اکسکوینو
زادبوم خبر داد:

۲۵۰۰ کارت بازرگانی تعلیق شدند

تجارت نیوز

رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: با توجه به اعلام قبلی در هفتم تیرماه کارت بازرگانی ۲۵۰۰ صادرکننده ای که رفع تعهد ارزی آنها صفر بوده است تعلیق شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، حمید زادبوم، رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در نشست خبری با اشاره به تعلیق کارت‌های بازرگانی صادرکنندگانی که رفع تعهد ارزی نداشته‌اند، گفت: با توجه به اعلام قبلی در هفتم تیرماه کارت بازرگانی ۲۵۰۰ صادرکننده‌ای که رفع تعهد ارزی آنها صفر بوده است تعلیق شد.

وی گفت: تا پایان تیر ماه نیز کارت بازرگانی تولیدکنندگانی که صادرات داشته‌اند و رفع تعهد ارزی آنها صفر بوده تعلیق خواهد شد.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه این ۲۵۰۰ صادرکننده چه مقدار از ۲۷.۵ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات که به کشور بازنگشته است را به خود اختصاص می‌دهند، گفت: فعلا این موضوع را سازمان توسعه تجارت احصا نکرده اما قطعا اطلاعات مربوط به این موضوع در اختیار بانک مرکزی هست.

وی درباره اینکه چه تعداد از این ۲۵۰۰ کارت بازرگانی مربوط به صادرکنندگان شناخته شده و چه تعداد مربوط به افرادی است که یکبار از این کارت‌ها استفاده می‌‌کنند، اظهار کرد: با توجه به اینکه اقدامات در مور احصا این کارت‌ها به صورت الکترونیکی انجام شده اینکه چه تعداد از این افراد صادرکنندگان شناخته شده هستند را تجزیه و تحلیل نکرده‌ایم اما این اطلاعات نیز به مرور احصا خواهد شد.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به شیوع ویروس کرونا در دنیا بیان کرد: سازمان جهانی تجارت کاهش ۱۲ تا ۳۰ درصدی تجارت دنیا را بر اثر شیوع این ویروس در دنیا پیش‌بینی کرد ضمن اینکه رشد اقتصادی جهان و به تبع آن کاهش سطح اشتغال نیز در دنیا پیش‌بینی شد.

زادبوم اظهار کرد: اما تاثیر تجارت و اقتصاد ایران از کرونا به مقداری پیش‌بینی‌ها نبود و دلیل این بود که اقتصاد ایران ذاتا تاثیرپذیری کمتری از بحران‌ها و بحران‌هایی مانند کرونا دارد.

وی با بیان اینکه ایران در زمینه تجارت با ناملایمات بسیار زیادی روبرو است، گفت: هر کدام از کشورهای دنیا درگیر محدودیت‌ها و ناملایمات تجاری ایران شوند قطعا شرایط به مراتب بدتر از ما را خواهند داشت، به فرض مثال اگر سوئیفت برای یکی از کشورهای اروپایی بسته شود قطعا اقتصاد آن کشور قفل خواهد شد.

تجارت ۸۵ میلیارد دلاری کشور در سال ۹۸

رئیس سازمان توسعه تجارت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه به هر حال ما به تناسب اقتصاد و تجارت متاثر از کرونا شدیم و به عبارتی اقتصاد تقریبا قفل شده ای داریم که تاثیرپذیری آن به نسبت سایر کشورها کمتر بوده پس نباید در این زمینه خودمان را با کشورهای دیگر مقایسه کنیم، گفت: اقتصادی که همچنان در حال حرکت است و در شرایط سخت سال ۹۸ به میزان ۸۵ میلیارد دلار تجارت خارجی داشته نشان می‌دهد که اقتصاد قفل شده‌ای نیست.

وی با بیان اینکه صادرکنندگان به عنوان رزمندگان خط مقدم جنگ اقتصادی هستند، بیان کرد: مبادلات تجاری ایران در سال گذشته با وجود شرایط سخت تحریم‌ها ۸۵ میلیارد دلار بود و این رقم بیانگر آن است که بن‌بستی در نظام جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد.

زادبوم فروش با اشاره به اینکه صادرکنندگان از سال ۹۷ به بعد براساس روش‌های تعیین شده از سوی بانک مرکزی باید ارز حاصل از صادرات را به کشور برگردانند، گفت: بازگشت ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما، واردات در مقابل صادرات یا واگذاری امتیاز واردات به دیگری و فروش ارز برپایه نرخ سنا را روش‌هایی عنوان کرد که بانک مرکزی برای ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان در نظر گرفته است.

آخرین فرصت رفع تعهد ارزی ۳۱ تیرماه ۹۹

وی اظهار کرد: با بسته شدن درب چاه‌های نفت، ارز مورد نیاز برای مواد اولیه کارخانجات، مواد اولیه تولید از ارز حاصل از صادرات تامین می‌شود بنابراین انتظار داریم که صادرکنندگان در راستای بازگشت ارز حاصل از صادرات به اقتصاد کشور کمک کنند.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران بیان کرد: ۳۱ تیرماه سال ۹۹ آخرین فرصت برای رفع تعهد ارزی صادرکنندگانی (تولید‌کنندگان صادرات محور) است که ارز خود رابه کشور بازنگردانده‌اند.

وی گفت: صادرکنندگان از مالیات معاف هستند، اما بعد از وضع قانون رفع تعهد ارزی صادرکننده کسی است که ایفای تعهدات ارزی انجام دهد بنابراین اگر رفع تعهد ارزی انجام ندهد از معافیت مالیاتی نیز برخوردار نخواهد بود لذا برای رفع تعهد ارزی سال ۹۸ اگر صادرکنندگان تا پایان تیرماه رفع تعهد ارزی انجام ندهند، سازمان امور مالیاتی آنها را به عنوان صادرکننده نخواهد شناخت و طبیعتا عملیات تجاری آنها مشمول مالیات خواهد بود.

زادبوم در پاسخ به این سوالی مبنی بر اینکه که با توجه به اهمیت توسعه صادرات چه برنامه‌هایی برای توسعه صادرات وجود دارد و چرا علیرغم اهمیت این موضوع در سال‌های اخیر جهشی در صادرات صورت نگرفته است، اظهار داشت: صادرات وابسته به تولید صادرات محور است لذا برای توسعه صادرات، ساختار تولید کشور باید متناسب با بازارهای جهانی باشد.

وی با اشاره به شرایط سخت فعلی و محدودیت‌های صادراتی ناشی از تحریم‌ها گفت: حفظ میزان صادرات در این شرایط نیز، رشد محسوب می‌شود.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اظها داشت: افزایش صادرات غیرنفتی مستلزم تغییر ساختار تولید است و این موضوع نیازمند کار زیربنایی است.

پتانسیل صادرات ۱۰۰ میلیارد دلاری به کشورهای همسایه

وی اظهار کرد: ایران دارای پتانسیل صادرات ۱۰۰ میلیارد دلاری به کشورهای همسایه است و امکان تولید این میزان کالای صادراتی را نیز دارد.

زادبوم گفت: در حال حاصل پتانسیل صادراتی ۱۵ کشور همسایه بعلاوه هند و چین احصا شده است و کالاهای مورد نیاز صادراتی آنها کاملا شناسایی شده اما برای رسیدن به صادرات باید تولید‌کنندگان و صادرکنندگان هم جهت شوند.

وی در خصوص توسعه تجارت به روش تهاتر گفت: در سازمان تجارت دفتر از یک ماه گذشته تحت عنوان مبادله پایاپای تشکیل شده که در این اتاق همکاران ما به صادرکنندگان و واردکنندگان برای چگونگی مبادله پایاپای مشورت می‌دهند و اینکه چگونه ارز فردی را دریافت و به واردات دیگری تخصیص دهند. لذا صادرکنندگانی که امکان تخصیص ارز به واردات را دارند برای واردات کالاهای مورد نیاز مواد اولیه، کالاهای اساسی و ماشین آلات، سازمان توسعه تجارت به آنها کمک خواهد کرد.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران درباره رفع تعهد ارزی قبل از انجام فعل صادرات بیان داشت: چنین چیزی وجود ندارد و رفع تعهد ارزی قطعا پس از صادرات کالا خواهد بود.

سقف ۵۰۰ هزار دلاری برای صادرکنندگان که اولین بار اقدام به صادرات می‌کنند

وی گفت: برای جلوگیری از سوء استفاده از کارت‌های بازرگانی سقف صادراتی ۵۰۰ هزار دلاری تعیین شده بطوری که صادرکنندگانی که برای اولین بار اقدام به صادرات می‌کنند در دفعه اول تنها امکان صادرات ۵۰۰ هزار دلار را خواهند داشت.

زادبوم اظهار داشت: مقدمات این کار در حال انجام است و به محض تکمیل فرآیند کسانی که دارای کارت بازرگانی هستند اما تاکنون صادراتی نداشته‌اند، برای صادرات در نوبت اول فقط مجاز به صادرات ۵۰۰ هزار دلار کالا خواهند بود.

جزئیات بسته حمایت از صادرات

وی در ادامه درباره مشوق‌های صادراتی بیان داشت: براساس تصمیماتی که در سال گذشته در مجلس اتخاذ شد مبلغی برای تشویق صادرات در بودجه تعیین شده که البته مستلزم تعیین بودجه است از طرف دیگر صندوق توسعه ملی مقرر شد برای تسهیلات ریال کمک کند و اینها در کارگروه بسته حمایت از صادرات مطرح شد و نهایتا پیشنهادی آماده و به معاون رئیس جمهور تقدیم شد و هفته گذشته معاون رئیس جمهور آن را ابلاغ کرد که شامل دو بخش تهسیلات ریالی صندوق توسعه ملی است که مبلغ آن مانند سال ۹۸ دو هزار میلیارد تومان است که ۵۰ درصد تسهیلاتی است و بانک‌ها نیز ۵۰ درصد آن را تامین می‌کنند و در واقع مبلغ آن به ۴ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: بانک توسعه صادرات دادن تسهیلات ریالی از این محل را آغاز کرده و ۴ بانک عامل دیگر کشاورزی، پارسیان، توسعه تعاون، صادرات اقدامات خود را آغاز کرده‌اند.

وی افزود: نرخ تسهیلات آن نیز ۱۴٫۵ درصد است و بازگشت آن ۲ ساله است.

زادبوم در خصوص مشوق‌های مصوب مجلس که به سازمان توسعه تجارت تعلق خواهد گرفت اشاره کرد و گفت: مبلغ آن حدود ۶۰۰ میلیارد تومان است که امیدواریم مبلغ آن محقق شود که البته سازمان برنامه و بودجه در حال تخصیص بخشی از آن به سازمان توسعه تجارت است.

وی اظهار کرد: مرزهای زمینی و زیرساخت های زمینی گلوگاه‌های تجارت است لذا تلاش داریم تا در صورت تحقق منابع مشوق صادراتی هزینه‌ها صرف توسعه پایانه‌های صادراتی و سردخانه‌های موجود در مرزها شود.

زادبوم در مورد آخرین وضعیت مرزهای کشور پس از شیوع ویروس کرونا اظهار داشت: تردد در مرزهای ریلی و زمین با ترکیه برقرار است، تردد در مرزهای عراق برقرار است بجز چند مرز خاص، مرزهای آذربایجان، ارمنستان، افغانستان و پاکستان باز است و مرزهای ریلی ترکمنستان نیز باز است و امیدواریم تردد ریلی نیز آغاز شد.

وی اظهار کرد: به علت شرایط کرونا امارات تمایل دارد که تردد کالا از طریق کانینتر و بصورت دریایی انجام شود لذا تردد تجارت با قطر و کویت نیز به همین صورت است و از طریق دریایی ارتباط با روسیه و قزاقستان نیز برقرار است.

منبع: فارس 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند