خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : بررسی وضعیت بازار سهام در نیمه نخست سال/ یک هیچ به نفع بورس!

ارز دیجیتال جایگزین حواله می‌شود؟

هشدار وزارت خزانه‌داری در مورد مبادلات ایران از طریق ارز دیجیتال

ارز دیجیتال که از سال ۲۰۰۹ معرفی شدند و یکی از مزایای آنها قابلیت استفاده از آنها به عنوان حواله است.

به گزارش تجارت‌نیوز، یکی از مزایای ارز دیجیتال قابلیت استفاده از آنها به عنوان حواله است. آیا این مزیت قابلیت اجرا دارد؟

آنطور که دنیای اقتصاد گزارش داده، ارز دیجیتال جایگزینی برای ارزهای رایج نبوده‌‌اند، اما در چند سال گذشته این نگرش تغییر کرده و برخی از کشورها آنها را ارز قانونی معرفی کرده‌‌اند و این ایده در حال آزمایش است.

یکی از مزایای ارزهای دیجیتال قابلیت استفاده از آنها به عنوان حواله است با این حال، ۱۰ کشور ممنوعیت یا محدودیت‌‌های قابل‌‌توجهی برای ارزهای دیجیتال ایجاد کردند به این معنی که خدمات حواله نمی‌تواند از این پتانسیل بازار استفاده کند.

بر اساس گزارش بانک جهانی، حواله‌ها صنعت بزرگ جهانی است و طبق گزارش بانک جهانی، جریان وجوه ارسالی به کشورهای با درآمد پایین و متوسط تنها در سال ۲۰۲۰ به بیش از ۵۴۰ میلیارد دلار می‌‌رسد و هزینه حواله یکی از اهداف توسعه پایدار سازمان‌‌ ملل است.

ارز دیجیتال، ابزاری برای افزایش سرعت و کاهش هزینه حواله‌ها پیشنهاد شده است، اما محیط نظارتی برای دارایی‌‌های دیجیتال مبهم است. بر اساس نتایج مطالعه جدید نیمی از ۱۰ بازار برتر ارسال حواله از جمله ایالات‌‌متحده، آلمان و امارات متحده‌‌عربی مقررات دوستدار رمزنگاری ایجاد کرده‌‌اند و ۳۰ درصد موضع خنثی دارند.

دو بازار از ۱۰ بازار برتر ارسال‌‌کننده حواله یعنی چین و روسیه نیز موضع ضد رمزنگاری را در دستور کار خود قرار دادند.  ارزهای دیجیتال به سرعت به یکی از رایج‌‌ترین واژه‌ها در پرداخت‌‌های برون‌مرزی تبدیل شده است و طرفداران آن ادعا می‌‌کنند که می‌توانند سرعت را افزایش داده و هزینه‌ها را در مقایسه با سایر راه‌‌حل‌‌های ارسال حواله کاهش دهد.

رمزارزها این پتانسیل را خواهند داشت که بخشی از ترکیب کلی انتقال پول شوند اما انتظار نداشته باشید که تنها رویکرد پرداخت‌‌های جهانی محسوب شوند.

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال (Cryptocurrency) شکل خاصی از پول دیجیتال است که بر پایه علم رمزنگاری ایجاد شده است. بیشتر ارزهای دیجیتال برای بهره‌مند شدن از ویژگی‌های اساسی مانند غیرمتمرکز بودن، شفافیت و تغییرناپذیر بودن از بلاک چین استفاده می‌کنند.

ماهیت غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال به این معنی است که هیچ نهاد، گروه یا سازمانی آن‌ها را کنترل نمی‌کند.

کریپتوکارنسی‌ها را می‌توان به صورت مستقیم و بدون دخالت هرگونه واسطه‌ای در اینترنت به شخص دیگری ارسال کرد. یعنی برای ارسال ارزهای دیجیتال به یکدیگر نیازی به افتتاح حساب بانکی، استفاده از خدمات بانک‌ها یا هر سازمان واسطه‌ دیگری نخواهید داشت.

رمزارزها همانند ریال و دلار پول‌هایی هستند که با سازوکار مختلفی ایجاد و توزیع می‌شوند. فرایند خلق برخی از این پول‌ها مانند بیت کوین با ماینینگ انجام می‌شود و برای تعدادی دیگر از آن‌ها، تمامی سکه‌ها از قبل به صورت استخراج شده در شبکه قرار می‌گیرند.

ارزهای دیجیتال بر روی فناوری‌ دفترکل توزیع شده ساخته‌ شده‌اند که یکی از محصولات مهم آن، فناوری بلاک چین است. بلاک چین‌های عمومی که اکثر ارزهای دیجیتال از آن استفاده می‌کنند، قابلیت مشاهده تمامی تراکنش‌ها را چه برای افرادی که در شبکه حضور دارند و چه برای افراد خارج از شبکه فراهم می‌کند.

نظرات