اکسکوینو

خبر جدید از یارانه دارو/ یارانه دارو حذف می‌شود؟

پیش بینی قالیباف درباره قیمت دلار

رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه امروز مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: یارانه دارو به هیچ عنوان حذف نمی‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: الان یارانه دارو از طریق شرکت‌های بیمه‌گذار در اختیار بیماران قرار می‌گیرد. به هیچ عنوان ارز دارو حدف نمی‌شود. نه قانون‌گذار و نه دولت چنین سیاستی را ندارند و نخواهند داشت.

ایسنا گزارش داد، محمدباقر قالیباف در جریان رسیدگی به گزارش کمیسیون بهداشت مجلس درباره بررسی عملکرد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نحوه اجرای «طرح دارویاری»، پس از طرح اظهارات تعدادی از اعضای کمیسیون بهداشت و همچنین وزیر بهداشت طی سخنانی با تاکید بر اینکه موضوع دارو موضوعی اساسی در کشور است، گفت: در حوزه دارو و یارانه‌ها یک غلط مصطلحی مطرح و همه جا گفته می‌شود که «حذف ارز ترجیحی»؛ درحالی که این غلط‌ترین حرف ممکن است که مطرح می‌شود.

قالیباف تاکید کرد: در خصوص دارو و یارانه‌ها به هیچ عنوان ارزی که پرداخت می‌شده، حذف نمی‌شود و در حقیقت اتفاقی که افتاده این است که یارانه‌ها به‌طور مستقیم به خود افراد داده می‌شود.

وی با بیان اینکه ضمانت اجرای طرح دارویاری منوط به هوشمند‌سازی است، خاطرنشان کرد: اگر هوشمندسازی در اجرای طرح دارویاری رخ ندهد مطمئنا در آنجا هم مردم اذیت می‌شوند و هم افرادی که فاسد بودند و در ارزهای دارو منفعت می‌بردند، مجددا در این‌جا به صورت ریالی منفعت خواهند برد.

تشکیل پرونده الکترونیک سلامت برای همه الزامی است

رئیس مجلس با تاکید بر لزوم تکمیل پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان گفت: اهمیت پرونده الکترونیک سلامت ایران به اندازه اجرای طرح دارویاری مهم است و ما در مجلس پیگیر این موضوع خواهیم بود.

محمدباقر قالیباف با اشاره به شرایط اجرای طرح دارویاری اظهار کرد: اگر کسی در کشور تحت پوشش بیمه‌ها قرار نگیرد امکان استفاده از طرح دارویاری را ندارد. بنابراین نباید هیچ ایرانی وجود داشته باشد که تحت پوشش بیمه‌های پایه نباشد.

در این زمینه از وزارت بهداشت و دولت تشکر می‌کنم که از پنج میلیون و سیصد هزار نفری که تحت پوشش بیمه قرار نداشتند حدود پنج میلیون و نود و دو هزار نفر تا پایان خرداد ماه به صورت غیرحضوری تحت پوشش بیمه قرار گرفتند.

با این وجود پیش‌بینی می‌شود که به جز این افراد حدود ۵ – ۶ میلیون نفر دیگر همچنان تحت پوشش بیمه نباشند که باید برای این موضوع نیز واژه‌اندیشی کنیم. چراکه این افراد نیز به هر حال باید تحت پوشش بیمه قرار بگیرند وگرنه با مشکل افرایش قیمت دارو مواجه خواهند شد.

قالیباف با بیان اینکه تجربه اجرای طرح تحول سلامت تابلویی تمام مقابل چشمان ما است، تاکید کرد: از وزارت بهداشت به دلیل نقاط قوت طرح تحول سلامت تشکر می‌کنیم اما این طرح نقاط ضعف بسیاری نیز داشت که چنانچه آن ضعف‌ها در طرح دارویاری تکرار شود هزینه‌های اضافه از بیت‌المال می‌شود.

مدت زمان انتقال پول از بیمه به داروخانه

وی همچنین با اشاره به مدت زمان انتقال پول از بیمه‌ها به داروخانه‌ها در طرح دارویاری خاطرنشان کرد: امروز حداقل ۵ – ۶ ماه طول می‌کشد تا پول از بیمه‌ها به داروخانه‌ها منتقل شود.

سازمان برنامه و بودجه و وزارت بهداشت توجه کنند که نباید پول مربوط به بیمه دارو صرف هزینه‌های دیگری که در قانون نیز پیش‌بینی شده است شود. به تعبیری باید پول مربوط به دارو پول رنگی باشد یعنی پولی که به صورت ماهانه توسط سازمان برنامه و بودجه داده می‌شود، به صورت برخط به داروخانه‌ها برود تا مشکلی که امروز در تاخیر پرداخت پول داروخانه‌ها وجود دارد، ایجاد نشود.

او با تاکید بر لزوم وجود شفافیت در تخصیص ارز واردات دارو و مواد اولیه مورد نیاز شرکت‌های تولیدکننده دارو در کشور گفت: روزانه داروهایی اصلی و برخی مواد اولیه اصلی مورد نیاز را به صورت ارزی خریداری و وارد می‌کنیم و در اختیار شرکت‌های تولیدی می‌گذاریم؛ در این موضوع نظارت دقیق بر تخصیص ارز و تولید دارو از موضوعات بسیار مهم و جدی است که هم وزارتخانه و هم بانک مرکزی باید به آن توجه کنند تا مردم دیگر در حوزه سلامت در تامین دارو دچار مشکل نباشند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند