مردم از خرید‌و‌فروش ارز دیجیتال پرهیز کنند

معاون نظارتی بانک مرکزی به مردم توصیه جدی کرد که از خرید‌و‌فروش ارز رمز‌پایه پرهیز کنند.

مردم از خرید‌و‌فروش ارز دیجیتال پرهیز کنند

فرشاد حیدری در خصوص وضعیت ارزهای رمز نگار در کشور با تاکید براینکه بانک مرکزی این ارزها را به رسمیت نمی‌شناسد، اظهار داشت: برای چندمین بار به مردم توصیه می‌کنیم که از خرید و فروش ارز رمز پایه یا دیجیتال پرهیز کنند.

تشریح اقدامات بانک مرکزی برای ساماندهی غیرمجازها

به گزارش تجارت‌نیوز، وی که در نشست خبری ارائه گزارش ملی درباره ساماندهی موسسات غیرمجاز، سخن می‌گفت در ادامه اظهار داشت: صندوق‌های قرض الحسنه و تعاونی‌ها مقدمه بسیار طولانی دارد که برخی از آنها به قبل از انقلاب برمی گردد. این صندوق‌ها در آن زمان با رویکرد مقابله نظام بانکی ربوی تشکیل شده بود.

معاون نظارتی بانک مرکزی با بیان اینکه تعدادی از این تعاونی‌ها و صندوق‌ها در دهه ۸۰ به مشکلاتی خوردند که موجب ضرر و زیان سپرده گذاران شد، افزود: البته ریشه تعداد زیادی از این تعاونی بر می‌گردد به دهه ۷۰ که با مجوز وزارت تعاون، تعاونی‌ها تشکیل شد تا فقط به اعضا خدمت‌رسانی کنند اما تعدادی از چارچوب خارج شده و بدون اجازه از مرجع صادرکننده مجوز زمینه ساز مشکلاتی در عرصه پولی شدند.

حیدری ضمن اشاره به تدوین لایحه ساماندهی بازار غیرمتشکل در سال ۸۲ گفت: این لایحه در ۸۳ تصویب و برای اجرا ابلاغ شد. البته قانون نیازمند تهیه و تصویب آیین‌نامه بود که سال ۸۶ به بانک مرکزی ابلاغ شد.

از سال ۸۶ ساماندهی صندوق‌های قرض الحسنه، صرافی‌ها و تعاونی‌ها و موسسات غیرمجاز در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفت.

تعاونی‌های صنفی فعلا مجوز نمی‌گیرند

وی با بیان اینکه فرایند ساماندهی صرافی‌ها بسیار سریع‌تر انجام شد، تصریح کرد: شرکت‌های لیزینگ نیز در این مدت به نحو قابل قبولی ساماندهی شدند. صندوق‌های قرض الحسنه نیز مدیریت شد و تعدادی زیر نظر سازمان اقتصاد اسلامی قرار گرفت و برخی دیگر یا ساماندهی شده‌اند یا منحل و یا ادغام.

معاون نظارتی بانک مرکزی از صدور مجوز آسان به صندوق‌های قرض الحسنه خصوصا صندوق‌های تک شعبه‌ای خبر داد و در ادامه به ساماندهی تعاونی‌ها اشاره کرد و گفت: ۲۵۰ تعاونی اعتبار تا امروز مجوز فعالیت گرفته‌اند و همچنان می‌توانند در قالب تعاونی کارگری و یا کارمندی مجوز بگیرند ولی برای تعاونی‌های صنفی هنوز تصمیمی در شورای پول و اعتبار گرفته نشده است.

بانک مرکزی به قولش عمل کرد؟/ سال ۹۶، سال پایانی غیرمجازها شد

حیدری با بیان اینکه قبلا قول داده بودیم سال ۹۶ سال پایان موسسات غیر مجاز باشد, تصریح کرد: تا امروز رسما اعلام می‌کنم که هیچ صندوق و یا تعاونی و یا موسسه حائز اهمیت غیرمجازی در کشور فعالیت نمی‌کند.

این مقام مسئول در بانک مرکزی در ادامه با اشاره به جلسات قوای سه گانه برای ساماندهی موسسات غیرمجاز گفت: پایان فعالیت موسسات غیرمجاز پولی را می‌توان تبلور همراهی و همکاری همه جانبه قوا و از اقدامات بزرگ نظام اقتصادی کشور برشمرد.

 

منبع: تسنیم


این مطلب را به اشتراک بگذارید