4 نمادی که افزایش سرمایه خواهند داشت

4 نمادی که افزایش سرمایه خواهند داشت

افزایش سرمایه یکی از بهترین راه‌ها برای تامین ‌مالی است. در این گزارش برنامه افزایش سرمایه چند شرکت مورد بررسی قرار گرفته است.

افزایش سرمایه یکی از جالب‌ترین و پر‌بحث‌ترین موضوعات در حوزه بازارهای مالی و بازار سرمایه است.

به گزارش تجارت‌نیوز، شرکت‌ها به منظور اهداف مختلفی اقدام به افزایش سرمایه می‌کنند؛ چراکه این روش یکی از بهترین راه‌ها برای تامین‌ مالی است. در این بین با بررسی گزارش‌های منتشر شده در سامانه کدال برنامه افزایش سرمایه چند شرکت مورد بررسی قرار گرفت.

دکوثر

شرکت داروسازی کوثر با نماد دکوثر که در حوزه تولید مواد اولیه و محصولات دارویی انسانی و حیوانی یا شیمیایی و آرایشی و بهداشتی فعالیت می‌کند با ارائه گزارش توجیهی افزایش سرمایه قصد دارد از محل سود انباشته به میزان 233/3 درصد سرمایه شرکت را افزایش دهد و آن را به مجمع صاحبان سهام پیشنهاد داده است. در حال حاضر سرمایه فعلی شرکت ۵۴ میلیارد تومان است. این برنامه پس از موافقت مجمع فوق‌العاده و سازمان بورس توسط شرکت تامین سرمایه بانک ملت انجام خواهد پذیرفت.

آخرین تاریخ ثبت افزایش سرمایه این شرکت در تیر ۱۳۹۴ به میزان ۳۶ میلیارد تومان و به میزان ۲۰۰ درصد از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها و سود انباشته بود که با هدف جبران مخارج سرمایه‌ای و اصلاح ساختار مالی با هدف جلوگیری از خروج نقدینگی جهت تامین سرمایه در گردش انجام شد. بر اساس گزارش توجیهی شرکت، هدف از افزایش سرمایه فعلی نیز اصلاح ساختار مالی با هدف جلوگیری از خروج آن به منظور تامین سرمایه در گردش و توسعه ظرفیت‌های موجود و همچنین کاهش هزینه‌های مالی از جمله تسهیلات بانکی است. برهمین اساس با توجه به قیمت پایانی روز گذشته سهم به مبلغ ۲۱۰۵ تومان و افزایش سرمایه ۲۳۳ درصدی، قیمت تئوریک سهم (قیمت بعد از انجام افزایش سرمایه، بدون افت یا رشد) مبلغ ۶.۳۲۱ ریال خواهد بود. به‌طور معمول قیمت تئوریک سهم پس از افزایش سرمایه یا توزیع سود نقدی در زمان مجمع کاهش می‌یابد. علت اصلی تغییرات قیمت سهم در زمان بازگشایی، ثابت ماندن ثروت سهامداران پس از افزایش سرمایه و سود نقدی است.

رتاپ

در ادامه شرکت تجارت الکترونیک پارسیان که با نماد رتاپ در بازار سرمایه داد و ستد می‌شود در تاریخ 11 تیر با انتشار یک گزارش توجیهی از برنامه افزایش سرمایه 65 درصدی خود خبر داد. طبق این گزارش توجیهی، افزایش سرمایه از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی و همچنین سود انباشته بوده که سرمایه شرکت از 364 میلیارد و 340 میلیون تومان به 600 میلیارد تومان افزایش یافت. مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام از تاریخ 99/7/30 لغایت 99/9/29 تعیین شده است. شرکت تجارت الکترونیک پارسیان توانسته در یک سال اخیر بیش از ١٧٠ درصد بازدهی نصیب سهامداران خود کند. شرکت تجارت الکترونیک پارسیان توسعه، نوسازی و اصلاح اکوسیستم شبکه پرداخت و گسترش فعالیت‌ها در حوزه فین‌تک، اپلیکیشن‌های موبایلی، کیف پول الکترونیکی، توسعه حوزه صدور کارت هدیه و کسب جایگاه ممتاز در حوزه‌های یاد شده که منجر به افزایش سهم بازار شرکت خواهد شد را از دلایل این افزایش سرمایه خواند.

کسرام

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در سامانه کدال این شرکت با انتشار اطلاعیه‌ای، آگهی ثبت افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها را به اطلاع سهامداران خود رساند. طبق تصمیمات مجمع عمومی فوق‌العاده، افزایش سرمایه شرکت پارس سرام از مبلغ 6 میلیارد تومان به‌مبلغ 98 میلیارد و 124 میلیون تومان از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها، تایید شده و مجمع با افزایش سرمایه 1.535 درصدی از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌های شرکت موافقت کرد.

حوزه فعالیت این شرکت تولید و فروش چینی بهداشتی است. افزایش سرمایه قبلی شرکت از مبلغ 3 میلیارد تومان به مبلغ 6 میلیارد تومان و از محل آورده نقدی سهامداران بوده که به منظور خرید و نوسازی ماشین‌آلات کوره شاتل و یک دستگاه خشک‌کن بدنه لعاب‌نخورده در دی‌ماه سال 1393 صورت گرفته است. افزایش سرمایه فعلی شرکت به منظور اصلاح ساختار مالی و کارآمدسازی شرکت با توجه به مجاز بودن افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌‌های استهلاک‌ناپذیر (زمین) است.

فروس

شرکت فروسیلیس ایران نیز از تصویب افزایش سرمایه ۳۵۷درصدی در مجمع عمومی فوق‌العاده از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌های خود خبر داده است. بر این اساس مجمع با افزایش سرمایه 357 درصدی به ارزش 312 میلیارد و 550 میلیون تومان از محل سود انباشته و مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌های شرکت موافقت کرد. آخرین سرمایه ثبت شده شرکت 87 میلیارد و 449 میلیون تومان بود.

 

منبع: دنیای اقتصاد

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند