لزوم توجه به وسایل رها شده در اتومبیل

جاده+تجارت نیوز

برخی از وسایل رها شده در اتومبیل حتی ساعاتی پس از رها شدن زیان‌بار بوده و این وضعیت در تابستان می‌تواند هم به خودرو و هم به آن وسایل آسیب برساند.

اکثر افراد به سبب مشغله کاری فراوان فرصتی برای تمیز کردن و شستشوی خودروی خود به دست نمی‌آورند که به همین سبب شاهد یک سری وسایل در اتومبیل هستیم که بطور کامل فراموش شده‌اند که گاهی اوقات وزن این وسایل تا 50 کیلو هم می‌رسد که این کار باعث افزایش مصرف سوخت و استهلاک خودرو می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، لازم به ذکر است برخی از این وسایل حتی ساعاتی پس از رها شدن در داخل خودرو زیان‌بار بوده و این وضعیت در تابستان می‌تواند هم به خودرو و هم به آن وسایل آسیب برساند، برخی از این وسایل عبارتند از:

عینک آفتابی

موادی که در ساخت شیشه عینک آفتابی به کار می‌روند؛ از جمله برخی روکش‌ها به شدت در برابر گرما آسیب پذیرند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که برخی از رانندگان عینک آفتابی خود را در یک روز گرم آفتابی روی داشبورد جا گذاشته‌اند، در زمان بازگشت متوجه آسیب شدید در لایه رویی و محافظ عینک آفتابی خود شده‌اند.

حتی اگر چنین حادثه جبران‌ناپذیری رخ ندهد، در اثر گرما، کارایی لایه‌های محافظ عینک گران‌قیمت شما در مقابل نور ماورای بنفش کاهش خواهد یافت.

دارو

اگر عادت به نگه داری قرص و دارو در داشبورد اتومبیل هستید، این عادت را حتما ترک کنید!

قرص‌ها و داروها زمانی که یک روز در دمای داخل اتاق خودرو زیر آفتاب که تا 70 درجه و بالاتر هم می‌رسد، قرار می‌گیرد، کاملا غیر قابل استفاده شده و مصرف آنها نه تنها شفابخش نیست بلکه ممکن است موجب بروز اثرات سوء در بدن شما گردد.

کیف دستی

حتی اگر سارقان با دیدن کیف دستی شما در داخل اتومبیل وسوسه نشوند، گرمای شدید باعث آسیب دیدن کیف چرمی یا چرم سنتتیک خواهد شد.

وسایل داخل کیف شما نیز از این آسیب دیدگی بی‌بهره نیستند.

بطری آب

مصرف بطری آبی که ساعت‌ها در گرمای داخل ماشین رها شده به دلیل تجزیه و نفوذ مواد سازنده پلاستیکی آن به داخل آب، به شدت خطرناک است.

آزمایش‌های زیستی و شیمیایی نشان می‌دهند که ترکیبات ناشی از آزاد شدن این مواد به داخل آب بطری‌ها پس از گرمادیدن، مسبب سرطان و بیماری‌های قلبی هستند.

پس بطری آب را همراه خود ببرید و در داخل اتومبیل جا نگذارید!

وسایل پلاستیکی و فلزی

در گرمای شدید داخل اتاق خودرو، وسایل پلاستیکی نازک تغییر شکل داده و اشیای فلزی به شدت داغ می‌شوند. تجربه سوزش ناشی از دست زدن به یک وسیله فلزی داغ جامانده در خودرو زیر آفتاب سوزان، اصلا خوشایند نیست.

وسایل الکترونیکی

موبایل و سایر وسایل الکترونیکی مانند لپ تاپ و تبلت در گرمای داخل اتاق ماشین دچار آسیب می‌شوند.

دیده شده باتری برخی موبایل‌ها که روی داشبورد ماشین جا مانده‌اند در برابر گرمای آفتاب واکنش نشان داده و منفجر شده‌اند.

حتی اگر این اتفاق نیفتد، حرارت باعث کاهش کارایی باتری وسایل الکترونیکی و سایر اجزای داخل آنها می‌شود.

ضمن این که سارقان هم برای برداشتن آن‌ها وسوسه می‌شوند.

پس سعی کنید تا حد امکان این‌گونه وسایل را در داخل خودرو جا نگذارید.

مواد اشتعال‌زا

این روزها بسیاری از خانواده‌ها مواد اشتعال‌زا را داخل خودرو نگه می‌دارند تا بتوانند در هر محلی، بساط چای، منقل و کباب را به راه بیندازند، اما یادتان باشد گرمای هوا می‌تواند این مواد را شعله ور سازد و خودروی نازنینتان را جلوی چشمتان به خاکستر تبدیل کند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند