تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

3 سناریو از آینده نفت پس از حمله به تاسیسات عربستان / بهای نفت حداکثر 70 دلار می‌شود

3 سناریو از آینده نفت پس از حمله به تاسیسات عربستان / بهای نفت حداکثر 70 دلار می‌شود

هفته گذشته و پس از حمله به تاسیسات نفتی عربستان، بهای نفت تنها در یک روز با رشد 15 درصدی مواجه شد. بر اساس پیش‌بینی‌های شرکت مشاوران بازار نفت اف‌جی‌ای، به نظر می‌رسد بازیابی کامل تولید نفت عربستان تا پایان سپتامبر عملی نباشد. این شرکت سه سناریوی متفاوت از قیمت نفت را تا پایان سال 2020 ارائه داده است.

هفته گذشته و به‌دنبال نگرانی‌ها از اختلال عرضه پس از حمله به تاسیسات نفتی عربستان، بهای نفت تنها در یک روز با رشد 15 درصدی مواجه شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، این حملات جریان تولید 5.7 میلیون بشکه از نفت بزرگ‌ترین صادرکننده نفت در جهان را دچار اختلال کرده است.

درحالی‌که وزیر انرژی عربستان اعلام کرده وضعیت تولید بزرگ‌ترین صادرکننده نفت جهان تا پایان سپتامبر به سطح عادی بازمی‌گردد، بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که بازیابی کامل دست‌کم تا پایان نوامبر امکان‌پذیر نیست.

به گفته ایمان ناصری، مدیر بخش خاورمیانه شرکت FGE، اگر بازیابی کامل تولید نفت عربستان تا پایان ماه نوامبر (آبان-آذر) انجام شود، قیمت نفت تا پایان سال 2019 در محدوده 63 تا 65 دلار باقی خواهد ماند.

بر اساس پیش‌بینی‌های شرکت مشاوران بازار نفت اف‌جی‌ای، به نظر می‌رسد بازیابی کامل تولید نفت عربستان آهسته‌تر از آنچه اعلام شده است، باشد. این شرکت پیش‌بینی بهای نفت در سه‌ماهه چهارم سال 2019 را از 70-65 دلار به 65-60 دلار به ازای هر بشکه کاهش داده است.

پیش از حمله پهبادی به تاسیسات نفتی آرامکو پیش‌بینی قیمت نفت تا پایان سال 2020 از سوی این موسسه طبق نمودار زیر بود:


با اتفاق جدید و اختلال در عرضه عربستان این موسسه سه سناریوی متفاوت را برای پیش‌بینی قیمت نفت ارائه داده که به شرح زیر است:

سناریوی اول: تولید نفت عربستان تا پایان سپتامبر به سطح عادی بازگردد

با توجه به میزان خسارت واردشده به پالایشگاه بقیق، به سختی می‌توان باور کرد که این تاسیسات نفتی تا پایان سپتامبر تولید کامل نفت را از سر بگیرد.

پیش‌بینی می‌شود تعمیرات کامل این پالایشگاه ماه‌ها طول بکشد. با این حال عربستان سعودی این گزینه را دارد که از طریق ارسال گاز طبیعی از پالایشگاه بقیق به خورسانیه فرآوری نفت خام در بقیق را (البته با اندکی کاهش) ادامه دهد.

با این حال این به معنای کاهش روزانه 500 هزار بشکه نفت در پالایشگاه‌های ابوحدریه، الفضیلی و خورسانیه است. طبق این سناریو قیمت نفت تا پایان ماه دسامبر در محدوده 63-64 دلار قرار می‌گیرد.

نمودار زیر پیش‌بینی قیمت نفت شرکت اف‌جی‌ای را در صورت تحقق این سناریو نشان می‌دهد.


سناریوی دوم: تعطیلی پالایشگاه بقیق چندین ماه طول بکشد

اگر تعمیر تاسیسات نفتی بقیق بیش از چند ماه طول بکشد، در این صورت امدادرسانی پالایشگاه خورسانیه دیگر گزینه‌ای منطقی نیست و بازار جهانی با کاهش 2.5 میلیون بشکه‌ای در روز مواجه خواهد شد.

در این صورت، آزادسازی ذخایر استراتژیک نفت برای مقابله برای بازگرداندن آرامش به بازارها ضروری است.

با این حال پس از کنفرانس مطبوعاتی عربستان که هفته گذشته انجام شد و اعلام وزیر انرژی این کشور مبنی بر بازگرداندن تولید به سطح عادی تا پایان ماه جاری، ممکن است این آزادسازی با تاخیر مواجه شود.

تحت این شرایط قیمت تا پایان ماه اکتبر به بیش از 70 دلار به ازای هر بشکه خواهد رسید. اما با آزادسازی ذخایر استراتریک قیمت‌ها بار دیگر به 60 دلار کاهش خواهد یافت.


سناریوی سوم: طی چند ماه آینده بازیابی نسبی تولید نفت بقیق حاصل شود

ممکن است تعمیر و بازیابی کامل نفت پالایشگاه بقیق ماه‎‌ها طول بکشد، با این حال بازیابی جزئی محتمل است.

در این شرایط پیش‌بینی می‌شود، تولید نفت عربستان در ماه سپتامبر به هشت میلیون بشکه در روز و در ماه نوامبر به 8.8 میلیون بشکه برسد. در نهایت در ماه دسامبر احیای کامل محقق خواهد شد.

جدیدترین اتفاقات مربوط به نفت را می‎توانید در سلسله اخبار قیمت نفت تجارت‌نیوز ملاحظه کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند