت چای ایرانی

رئیس سازمان چای کشور ضمن تاکید بر اینکه باید ذائقه مردم را به سمت چای ایرانی ببریم، گفت: خوشبختانه چای ایرانی بین مردم طرفدار دارد و ذائقه مردم دوباره به سمت چای ایرانی در حال بازگشت است.

حبیب جهان ساز در آغاز با بیان اینکه ۲۲ درصد نیاز کشور به چای از طریق تولید داخل تامین می‌شود، گفت: ۹۰ درصد از بازار داخلی چای توسط چای کاران استان گیلان و حدود ۱۰ درصد نیز توسط چایکاران استان مازندران تامین می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی اضافه کرد: ظرفیت چای ایران در گذشته بیشتر از شرایط فعلی بود و برنامه‌ریزی‌هایی که انجام می‌دهیم نیز برای رسیدن به ظرفیت گذشته است. در گذشته در بعضی از سال‌ها تا ۳۰ الی ۴۰ هزار تن از نیاز بازار توسط چای کاران داخلی تامین می‌شد.

رئیس سازمان چای کشور با اشاره به موانعی که باعث کاهش ظرفیت چایکاران شده است، اظهار کرد: فراز و فرودهای تولید به ویژه در زمینه اصلاح ساختار چای و باغات باعث آسیب دیدگی چای داخلی شد. البته با فرآیندی که شروع شده است، کشاورزان امیدوار شده اند صنعت چای مجددا رشد کند.

وی درباره اقدامات انجام شده گفت: دولت توانسته است اعتبارات خرید تضمینی چای را تامین کند تا پول‌ها به موقع به کشاورزها پرداخت شود و از نظر قیمت نیز تا حدودی رضایت کشاورز تامین می‌شود. همچنین با پرداخت تسهیلات ارزان قیمت، باغ‌های رها شده به کشاورزان داده شود.

بازپرداخت این تسهیلات بعد از چند سال از محل فروش برگ سبز انجام می‌شود. در این روش، حدود پنج هزار هکتار از اراضی مجددا به چرخه تولید برگشت داده می‌شود.

جهان ساز ادامه داد: همچنین دولت، صندوق حمایت از چایکاران را ایجاد کرد؛ تقریبا ۵۱ درصد از سهام این صندوق برای تولید کننده ها از جمله باغداران و کارخانه‌داران است و ۴۹ درصد را نیز خود دولت موظف به تامین اعتبارات است تا از تولید کنندگان صنعت چای حمایت شود.

رئیس سازمان چای کشور ضمن تاکید بر اینکه باید ذائقه مردم را به سمت چای ایرانی ببریم، عنوان کرد: خوشبختانه بعد از برداشت امسال، در کاخانجات، خیلی چای باقی نمانده است یعنی چای ایرانی بین مردم طرفدار دارد و ذائقه مردم دوباره به سمت چای ایرانی در حال بازگشت است.

وی به واردات چای اشاره کرد و عنوان داشت: دلایلی که چای خارجی مصرف بیشتری دارد، بسته بندی شکیل و داشتن طعم‌های مختلف است. صنایع داخلی نیز باید به این سمت بروند که هم چای خوب تولید و هم بسته بندی شکیلی انجام دهیم و البته طعم های مختلفی که با ذائقه مردم سازگار است را به بازار ارائه دهیم.

 

منبع: رادیو گفت‌وگو

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند