گزارش تفریغ بودجه ۶ ماهه 1401 به دست مجلس رسید

وصول 100درصدی درآمدهای مالیاتی/ روند کسری بودجه کاهشی شد؟

بودجه

گزارش تفریغ بودجه ۶ ماهه ۱۴۰۱ نشان از وصول 100 درصدی درآمدهای مالیاتی و روند کاهشی کسری بودجه دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، صبح امروز رئیس کل دیوان محاسبات کشور با انتشار توئیتی از ارسال گزارش تفریغ بودجه ۶ ماهه ۱۴۰۱ به مجلس و دولت خبر داد. برشی از این گزارش که به پایان شهریورماه منتهی می‌شود، نشان می‌‎دهد روند میزان کسری بودجه کاهشی بوده است.همچنین، گزارش تفریغ بودجه حکایت از افزایش ۴۴۶ درصدی میزان وصولی ریالی حاصل از نفت خام، میعانات گازی و خالص گاز صادراتی در دوره گزارشگری فعلی نسبت به مدت مشابه سال قبل، وصولی نزدیک به ۱۰۰ درصدی درآمدهای مالیاتی و بیش از ۸۹ درصدی سایر درآمدها نسبت به مصوب شش ماهه، کاهش ۶۴ درصدی تعداد دستگاه‌های حساب نداده، افزایش ۱۲ درصدی میزان ثبت اطلاعات کارکنان دستگاه‌های اجرایی در سامانه پاکنا در مقایسه با مدت چهارماهه قبلی دارد.

مهرداد بذرپاش- رئیس دیوان محاسبات کل کشور- صبح امروز توئیتی منتشر کرد که نشان از ارسال گزارش دیوان محاسبات از تفریغ شش ماهه بودجه سال جاری به مجلس و دولت داشت. در این توئیت آمده است: «اطلاع مجلس و دولت از میزان تحقق قانون بودجه سال جاری و دلایل عدم تحقق برخی احکام و نیز گزارش ارزیابی برنامه ششم توسعه که برای اولین بار تهیه و ارائه شده است، در کنار تفریغ ۶ ماه زودتر از موعد بودجه ۱۴۰۰، نقشه راه شفافی برای تدوین برنامه هفتم و بودجه ۱۴۰۲ خواهد بود؛ ان‌شاءالله.»

برشی از گزارش تفریغ بودجه 1401

دیوان محاسبات کشور برشی از گزارش تفریغ بودجه شش ماهه اول سال ۱۴۰۱ منتهی به پایان شهریورماه منتشر کرد. ایسنا در این باره خبر داده این گزارش حاکی است که تا زمان مذکور، ۱۳ درصد از احکام به صورت کامل اجرا شده است. در ۲۱ درصد عدم اجراء و در ۶۶ درصد اجرای بخشی از احکام بودجه را شاهد هستیم.

از بین تعداد ۶۹ حکم که متضمن تدوین، تهیه، تصویب و ابلاغ آیین‌نامه، دستورالعمل، سازوکار اجرایی، ترتیبات اجرایی، شیوه‌نامه پرداخت تا پایان شهریور سال ۱۴۰۱ بودند، برای ۵۵ درصد (۳۸ حکم) اقدام لازم صورت پذیرفته، و در مورد ۴۵ درصد (۳۱ حکم) احکام قانون بودجه نقض شده است. در ۴۹ مورد ردیف درآمدی، وصولی صورت نگرفته که از جمله دلایل کسری بودجه محسوب می‌شود و تعداد ۵۹ ردیف درآمدی، دارای وصولی کمتر از ۵۰ درصدی نسبت به پیش‌بینی‌ بوده و ۱۸ مورد ردیف درآمدی جدید نیز وصولی نداشته است. تخصیص اعتبار برای طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای با تاریخ پیش‌بینی خاتمه در پایان سال ۱۴۰۱ به منظور بهره‌برداری به موقع این طرح‌ها، کامل و بهینه نبوده است. از میان ۱۱۷ طرح مذکور با پیش‌بینی تاریخ اتمام در پایان سال ۱۴۰۱، صرفاً به ۴۵ طرح تخصیص اعتبار ۰.۰۳ درصدی تا ۱۲۱.۸۵ درصدی صورت گرفته و برای مابقی طرح‌ها به تعداد ۷۲ مورد هیچ‌گونه تخصیص اعتباری انجام نشده است. لازم به ذکر است تخصیص ۱۰۰ درصدی اعتبار به این طرح‌ها موجب بهره‌برداری به موقع آنها و افزایش اثربخشی لازم خواهد شد.

اطلاعات 1928 دستگاه اجرایی در پاکنا نیست

تعداد ۱۹۲۸ دستگاه اجرایی (۴۰ درصد) اطلاعات کارکنان خود را در مهلت مقرر سامانه پاکنا ثبت نکرده‌اند. همچنین تعداد ۱۹۱۶ دستگاه اجرایی (۴۰ درصد) لیست حقوق و مزایای کارکنان خود را در سامانه موضوع ماده (۲۹) قانون برنامه ششم توسعه کشور در موعد قانونی ثبت نکرده‌اند.

اعتباری به درمان ناباروری و سیاست‌های جمعیتی اختصاص نیافت

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از محل فعالیت‌هایی از جمله «درمان ناباروری» و «تدوین و اجرای سیاست‌های جمعیتی کشور» هیچ‌گونه اعتباری دریافت نکرده که این موضوع موجب عدم تحقق اهداف قانونگذار تا مقطع کنونی شده است. درمورد پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان نیز اقداماتی به صورت ناقص و پراکنده توسط وزارت بهداشت و سازمان‌های بیمه‌گر صورت گرفته است. طبق ماده (۷۴) قانون برنامه ششم توسعه، وزارت بهداشت و درمان مکلف بود ظرف دو سال اول اجرای برنامه ششم (پایان سال ۱۳۹۷) نسبت به استقرار پرونده الکترونیک سلامت اقدام کند اما هدف قانونگذار تا مقطع کنونی به صورت کامل محقق نشده است.

343 شرکت اطلاعات‌شان را به‌روزرسانی نکردند

گزارش تفریغ بودجه می‌افزاید: تعداد ۳۴۳ شرکت اطلاعات خود و ‌شرکت‌ها و موسسات تابعه و وابسته را در سامانه یکپارچه اطلاعات ‌شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی مستقر در وزارت امور اقتصادی و دارایی ثبت و به‌روزرسانی نکرده‌اند. همچنین ۲۲ شرکت آمار نیروی انسانی خود را حداکثر تا ۳۱ اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ در پایگاه اطلاعات کارکنان نظام اداری(پاکنا) وارد نکرده‌اند.

تعداد ۹۳ دستگاه اجرایی قانون ممنوعیت عضویت همزمان مقامات و معاون آنان و مدیران ‌دستگاه‌های اجرایی کارکنان شاغل در کلیه پست‌های مدیریتی در هیات‌مدیره، مدیریت عاملی و سایر مدیریت‌های اجرایی ‌شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی و سازمان‌ها را رعایت نکرده‌اند و اطلاعات اموال غیرمنقول از جمله انفال و اموال تملیکی در اختیار ۳۷۹ دستگاه اجرایی در سامانه جامع اموال دستگاه‌های اجرایی (سادا) در موعد مقرر قانونی ثبت و یا تکمیل نشده است.

 

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند