سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه در گفتگو با تجارت‌نیوز پاسخ داد:

در سال آینده یارانه چند نفر حذف می‌شود؟

در سال آینده یارانه چند نفر حذف می‌شود؟

طبق لایحه بودجه سال آینده، یارانه سه دهک بالای درآمدی حذف می‌شود که براساس اظهارات سخنگو ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه: برآورد می‌شود یارانه ۲۰ میلیون نفر آن در سال آینده حذف شود که از این طریق حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان از منابع آزاد می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، در لایحه بودجه ۹۹ یارانه نقدی ۴۵ هزار تومانی با اعتبار ۴۲٫۸ هزار میلیارد تومان و یارانه معیشتی به ۶۰ میلیون نفر تداوم پیدا می‌کند.

همچنین براساس این لایحه قرار است یارانه نقدی سه دهک بالای درآمدی حذف شود. این سه دهک شامل چه تعداد از جمعیت یارانه‌بگیران می‌شود؟

مژگان خانلو، سخنگو ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه در گفتگو با تجارت‌نیوز، در خصوص حذف یارانه سه دهک اول درآمدی گفت: در جزء یک تبصره ۱۴ لایحه بودجه سال ۹۹ دولت مسئولیت شناسایی این افراد را به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی واگذار کرده است، به نحوی که این وزاتخانه با استفاده از بانک‌های اطلاعاتی که در اختیار دارد سه دهک بالای درآمدی را شناسایی و حذف کند.

خانلو تاکید کرد: ۷۸ میلیون نفر یارانه نقدی دریافت می‌کنند، که به نظر می‌رسد طبق لایحه بودجه برآورد می‌شود اگر شناسایی‌ها صورت گیرد احتمالا یارانه ۲۰ میلیون نفر آن در سال آینده حذف شود، که از این طریق در حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان از منابع صرفه‌جویی می‌شود.

وی در خصوص این که این منابع در چه بخشی هزینه خواهد شد؟ عنوان کرد: این که این منابع آزاده شده صرف چه اموری خواهد شد، طبق آیین‌نامه که خود تبصره دارد و به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه، وزرات امور اقتصاد و دارایی، وزات تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت نیرو نوشته و جابه‌جایی منابع انجام خواهد شد. ولی مهم‌تر از این که این پول صرف چه کاری شود، باید این شناسایی و حذف صورت گیرد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند