تاریک‌ترین قانون دنیا!/ جولان نهنگ‌ها در «استخر تاریک» – تجارت‌نیوز
خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
خبر مهم : اقدام حقوقی علیه دولت روحانی به دلیل عدم پیگیری پول های بلوکه شده ایران
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

تاریک‌ترین قانون دنیا!/ جولان نهنگ‌ها در «استخر تاریک»

تاریک

شاید فکر کنید که معاملات و تراکنش‌ها در بازار رمزارزها کاملا شفاف است اما باید بگویم که سخت در اشتباه هستند. استخر تاریک قانونی‌ترین منطقه بی‌قانون بازار برای نهنگ‌ها است.

به گزارش تجارت‌نیوز، شاید فکر کنید که تراکنش‌های بلاکچین کاملا شفاف است. در حالی که اکثر فعالان بازار رمزارزها در صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز معامله می‌کنند، سهم بزرگی از معاملات رمزارزها در استخرهای به اصلاح تاریک انجام می‌شود.

مفهوم «استخر تاریک» چیست؟

معامله رمزارز در استخر تاریک در ابتدا به عنوان راهی برای به حداقل رساندن تاثیر معاملات بزرگ بر قیمت رمزارزها معرفی شد. نهنگ‌ها به راهی برای خرید و فروش مقادیر زیادی رمزارز بدون تاثیر بر بازار رمزارزها نیاز داشتند.

معاملات استخر تاریک به عنوان راهی برای به حداقل رساندن تأثیر معاملات بزرگ بر قیمت سهام معرفی شد. سرمایه گذاران نهادی به راهی برای خرید و فروش سهام در مقادیر زیاد و بدون تغییر قیمت نیاز داشتند. بنابراین استخر تاریک محل مبادلات بزرگ است. نهنگ‌های بزرگ بازار به صورت خصوصی در استخر تاریک مبالغ بزرگ از ارز دیجیتال خرید و فروش می‌کنند.

شفافیت در استخرهای تاریک معنایی ندارد. نهنگ‌ها در این استخر کاملا ناشناس فعالیت می‌کنند و عملا هیچ گزارشی از استخرهای تاریک به دست نمی‌رسد. اگرچه شفافیت در استخرهای تاریک وجود ندارد اما معاملات این استخرها کاملا قانونی است. قبلا هم از این روش در معاملات بازار سهام آمریکا استفاده می‌شد.

چرا معاملات استخر تاریک قانونی است؟

اینکه چرا معاملات استخر تاریک قانونی است تنها می‌تواند یک دلیل داشته باشد. مهم‌ترین دلیل قانونی بودن اینگونه معاملات این است که معاملات بزرگ بر قیمت رمزارز یا سهام تاثیر نگذارد. علاوه بر این استخر تاریک تحت تسلط افراد ثروتمند است که بازار را سیاست‌گذاری می‌کنند.

اما خب دلیل قانع کننده‌ای برای اینکه چرا استخر تاریک قانونی است واقعا وجود ندارد. تا زمانی که ثروتمندان و بزرگان بازار رمزارزها از معاملات استخر تاریک سود می‌برند این تجارت هم قانونی یا شبه قانونی باقی می‌ماند. البته اگر منطقی باشیم استخر تاریک به نفع سرمایه‌گذار خرد است. چون در بسیاری از موارد حجم معاملات در استخر تاریک آنقدر بالاست که نوسان‌های زیادی ایجاد می‌کند. مخصوصا بازار رمزارزها که منتظر خبر است.

با این حال مقررات و قوانین زیادی در رابطه با تجارت در استخر تاریک برای جلوگیری از سواستفاده وجود دارد. مثلا هیچ کس به اطلاعات استخر تاریک دسترسی ندارد و این یک مزیت محسوب می‌شود.

چگونه رد نهنگ‌ها در استخر تاریک را بزنیم؟

تشخیص معاملات استخر تاریک برای یک معامله‌گر معمولی در وهله اول کار بسیار سختی است. اگر هم منطقی باشیم این معاملات را نمی‌شود به صورت قطع پیگیری کرد اما چند راه برای بررسی استخر تاریک وجود دارد.

ربات‌هایی وجود دارند که حجم سرمایه در گردش به سمت ارزهای مختلف را بررسی می‌کنند و راهی برای سرمایه‌گذاری پیدا می‌کنند. از طرفی این روزها دیگر استخر تاریک به مفهومی طبیعی بدل شده و حتی شما هم می‌توانید در استخر تاریک معامله کنید.

شما می‌توانید اطلاعات گردش و انتقال دارایی به استخر یا از استخر به یک کیف پول مشخص را پیگیری کنید و حدسی در رابطه با خرید نهنگ‌ها داشته باشید. مثلا اگر ۲۰۰ میلیون دلار استیبل‌کوین از یک کیف پول به استخر منتقل شد و بعد ۲۰۰ میلیون دلار بیت‌کوین به یک کیف پول دیگر منتقل شد می‌توان حدس زد که یک نهنگ بیت‌کوین خریده است.

آخرین اخبار رمزارزها را در صفحه ارز دیجیتال تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات