موضوعات داغ:
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

یارانه کرونا به چه کسانی رسید؟

یارانه کرونا به چه کسانی رسید؟

از ۲۴ میلیون خانوار ایرانی، دو میلیون خانوار تحت پوشش کمیته امداد و یک میلیون خانوار تحت پوشش بهزیستی هستند. طبق آخرین اظهارات مقامات مسئول به نظر می‌رسد همین سه میلیون خانوار، از اقشار هدف‌گذاری شده برای دریافت یارانه کرونا بوده‌اند. اما آیا واقعا این طور بوده است؟

به گزارش تجارت‌نیوز، پس از اعلام واریز شدن مرحله اول یارانه کرونا، برای خیلی از خانوار ایرانی سوال است که چرا آنها مشمول این حمایت نشده‌اند؟ اصلا کدام خانوار یارانه کرونا دریافت کرده‌اند؟ هرچند تاکنون مسئولان به صورت مشخص نگفته‌اند کدام خانوار چنین یارانه‌ای را دریافت کرده‌اند اما از اظهارات آنها می‌توان متوجه هدف‌گذاری آنها شد.

در هفته پایانی اسفند ماه سال گذشته، محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه‌وبودجه اعلام کرده بود که کمک بلاعوض ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی برای سه میلیون نفر از خانواده‌هایی که شناسایی شده‌اند و از کم درآمدترین اقشار جامعه هستند در ساعت ۲۴ روز آخرین سه‌شنبه سال ۹۸ واریز می‌شود.

محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت نیز ۲۵ اسفند ماه امسال در پاسخ به این سوال که چه کسانی بسته معیشتی می‌گیرند؟ گفته بود: به سه میلیون خانوار بسته‌های معیشتی پرداخت خواهد شد که تمام مراحل آن بالای هزار میلیارد تومان هزینه می‌شود.

هرچند تاکنون مسئولی رسما اعلام نکرده که این سه میلیون خانوار چه کسانی هستند اما مراجعه به آخرین آمارهای خانوار تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی نشان می‌دهد دو میلیون خانوار تحت پوشش کمیته امداد و یک میلیون خانوار تحت پوشش بهزیستی هستند. با توجه به اینکه برای دریافت یارانه کرونا نام‌نویسی‌ای هم وجود نداشته بنابراین احتمالا همین سه میلیون خانوار، خانوار هدف‌گذاری شده دولت بوده‌اند.

پیش از این، در دادن بسته معیشتی هم اول آذر ماه امسال تسنیم گزارش داده بود که بر اساس اعلام مسئولان کمیته امداد و بهزیستی یارانه حمایت معیشتی دولت به حساب سرپرستان خانوارها دو نهاد حمایتی بهزیستی و کمیته امداد واریز شده است. بنابراین پیش از این نیز دولت تجربه چنین پرداختی را داشته است.

با این حال به نظر می‌رسد تعدادی از مشمولان همین دو نهاد هم از پرداخت نشدن این یارانه گله‌مندند. در گزارش تجارت‌نیوز با عنوان «اولین یارانه کرونا واریز شد» تعدادی از کاربران چنین نظراتی را ثبت کرده‌اند:

«من ومادرم وخواهرم تحت پوشش کمیته وبدون سرپرست وهیچ درامدی نداریم ب ماهم تعلق نگرفته چرا؟»

«به من که مددجوی بهزیستی هستم و هیچ درآمدی ندارم و بی کارم هم نریختن. خداوکیلی سرکاری نبوده؟ ؟؟؟؟»

«من زن سرپرست خانواده هستم به منم ندادن پس به کیادادن من تحت پوشش بهزیستی هستم»

«من تحت پوشش کمیته امداد هستم برام واریز نشده»

باید دید در روزهای آینده آیا مسئولان در این باره توضیح می‌دهد که اگر هم به خانوار تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی پرداخت شده، آیا این پرداخت بر اساس اولویتی بوده یا اینکه به همه این خانوار پرداخت شده است.

در عین حال جدای از این، تعدادی دیگر از مردم نیز به دلیل اینکه دولت شفاف اعلام نکرده این کمک‌ها به دست چه کسانی رسیده، از این وضعیت گله کرده و در کامنت‌هایی نوشته‌اند:

«من نمیدانم این ۳میلیون نفر چجوری انتخاب کردن من بخدا وضع مالی خوبی ندارم روزی ۳۰هرار درآمد داشتم که اونم ندارم الان واسه یک بنده خدایی که وضع مالیش هم خوب است ریختن ولی برای من نه بخدا نمی‌دونم دیگه چی بگم جلوی زن و بچه هام سرم پایینه خدا هیچ پدری رو جلوی زن و بچش شرمنده نکنه»

«سلام میخواستم بدونم که چرا واسه چی براماواریزنشده ماکه نه شغلی داریم نه چیزی نه درامدی ازدولت میگیریم متاهلیم دوتابچه داریم واجاره نشینیم چرااخه اینه عدالتتون اینه دولت تدبیروامید واقعا که ولی خدایی هست خوب داره جبران میکنه»

«سلام.به کارگران فصلی چرا این یارانه پرداخت نشد»

بخشی دیگر از این گلایه‌ها را در گزارش زیر می‌توانید بخوانید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند