عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

۹۴ درصد جمعیت کشور در سال ۹۵ یارانه گرفته‌اند

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در مجلس عملکرد دولت در اجرای قانون هدفمندی را در سال ۹۵ ارزیابی کرد.

۹۴ درصد جمعیت کشور در سال ۹۵ یارانه گرفته‌اند

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی نحوه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در سال ۹۵ را مستند به گزارش دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کل کشور ارزیابی کرد و گفت: طبق قانون هدفمندی یارانه‌ها دولت باید در سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۴۸ هزار میلیارد تومان کسب درآمد می‌کرد، در حالی که بیشتر از ۴۲ هزار و ۶۹۸ میلیارد تومان تحقق پیدا نکرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از این مبلغ، ۳۱ هزار ۵۰۰ میلیارد تومان از حامل‌های انرژی و ۱۱ هزار میلیارد تومان از ردیف یارانه‌های مندرج در قانون بودجه درآمد حاصل شد، یعنی از محل اصلاح قیمت کالاها و خدمات حامل‌های انرژی و افزایش آب و برق ۳۱ هزار میلیارد تومان درآمد کسب کردیم.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی گفت: به عبارتی تنها ۶۵٫۷ درصد اصلاح قیمت حامل‌های انرژی در سال ۹۵ تحقق پیدا کرده است، از سوی دیگر از ۴۲ هزار و ۶۹۸ میلیارد تومان، ۴۱ هزار میلیارد تومان به صورت یارانه نقدی مصرف شد، ۹۷ میلیارد ریال به بهزیستی یارانه داده و ۴۸۰۰ میلیارد ریال به اقشار آسیب‌پذیر پرداخت شد.

وی با بیان اینکه در واقع عمده درآمد اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها به پرداخت یارانه نقدی اختصاص یافت، عنوان کرد: ۶۰۰ میلیون تومان به تولید کمک شد و به بهداشت ۵۰۰ میلیارد تومان اختصاص داده شد و به غیر از این مقدار ریالی به حوزه بهداشت پرداخت نشد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به ماده ۸ قانون هدفمند کردن یارانه، توضیح داد: باید ۶۴۳۹ میلیارد ریال به بخش تولید، بهبود حمل‌ونقل عمومی و بهینه‌سازی مصرف انرژی در واحدهای تولیدی اختصاص پیدا می‌کرد که ۲۹۰۰ میلیارد ریال به شیر مدارس داده شد، ۶۷۸٫۹ میلیارد ریال به وزارت صنعت، معدن و تجارت اختصاص یافت تا به شرکت تک‌ماکارون، کارخانه قند دزفول و کارخانه پلی‌اکریل و سازمان حمایت مصرف‌کنندگان تخصیص داده شود.

جعفرزاده ایمن آبادی ادامه داد: ۳۰ میلیارد ریال به وزارت جهاد برای سازمان چای داده شد، ۲۰۰ میلیارد ریال برای اصلاح ساختار فناوری و بهره‌وری انرژی در وجه سازمان انرژی اتمی اختصاص یافت، ۸۰۰ میلیارد ریال به وزارت راه و شهرسازی برای پرداخت تعهدات خارجی راه‌آهن، ۳۰ میلیارد ریال در وجه سازمان هدفمندی یارانه‌ها برای تکمیل و بهره‌برداری سازمان هدفمندی یارانه‌ها، ۱۰۰ میلیارد ریال به وزارت کشور برای جابجایی مسافر در اتوبوسرانی و راه‌آهن شهری و مبلغ ۱۷۰۰ میلیارد ریال برای کمک به تولید دارای طبقه‌بندی تخصیص داده شد.

۹۴ درصد جمعیت کشور یارانه گرفته‌اند

وی با اشاره به افراد یارانه‌بگیر در سال ۹۵، بیان داشت: از حدود ۷۹ میلیون نفر، تعداد یارانه‌بگیران در سال ۹۵، ۷۵ میلیون و ۱۳۷ هزار و ۵۶ نفر بود، با این حساب ۹۴ درصد جمعیت کشور یارانه گرفته‌اند. مبلغ کل یارانه پرداختی از یارانه نقدی ۴۲ هزار و ۶۷۵ میلیارد ریال بوده است که سهم یارانه پرداختی به واحدهای تولیدی و خدماتی ۶ هزار میلیارد ریال بوده که ۱٫۵ درصد کل یارانه پرداختی در طی یکسال ۹۵ است.

این نماینده مجلس عنوان کرد: بودجه‌ای در سال ۹۵ برای هدفمندی یارانه‌ها در نظر گرفتیم که تنها ۷۳٫۸ درصد توانستیم از محل اصلاح قیمت‌ها برداشت کنیم، این رقم باید ۱۰۰ درصد می‌شد تا به بودجه عمومی دولت دست‌درازی نمی‌کردیم. با این حساب تکالیفی که قانون مشخص کرده بود اجرا نشده است، قانون در بند (د) تبصره ۱۴ ماده واحده قانون بودجه سال ۹۵ دولت را ملکف کرده بود که یارانه سود تسهیلات اشتغال با اولویت خانواد تحت پوشش نهادهای حمایتی ۳۰ درصد باشد، یارانه سود تسهیلات به واحدهای صنعتی و خدماتی ۳۵ درصد، حمایت از نوسازی صنایع با رویکرد کاهش مصرف انرژی ۱۵ درصد و ارائه مشوق زیرساخت‌های صادراتی ۲۰ درصد باشد.

جعفرزاده ایمن‌آبادی تاکید دارد که اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در راستای قانون نبود و به صورت سنتی اجرایی شده است و گفت: متاسفانه بند (ط) تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۹۵ در خصوص ثبت نام و پرداخت یارانه نقری افرادی که موفق به ثبت نام نشده‌اند، رعایت نشده است.

عملکرد مناسب شرکت پالایش و وزارت نیرو در اجرای هدفمندی

وی ادامه داد: با این وجود طبق بند (الف) ماده ۲ آیین‌نامه اجرایی تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۹۵ شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران ملکف شده بود ماهانه ۱۷ هزار و ۷۵۰ میلیارد ریال پرداخت کند که در سال مذکور مبلغ ۷۲۰۸ میلیارد ریال بیشتر از حد نصاب به خزانه واریز کرده است، همچنین شرکت ملی گاز ایران مکلف شده بود ماهانه ۶۶۶۷ میلیارد ریال در سال ۹۵ پرداخت کند که وفق مقررات عمل کرده است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در ادامه گفت: وزارت نیرو مکلف بوده ماهانه مبلغ ۱۲۵۰ میلیارد ریال پرداخت کند و همچنین سازمان برنامه نیز موظف شده بود به منظور حمایت از تولید برابر مبلغ مذکور به وزارت نیرو اختصاص دهد که به صورت کامل اجرا شده است.

این نماینده مجلس تاکید کرد: اما متاسفانه در اجرای ماده ۳۱ قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، دستگاه‌های کمک‌گیرنده از جمله وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت جهاد کشاورزی گزارش حسابرس یا بازرس قانونی خود را برای سازمان هدفمندی یارانه‌ها ارسال نکرده‌اند.

راهکارهای پیش روی دولت برای اجرای درست قانون هدفمندی

جعفرزاده نحوه اجرای قانون هدفمندی در سال ۹۵ را ارزیابی کرد و گفت: انحراف در اجرای قانون هدفمندی از دولت گذشته ایجاد شده است و بیشتر از درآمد یارانه می‌دهیم، این روند هنوز ادامه دارد و اصلاح نشده است، این گزارش و اعداد و ارقام نشان می‌دهد تقریبا در هیچ زمینه‌ای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها اجرا نشده و به طور کل قانون کنار گذشته شده است، بنابراین اگر باشد دولت در سال ۹۷ به این نحو عمل کنند در کمیسیون تلفیق بودجه بحث درباره هدفمندی نکنیم مگر اینکه دولت کسانی که یارانه می گیرند و نیاز ندارد را حذف کند تا بتواند تعهد خود در سایر بخش ها را اجرایی کند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه گزارش عملکرد دولت در اجرای قانون ۹۵ دیر ارائه شده است، بیان داشت: با این حساب دولت یا باید حذف یارانه حامل های انرژی با شیب تند اجرایی کند یا یارانه دهک‌های بالا را حذف کند با این حال گزارش عملکرد سال ۹۵ به ما نگاه خوبی برای تنظیم و بررسی بودجه سال ۹۷ می‌دهد.

 

منبع: خانه ملت

این مطلب را به اشتراک بگذارید