۳۰ درصد سهام عدالتمان را بفروشیم یا نه؟

۳۰ درصد سهام عدالتمان را بفروشیم یا نه؟

با اعلام امکان فروش وکالتی تنها ۳۰ درصد از سهام عدالت در بانک‌ها، سوالات سهامداران در این باره بیشتر شده است. سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت گفته است که ارزش شرکت‌های بورسی سهام عدالت بالاست و به عبارت صراحتا باید گفت این سهام‌ها برای نفروختن هستند.

به گزارش تجارت‌نیوز، یکی از مهم‌ترین دغدغه این روزهای جامعه، نحوه آزادسازی و یا بهتر است بگوییم فروش سهام عدالتشان در بورس یا از طریق بانک‌هاست.

روز گذشته ابلاغیه رسمی سازمان خصوصی‌سازی مبنی بر این که تعدادی از سهام‌داران سهام عدالت که تا ۳۱ اردیبهشت روش آزادسازی مستقیم را انتخاب کرده‌اند می‌توانند برای فروش وکالتی به بانک‌ها مراجعه کنند، صادر شد. ابلاغیه‌ای که تا حدودی این ابهام را برای افراد دارنده سهام عدالت آن هم به صورت غیرمستقیم ایجاد کرد که آیا امکان فروش در بانک برای آنها هم فراهم است؟!

نفع بانک‌ها در فروش وکالتی چیست؟

رضا امیرجلالی یکی از کارشناسان بازار سرمایه در این باره می‌گوید: قطعا بانک‌ها فعلا متصدی یا وکیل فروش ۳۰ درصد از سهام سهام‌داران عدالتی هستند که روش مستقیم را انتخاب کردند و مابقی تا ۸ خرداد باید تعیین تکلیف شوند.

وی افزود: بانک‌ها در این خرید و فروش هیچ درصد سهمی را برداشت نمی‌کنند و جالب است بدانید که فروش در روزهای منفی بازار سرمایه انجام نمی‌شود.

این کارشناس در پاسخ به این سوال که عده‌ای از مردم نسبت به عرضه سهام توسط بانک‌ها با نرخ پایین‌تر نگران هستند، بیان کرد: قطعا بازارگردان‌ها با مشاوره‌های تخصصی بانک را برای فروش بهتر همراهی می‌کنند هرچند بارها توصیه کرده‌ایم که سهام خود را نفروشند و به مدیریت آن در بازار سرمایه بپردازند.

امیرجلالی به ارزش بالای این سهام‌ها در بازار اشاره کرده و گفت: به طور مثال در قسمت فلزات سهام قابل توجهی از شرکت‌ها با ارزش زیادی همراه بوده و روز‌به‌روز به ارزش این شرکت‌ها افزوده می‌شود در نتیجه فروش در این قسمت تاحدودی توصیه نمی‌شود.

با توجه به این توصیه‌ها اما همچنان تعداد زیادی از سهام‌داران عدالت روز گذشته اقدام به فروش قسمت معین شده در بانک‌ها کردند.

مهلت آزادسازی سهام عدالت تمدید شد

حسین فهیمی، سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت اظهار کرد: متقاضیان انتخاب روش‌های مستقیم و غیرمستقیم با دقت تصمیم‌گیری کنند، با توجه به ابهام و سردرگمی‌های متعدد سازمان خصوصی‌سازی یک هفته مهلت انتخاب روش آزادسازی را برای سهام‌داران تمدید کرد.

وی افزود: در نتیجه با مطالعه بیشتر و بررسی نهایی روش مستقیم را انتخاب کنند و سپس در نظر داشته باشند ارزش شرکت‌های بورسی سهام عدالت بالاست و به عبارت صراحتا باید گفت این سهام‌ها برای نفروختن هستند.

فهیمی در ادامه بیان کرد: بانک‌ها موظف هستند ظرف سه روز سفارش‌ها را تجمیع و از طریق کارگزار منتخب خود در بازار سرمایه به فروش برسانند و وجه حاصله را به حساب دارندگان سهام عدالت یا متقاضیان فروش واریز کنند. نکته بسیار مهم که بارها از طرق مختلف گوشزد کرده‌ایم. انتخاب روش آزادسازی با آگاهی است چرا امکان اصلاح فعلا برای سهام‌داران وجود ندارند.

فهیمی در پاسخ به این سوال که آیا فروش سهام از امروز آغاز می‌شود؟ بیان کرد: سهام از ۱۰ به فروش گذاشته می‌شود و همچنین افراد در این روز می‌توانند خود به صورت مستقیم در بورس به صورت دل‌بخواهی ۳۰ درصد از سهام شرکت‌های بورسی خود را به فروش برسانند.

بانک‌ها همچنان یک قدم عقب!

اما مهم‌ترین مشکلی که روز گذشته گریبان گیر متقاضیان فروش سهام عدالت بود عدم همکاری بانک‌ها برای اجرای این طرح بود. بانک‌ها از ساعات ابتدایی روز ۶ خرداد از بی‌اطلاعی از ابلاغیه بانک مرکزی به آنها دم می‌زنند و تعداد زیادی مراجعه کننده در صف فروش سرگردان شده‌اند.

یکی از فروشندگان این سهام، از عدم پذیرش درخواست خود در بانک خبر داد و گفت: یک ساعتی است که متصدیان بانکی تنها جمله “ابلاغیه ای به ما نیامده است” را تکرار می‌کنند.

با تکرار بیش از حد این اتفاق خبرنگاران ما با سراغ مسئولان بانکی رفتند تا دلیل این اختلال را بررسی کنند. این بین بودند بانک‌هایی که در اجرای این مصوبه شورای عالی بورس پیش‌قدم بودند اما بسیاری از بانک‌ها با وجود اختلال ایجاد شده، روی خوشی برای پاسخ به سوالات ما نشان ندادند و البته تعدادی از شعب از آماده نبودن زیرساخت‌ها خبر دادند.

گلایه اصلی فروش سهام توسط بانک به این ناهماهنگی توسط بانک‌ها آن هم در روزهای کرونایی باز می‌گردد که چرا شعب برای انجام این کار توجیه نشده‌اند و در صورت توجیه و سهل‌انگاری مدیران برخورد جدی را با توجه به تجارب قبلی در بحث اجرای تعویق تسهیلات بانکی به علت کرونا را اعمال نکرده‌اند.

هرچند سازمان خصوصی‌سازی، کارشناسان و حتی خود وزیر امور اقتصادی و دارایی بارها به عدم فروش سهام و نگهداری ان تاکید کرده‌اند اما روش فروش و اختیار آن را هم پیش روی مردم قرار داده‌اند ولی روش‌هایی با اختلال‌های فراوان!

سامانه‌هایی که با حجم ورود مردم به بورس با اختلال در سیستم کارگزاری‌ها همراه بوده و به نوعی حضور هرچه جدی‌تر سامانه معاملات بومی یا تقویت هسته معاملاتی بورسی را خبر می‌دهد.

حال باید منتظر ماند و دید مشکل فروش سهام در بانک‌ها امروز رفع خواهد شد؟ پاسخ مدیران بانکی به این اختلال یک روزه چیست؟ و اینکه با تمدید مهلت آزادسازی سهام عدالت آیا استقبال از روش مستقیم از ۱۰ میلیون نفر فراتر خواهد رفت؟!

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند