گزارش جدید بانک جهانی از ثروت جهان

گزارش  جدید بانک جهانی از ثروت جهان
بر اساس گزارش جدیدی که بانک جهانی منتشر کرده، کل ثروت جهان در حال افزایش است و این اتفاقی مثبت است، اما این رشد ثروت هنوز قادر به حل موضوع نابرابری‌های موجود نیست.

بر اساس گزارش جدیدی که بانک جهانی منتشر کرده، کل ثروت جهان در حال افزایش است و این اتفاقی مثبت است، اما این رشد ثروت هنوز قادر به حل موضوع نابرابری‌های موجود نیست.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از بلومبرگ؛ در گزارشی که با عنوان «تغییر ثروت ملت‌ها» منتشر شده آمده است، شکاف میان ثروتمندترین و فقیرترین ملت‌ها همچنان زیاد است، و نسبت ثروت در ازای هر فرد در نقاط مختلف جهان کندتر از رقم کل رشد ثروت در حال افزایش است. بر اساس این گزارش که وضعیت ۱۴۱ کشور را در فاصله سال‌های ۱۹۹۵ و ۲۰۱۴ بررسی کرده، در برخی کشورها به‌خصوص آفریقای زیر صحرا، سرانه ثروت در واقع در حال کاهش است.

تعریف بانک جهانی از ثروت، شامل سرمایه تولید نظیر ماشین‌آلات، سرمایه طبیعی نظیر ذخایر نفتی و زمین‌های کشاورزی، درآمد اشخاص و خالص دارایی‌های خارجی است. این گزارش حاکی است، میزان ثروت جهانی از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۴، ۶۶ درصد رشد داشته است. سهم کشورهای طبقه متوسط از ثروت جهانی از ۱۹ درصد به ۲۸ درصد افزایش یافته، در حالی‌که سهم کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه‌ای از ۶۵ درصد به ۶۵ درصد کاهش یافته است، که به عقیده بانک جهانی این ناشی از رشد «قابل توجه» در آسیا بوده است.

اما سهم کشورهای زیر صحرا از ثروت جهانی از زیر یک درصد اندکی افزایش یافته است. برخی کشورها از جمله جمهوری دموکراتیک کنگو، ماداگاسکار و تانزانیا شاهد کاهش میزان ثروت خود بوده اند.

بانک جهانی در گزارش خود از کشورهای جهان خواسته تا از سرمایه های طبیعی خود به شکل کارآمدتری استفاده کنند و درآمدهای حاصله را در زیرساخت‌ها و آموزش سرمایه‌گذاری کنند که برای رشد ثروت حیاتی هستند.

 

منبع: تسنیم

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند