خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : بررسی وضعیت بازار سهام در نیمه نخست سال/ یک هیچ به نفع بورس!
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

بانک مرکزی سوئیس آزمایش ارز دیجیتال ملی را آغاز می‌کند

ADA 2 4

رئیس بانک مرکزی سوئیس، توماس جردن، اعلام کرده است که این بانک در حال راه‌اندازی ارز دیجیتال ملی در صرافی SIX سوئیس به صورت آزمایشی است.

به گزارش تجارت‌نیوز، رئیس بانک مرکزی سوئیس روز دوشنبه در کنفرانسی در زوریخ گفت که این پروژه به زودی آغاز خواهد شد. رئیس این بانک اعلام کرد که طرح آزمایشی CBDC در صرافی دیجیتال SIX سوئیس برای مدت محدودی اجرا خواهد شد.

CBDC چیست؟

ارز دیجیتال بانک مرکزی یک نوع ارز دیجیتالی است که توسط بانک تجاری و یا یک گروه خصوصی منتشر نمی‌شود بلکه مستقیما تحت نظارت و کنترل یک بانک مرکزی صادر می‌شود. گفتنی است، نقش بانک مرکزی حمایت از خدمات مالی برای دولت یک کشور و سیستم بانکی تجاری آن، تعیین سیاست‌های پولی و انتشار ارز است. همچنین CBDC مانند اسکناس‌ها و مسکوک‌های فیزیکی بر عهده بانک مرکزی است و به واحد پولی صادر می‌شود.

احتیاط بانک مرکزی سوئیس نسبت به پروژه CBDC

بانک مرکزی سوئیس همچنان نسبت به اجرا ایده یک طرح ارز دیجیتال در ابعاد خرده فروشی با حمایت این نهاد شک دارد. جردن، رئیس بانک سوئیسی نگرانی خود را در مورد خطرات احتمالی CBDCها در سیستم مالی ابراز کرد. وی افزود که کنترل استفاده از CBDCها در ابعاد خرد دشوارتر هستند.

البته این بانک گفته است که در آینده CBDCها را در ابعاد خرد نیز معرفی خواهیم کرد، اما با این وجود کمی نسبت به آن‌ها محتاط است.

چندین بانک مرکزی در حال عبور از مراحل پایانی CBDC

اوایل این ماه، کریستالینا جورجیوا، مدیر عامل صندوق بین‌المللی پول (IMF) گفت که حداقل 10 بانک مرکزی در حال عبور از خط پایان مراحل انتشار ارز دیجیتال بانک مرکزی هستند.

او افزود، با این حال، در مورد سازماندهی و تنظیم  CBDCها هنوز تصمیم گیری نشده است. صندوق بین‌المللی پول همچنین قبلاً فاش کرده بود که در حال کار بر روی یک زیرساخت جهانی برای  CBDCها است تا امکان همکاری ارزهای دیجیتال و افزایش استفاده از آنها را فراهم کند.

در حال حاضر، بیش از 100 بانک مرکزی در سراسر جهان در حال بررسی CBDC خود هستند. همچنین تمامی کشورهای G7 نیز اکنون از مرحله تحقیقاتی CBDC به مرحله توسعه رسیده‌اند. این موضوع نشان دهنده آغاز افزایش پروژه‌های آزمایشی در آینده نزدیک است.‌

نظرات