اسدالله نژاد:

۴ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی هرز رفت

نایب رئیس هیئت مدیره کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با بیان اینکه 4 میلیارد دلار ارز در4 ماه به هرز رفت، گفت: کارگروه تنظیم بازار با سیاست غلط و ضد تولید از ابتدای سال تاکنون بالغ بر ۷۵۰ میلیارد تومان زیان به مرغداران کشور تحمیل کرده و عدم اصلاح این رویه امکان صادرات بیش از ۸۰۰ هزار تن مرغ در سال را دچار مخاطره می‌کند.
۴ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی هرز رفت

به گزارش تجارت‌نیوز، حبیب اسدالله نژاد نیب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران کشور گفت: مرجع اصلی تعیین قیمت کارشناسی مرغ پس از استعلام وجمع‌آوری اطلاعات ومستندات لازم از تشکل‌های مربوطه ،وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی تولید و تنظیم بازار است.

وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی در آنالیز کارشناسی ارسالی برای کارگروه تنظیم بازار جهت تصویب با در نظر گرفتن حداقل‌ها در ریز مولفه‌های موثر بر قیمت تمام شده و با لحاظ تأمین ۱۰۰ درصد نهاده‌ها با ارز ۴۲۰۰ تومانی قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده را ۸۸۰۰ تومان و مرغ گرم برای مصرف کننده را ۱۲۹۰۰ تومان اعلام کرده است.

۷۵۰ میلیارد تومان زیان به مرغداران تحمیل شد

اسدالله نژاد ادامه داد: با توجه به عدم تامین حداقل ۳۰ درصد نهاده‌ها با ارز ۴۲۰۰ تومانی، این عدد بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان کمتر از قیمت تمام شده واقعی است و اعتراض گسترده تشکل‌ها و مرغداران را به جهت عدم انطباق با قیمت واقعی تمام شده همراه داشته است.

وی افزود: اما متاسفانه کارگروه تنظیم بازار در سالی که مزین به رونق تولید بنا به فرمایش مقام معظم رهبری است با این حداقل‌ها هم با دلایل غیر فنی و عجیب موافقت نکرده و این سیاست غلط و ضد تولید از ابتدای سال تاکنون بطور متوسط بالغ بر ۷۵۰ میلیارد تومان زیان به مرغداران کشور تحمیل کرده است و عدم اصلاح این رویه می‌تواند مزیت خودکفایی در زمینه تامین مرغ و امکان صادرات بیش از ۸۰۰ هزار تن مرغ در سال در صورت استفاده بهینه از پتانسیل و ظرفیت‌های تولید را به چالشی بزرگ تبدیل کرده و امنیت تولید و اشتغال را در این بخش دچار مخاطره کند.

 ۴ میلیارد دلار ارز طی ۴ ماه هرز رفت

وی افزود: کسانی که در افزایش قیمت عوامل موثر بر قیمت تمام شده مرغ با دست و دلبازی آنچنانی عمل کرده و یا با عدم نظارت و بی‌دقتی باعث شدند در عرض چند ماه بیش از ۴ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی هرز رفته و مثلاً سویای ۲۲۰۰ تومان که با این ارز وارد کشور شده با قیمت ۵۰۰۰ تومانی به دست تولید کننده برسد، حق ندارند به بهانه حمایت از بازار مصرف، اشتباهات خود را به دوش تولیدکنندگان انداخته و یارانه‌ای را که با سوء مدیریت آن به جیب سودجویان و واسطه رفته از جیب تولید کننده برداشته و به مصرف کنندگان بدهند.

نایب رئیس هیئت مدیره کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی کشور گفت:‌ سازمان حمایت یک بار به بهانه ماه مبارک رمضان یک بار به بهانه عید یک بار به بهانه پایین بودن قیمت مرغ در بازار و عدم امکان افزایش قیمت در چنین شرایطی، زیان های شدید به مرغداران تحمیل می‌کند.

اسدالله نژاد افزود: یا باید بپذیریم که قیمت مرغ تابع عرضه و تقاضا است که در این صورت دولت نباید اصلا به آن ورود کند و باید بازار قیمت مرغ را بدون دخالت دولت تعیین کند و یا باید تابع قیمت گذاری باشد که در این صورت باید مطابق قانون بر اساس مولفه های موثر بر قیمت تمام شده و با رعایت حقوق مرغداران، قیمت تعیین و اعلام شود و با عوامل برهم زننده این قیمت هم برخورد قاطع صورت گیرد و پذیرفته نیست که در این راستا با دلایل غیر فنی و به قیمت ورشکستگی تولیدکنندگان ابلاغ و اجرای قیمت به تاخیر بیفتد.

براساس این گزارش، تلاش تولیدکنندگان مرغ برای افزایش قیمت در حالی انجام می‌شود که کارشناسان معتقدند مرغداران می‌توانند با راهکارهایی مانند مدیریت تولید، جلوگیری از پرت انرژی، کاهش ضریب تبدیل دان و راه‌های دیگر بخشی از حاشیه سود خود را جبران کنند. البته نظارت بر قیمت‌ها و اعلام منطقی قیمت از سوی مسئولان برای پایداری تولید مورد انتظار است.

منبع: فارس

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز