گردش مالی 50 هزار میلیارد ریالی برنج در مازندران – تجارت‌نیوز
خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : کواکبیان: در پرونده شاسی بلندها نام 2 چوپان مطرح است/ به مجلس دهمی‌ها هم پیشنهاد خودرو داده بودند

گردش مالی 50 هزار میلیارد ریالی برنج در مازندران

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت که گردش مالی 50 هزار میلیارد ریالی برنج در مازندران، یک فرصت مناسب برای افزایش تولید این محصول راهبری در این استان است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت که گردش مالی 50 هزار میلیارد ریالی برنج در مازندران، یک فرصت مناسب برای افزایش تولید این محصول راهبری در این استان است.

به گزارش تجارت‌نیوز، دلاور حیدرپور شامگاه دوشنبه در آیین افتتاح اولین نمایشگاه علمی و تخصصی برنج مازندران در بابل افزود: این رقم گردش مالی نشان‌دهنده آن است که این محصول در اقتصاد استان بسیار اثرگذار است.

وی بیان کرد: زمانی ما می‌توانیم اهمیت این گردش مالی را در استان بفهمیم که آن را مقایسه کنیم با اعتبار عمرانی مازندران در سال جاری که 10 هزار میلیارد ریال و معادل یک‌پنجم گردش مالی برنج استان است.

حیدرپور با اعلام اینکه مازندران تامین کننده 40 درصد برنج کشور است، گفت: بیش از 150 هزار خانوار مازندرانی در زمینه تولید این محصول فعالیت دارند.

وی گرایش کشاورزان شالیکار به ماشینی کردن کشت برنج را یک فرصت بسیار مطلوب برای افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه تولید دانست و افزود: هم‌اکنون 80 درصد از کار برداشت و 30 درصد از نشای برنج در مازندران ماشینی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با تاکید بر اینکه مکانیزه کردن کشت برنج هیچ آسیبی به اشتغال در این بخش وارد نمی‌کند، اظهار داشت: مکانیزاسیون کاشت و برداشت برنج علاوه بر اینکه به ایجاد اشتغال پایدار در استان کمک می‌کند، سبب شده است تا برداشت برنج با سهولت و سرعت بیشتری انجام شود.

وی یکی از دلایل رواج کشت دوم برنج در مازندران را نتیجه مکانیزه شدن برداشت این محصول دانست و افزود: تسریع در برداشت ماشینی برنج سبب شد تا کشاورزان ما یک ماه زودتر از موعد برداشت کنند و این امر زمینه کشت دوم برنج را ایجاد کرد.

حیدرپور گفت: مکانیزاسیون علاوه بر ایجاد زمینه کشت دوم، هزینه‌های تولید کشاورزان را نیز تا 40 درصد کاهش داده است.

فرآیند کشت اول برنج در مازندران در سال‌های اخیر از ماه اسفند آغاز می‌شود و برداشت آن هم در اواخر خرداد و ماه تیر صورت می‌گیرد.

کشت دوم برنج هم به دو روش نشای دوباره یا پرورش ساقه با نام «دونوچ» در شالیزارهایی انجام می‌شود که کشت اول آن‌ها حداکثر تا اواخر تیرماه برداشت شود.

برداشت محصول کشت دوم نیز به اواخر شهریور و ماه مهر گسترش می‌یابد.

معرفی 26 رقم برنج در مازندران

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت که تاکنون 26 رقم برنج در این استان اصلاح و به کشاورزان شالیکار معرفی شده است که آن‎ها از همین رقم‌ها در کشت استفاده می‌کنند.

وی افزود: به‌زودی یک رقم جدید برنج که در مرحله نام‌گذاری است به کشاورزان معرفی خواهد شد که ظرفیت تولید 10 تن در هکتار و قابلیت های دیگر را دارد که هنگام معرفی توسط کارشناسان تشریح خواهد شد.

حیدرپور با تشریح حمایت‌های دولت تدبیر و امید در چهار سال گذشته از برنج‌کاران، گفت: دولت همسو با حمایت از تولیدکنندگان برنج در مازندران، امسال خرید برنج پرمحصول شالیکاران استان را در دستور کار قرار داده است که تاکنون 314 تن از این ارقام شامل برنج ندا، نعمت و شیرودی از تولیدکنندگان خریداری شده است.

وی ثبات بخشی به قیمت برنج با ممنوع کردن واردات برنج در زمان برداشت را مهم‌ترین کمک دولت تدبیر و امید به کشاورزان برنج‌کار مازندرانی برشمرد و افزود: به همین دلیل نیز قیمت برنج طارم که کشت اصلی شالیکاران مازندرانی است امسال نیز مانند دو سال گذشته با ثبات مانده و دست دلالان و سودجویان از سفره کشاورزان کوتاه شده است.

دولت تدبیر و امید از سال 93 واردات برنج خارجی را همزمان با برداشت برنج داخلی ممنوع کرد و همین سیاست سبب شد تا دلالان فرصت نیابند در فصل برداشت دسترنج کشاورزان را با قیمت پایین خریداری کرده و با پایان یافتن برداشت آن را به قیمت 2 تا سه برابر خرید به بازار عرضه کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به ایجاد رکورد در بازار برنج طارم مازندران در سال جاری، گفت : طی مکاتباتی که با وزارت جهاد کشاورزی صورت گرفته است به دنبال آن هستیم تا خرید تضمینی برنج طارم نیز در دستور کار قرار گیرد تا کشاورزان بتوانند این محصول را که در انبار ذخیره کرده‌اند، عرضه کنند.

مازندران 230 هزار هکتار اراضی شالیکاری دارد که سالانه با تولید بیش از 900 هزار تن برنج سفید، 42 درصد برنج کشور را تامین می‌کند.

اولین نمایشگاه علمی و تخصصی برنج مازندران با حضور جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی، تولیدکنندگان و دست‌اندرکاران صنایع تبدیلی وابسته در مصلی جمعه بابل گشایش یافت.

در این نمایشگاه 49 شرکت آخرین دستاوردهای علمی و تخصصی اعم از ادوات کشاورزی، تجهیزات مربوط به تجهیز و نوسازی اراضی، صنایع تبدیلی کشاورزی، تجهیزات بسته‌بندی و فرآوری برنج را در معرض نمایش قرار داداند.

 

منبع: ایرنا

نظرات