۱۵۰ هزار تن قارچ سالانه در کشور تولید میشود

۱۵۰ هزار تن قارچ سالانه در کشور تولید میشود

معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی از مردم خواست قارچ خوراکی مورد نیاز خود را از فروشگاه‌ها و مراکز معتبر و در قالب بسته‌بندی‌های لیبل‌دار خریداری کنند.

غلامرضا تقوی مدیر کل امور گلخانه‌ها، گیاهان دارویی و قارچ معاونت امور باغبانی ضمن تاکید بر سالم بودن قارچ‌های خوراکی واحدهای تولیدی مجوزدار کشور اعلام کرد: مسمومیت‌های انسانی که اخیرا با مصرف قارچ در بعضی از استان‌های کشور رخ داده است، در نتیجه مصرف قارچ‌هایی است که به طور فصلی توسط برخی افراد بومی از منابع طبیعی و عرصه‌های جنگلی برداشت می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، تقوی افزود: تشخیص سمی یا غیر سمی بودن قارچ‌های خود رو در عرصه‌های منابع طبیعی کار مشکلی است و نیاز به آزمایشگاه دارد و از این رو توصیه می‌شود مصرف کنندگان از خرید قارچ‌های فله‌ای بی نام و نشان و از دست‌فروشان خودداری کنند.

وی با بیان این که ۹۰۰ واحد تولید قارچ خوراکی دارای مجوز در کشور فعال و هزاران نفر در این عرصه مشغول کار هستند، اظهار داشت: وقتی در کشور چنین ظرفیتی برای تولید سالم این ماده خوراکی وجود دارد، مصرف‌کنندگان نباید ریسک خرید قارچ‌های برداشت شده از عرصه‌های جنگلی و منابع طبیعی را بپذیرند، زیرا احتمال سمی بودن آن بالا است.

تقوی تصریح کرد: سالانه در کشور ۱۵۰ هزار تن تولید قارچ داریم و سرانه مصرف نیز یک کیلوگرم است و از این رو کمبودی در زمینه تولید این محصول وجود ندارد.

وی جمع آوری قارچ از عرصه‌های منابع طبیعی را اساسا نادرست دانست و گفت: برای جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز قارچ از عرصه‌های منابع طبیعی -که معمولا برای امرار معاش انجام می‌شود- در طرح توسعه اشتغال روستایی، تسهیلاتی را برای تولید قارچ خوراکی در چارچوب تولیدات گلخانه‌ای و قارچ در نظر گرفته‌ایم و این افراد می‌توانند با رعایت شرایط و یا در قالب تشکل‌ها از این تسهیلات استفاده کنند.

مدیر کل دفتر امور گلخانه، گیاهان دارویی و قارچ معاونت امور باغبانی، شناسایی و آموزش واحدهای تولیدی بدون مجوز را از دیگر اقدامات برای کاهش برداشت قارچ از عرصه‌های منابع طبیعی عنوان کرد.

 

منبع: ایلنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند