بازار کریپتو و اثرات وضعیت اشتغال بر آن | بیت‌کوین و اتریوم – تجارت‌نیوز
خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : مسعود کرباسیان: برنامه هفتم توسعه ابتدا و انتها ندارد/ قیمت بنزین باید عادلانه شود
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

بازار کریپتو و اثرات وضعیت اشتغال بر آن | بیت‌کوین و اتریوم

کوین 1

در طی روز معاملاتی گذشته، ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتال با ۱٫۳۹ درصد کاهش به ۹۵۷٫۴۶ میلیارد دلار رسید. بازار کریپتو بیشتر از قبل نسبت به اخبار و داده‌های منتشر شده واکنش نشان می‌دهد.

به گزارش تجارت‌نیوز، سرمایه‌گذاران در ایالات متحده در طول تایم معاملاتی اروپا، ارقام و داده‌های مثبت حقوق و دستمزد غیرکشاورزی و بیکاری آمریکا را در نظر گرفتند که در نتیجه آن، بیت‌کوین، ارز دیجیتال پیشرو بازار کریپتو، ۳٫۱۳ درصد سقوط کرد. این در حالی است که دومین ارز دیجیتال بازار، اتریوم، با افت ۲٫۹۲ درصدی به ۱۳۳۴ دلار رسید.

حقوق و دستمزد غیرکشاورزی ایالات متحده و نرخ بیکاری

بر اساس داده‌های حقوق و دستمزد غیرکشاورزی ایالات متحده و طبق اعداد اداره آمار کار، کل استخدام‌های غیرکشاورزی در ماه سپتامبر، ۲۶۳ هزار نفر افزایش داشته است، در حالی که اقتصاددانان افزایش ۲۴۸ هزاری شغل را نسبت به ماه قبل پیش‌بینی کرده بودند. اگرچه رقم ۲۶۳ هزار پایین‌ترین افزایش ماهانه از آوریل ۲۰۲۱ است، اما همچنان بالاتر از رقم ۲۵۰ هزار مورد انتظار بازار است.

کریپتو
اداره آمار کار ایالات متحده

با افزایش نرخ بهره و هزینه‌ها، اقتصاد در هشتمین ماه سال شروع رکود کرد و در نتیجه، از میانگین ۴۳۹ هزار در هشت ماهه اول به ۲۲۰ هزار در سپتامبر کاهش یافت.

از سوی دیگر، شرایط بازار کار ایالات متحده به بهترین حالت نزدیک است. نرخ بیکاری در ایالات متحده در سپتامبر ۲۰۲۲ نزدیک به ۳٫۵٪ کاهش یافت. همچنین این نسبت کمتر از پیش بینی‌های بازار ۳٫۷۵٪ بود.

بازار کریپتو
نرخ بیکاری ایالات متحده

در ماه سپتامبر، تعداد افراد بدون شغل با ۲۶۱ هزار کاهش به ۵٫۷۵ میلیون نفر رسید، در حالی که تعداد افراد دارای شغل با ۲۰۴ هزار افزایش به ۱۵۸٫۹ میلیون نفر رسید. مشارکت در نیروی کار نیز اندکی از ۶۲٫۴ درصد به ۶۲٫۳ درصد کاهش یافت.

داده های مثبت بازار کار و بازار کریپتو

این مجموعه داده‌ها در حالی منتشر می‌شوند که بانک مرکزی ایالات متحده، فدرال رزرو، ماه‌ها برای کاهش تورم که اکنون نزدیک به بالاترین نرخ سالانه خود در بیش از ۴۰ سال اخیر است، تلاش فراوانی انجام داده. به طور گسترده پیش بینی می‌شود که بانک مرکزی به برنامه افزایش نرخ خود ادامه دهد، که در حال حاضر منجر به پنج افزایش نرخ در سال جاری به میزان ۳ درصد، حداقل تا پایان سال شده است.

مقامات فدرال رزرو، از جمله جروم پاول، اعلام کرده‌اند که طبق پیش‌بینی آن‌ها افزایش نرخ بهره همچنان بر بازارها فشار خواهد آورد. در ماه سپتامبر، اعضای کمیته بازار آزاد فدرال گفتند که پیش‌بینی می‌کنند نرخ بیکاری در سال ۲۰۲۳ به ۴٫۴ درصد برسد و برای آینده قابل پیش‌بینی در آن سطح باقی بماند.

بازار کریپتو
نرخ صندوق فدرال رزرو آمریکا

برای حفظ شتاب افزایش نرخ بهره، فدرال رزرو تا حد زیادی انتظار می‌رود افزایش ۰٫۷۵ درصدی دیگری در ماه نوامبر اعمال کند.

بازارها در پاسخ به داده‌های مربوط به اشتغال، با احتمال ۸۲ درصدی برای تغییر سه چهارم واحدی قیمت‌گذاری کرده‌اند و پیش‌بینی می‌کنند که در ماه دسامبر، نیم واحد دیگر افزایش یابد و نرخ وجوه فدرال را به محدوده ۴٫۲۵ تا ۴٫۵ درصد برساند. از این رو، این مسئله بر بازار ارزهای دیجیتال تأثیر منفی می‌گذارد و ممکن است روند نزولی در قیمت بیت‌کوین ایجاد کند.

بازار کریپتو
روند بیت‌کوین در تایم روزانه، Tradingview

پیش‌بینی قیمت بیت‌کوین و چشم انداز فنی

قیمت فعلی بیت‌کوین ۱۹۶۱۹٫۶۶ دلار و حجم معاملات ۲۴ ساعته ۳۱ میلیارد دلار است. بیت‌کوین در ۲۴ ساعت گذشته ۳٫۱۳ درصد سقوط داشته است.

در آپدیت قبلی بیت‌کوین، اشاره کردیم که جفت رمزارز BTC/USD یک الگوی مثلث نزولی تشکیل داده است که با مقاومت قابل توجهی نزدیک به سطح ۲۰۴۷۸ دلار مواجه است.

در اوایل دیروز و امروز، بیت‌کوین نتوانست از مقاومت خط روند مذکور عبور کند و به زیر میانگین متحرک ۵۰ روزه سقوط کرد و حمایت فوری نزدیک به سطح روانی ۲۰۰۰۰ دلار را ابتدا آزمایش و سپس از دست داد.

بیت‌کوین در بازه زمانی روزانه الگوی کندلی را تشکیل می‌دهد که نشان دهنده آغاز روند نزولی است. بنابراین، ممکن است بیت‌کوین تا سطح حمایت فوری ۱۸۹۷۰ دلار به سقوط ادامه دهد. گفتنی است شکستن زیر این سطح می‌تواند ریزش را تا سطح ۱۸۴۱۵ دلار افزایش دهد که اثر منفی برای بازار کریپتو خواهد داشت.

بازار کریپتو
روند اتریوم در تایم روزانه، Tradingview

پیش‌بینی قیمت اتریوم و روند آن

قیمت فعلی اتریوم ۱۳۳۴٫۲۸ دلار و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن ۱۰٫۲۴ میلیارد دلار است. همچنین در ۲۴ ساعت گذشته، اتریوم ۲٫۹۲ درصد کاهش را تجربه کرده است.

شاخص های فنی پیشرو مانند RSI و MACD در حال حاضر واگرایی نشان می‌دهند. RSI  در حالی که زیر ۵۰ باقی مانده است و MACD نشان دهنده روند خرید است. از سوی دیگر، میانگین متحرک ۵۰ روزه، نشان دهنده سوگیری فروش در اتریوم است. گفته می‌شود، شکست نزولی سطح ۱۳۰۰ دلار می‌تواند اتریوم را تا مرز ۱۲۲۵ دلار یا سطح ۱۱۱۰ دلار در آینده کاهش دهد.

نظرات