چگونه نوستراداموس بازار رمزارزها شویم؟ – تجارت‌نیوز
خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : پیش‌بینی بازار مسکن در نیمه دوم سال/ وقت خرید خانه است؟
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

چگونه نوستراداموس بازار رمزارزها شویم؟

باور کنید حتی نوستراداموس هم نمی‌دانید که بازار رمزارزها چه زمانی ریزش می‌کند اما راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید بدون پیش‌بینی ریزش بازار از سقوط‌ها جان سالم به در ببرید.

به گزارش تجارت‌نیوز، شاید فکر کنید که باید نوستراداموس باشید که بهترین زمان برای فروش رمزارز خود را پیش‌بینی کنید اما حتی خود نوستراداموس هم نمی‌تواند برخی از ریزش‌ها را پیش‌بینی کند. البته چند استراتژی تقریبا کارساز برای جلوگیری از تصیمات اشتباه و جان سالم به در بردن از سقوط‌ها وجود دارد.

در چند سال گذشته بازار رمزارزها فرصت‌های کسب درآمد زیادی برای سرمایه‌گذاران بوجود آورد اما اگر صادق باشیم تعداد بازندگان این بازار بیشتر از برندگان آن است. چه بسیار سرمایه‌گذارانی که تمام پس‌انداز خود را در بازار رمزارزها از دست دادند. بعد هم با کلی ترس و تنفر از بازار دارایی خود را فروختند و با ترش‌روی به هر سرمایه‌گذاری، بازار را بدرود گفتند.

حالا بیاید از آن‌ها که عطای بازار رمزارزها را به لقایش بخشیدند بگذریم. همه فکر می‌کنند که مهم‌ترین بخش سرمایه‌گذاری در بازار رمزارزها خرید است. اما خرید ساده‌ترین کار ممکن است، مهم‌ زمان مناسب فروش یک دارایی است. درصد بسیار بالایی از سرمایه‌گذاران بازار رمزارزها یک دارایی را می‌خرند و این دارایی رشد می‌کند اما چون به موقع نمی‌فروشند دوباره قیمت بازمی‌گردد. حالا بیاید ماجرای حباب دات‌کام را مرور کنیم تا همه چیز دستتان بیاید.

درس حباب دات‌کام

هرکسی که کمی راجع به بازارهای مالی می‌داند ماجرای حباب بدنام دات‌کام را شنیده است. این حباب حاصل سفته‌بازی بیش از حد شرکت‌های فناوری (مرتبط با اینترنت) در اواخر دهه ۹۰ بود. آن کسانی که توانستند دارایی خود را بعد از سود ۴۰۰ درصدی سهام فناوری بفروشند میلیادر شدند و آن‌ها که به امید سود بیشتر منتظر مانند با سر به زمین خوردند. اکتبر سال ۲۰۰۲ سالی بود که سهام فناوری ۸۰ درصد سقوط کرد و زندگی‌های زیادی با آن سقوط کردند.

حالا این‌ها را نگفتیم که کریپتوکارنسی را با حباب دات‌کام مقایسه کنیم. این دو از هم جدا هستند اما به این فکر کنید که اگر رمزارز خود را در سقف قیمتی فروخته بودید و دوباره در کف قیمتی رمزارز می‌خریدید چقدر ماجرا فرق می‌کرد. البته گذشته‌ها گذشته و بهتر است حسرت نخورید. هنوز فرصت‌ها زیاد است به این شرط که از قوانین بازار پیروی کنید.

چهار قانون مهم سرمایه‌گذاری

به غیر کسب دانش و داشتن برنامه خاص برای سرمایه‌گذاری، بهترین سرمایه‌گذاران همیشه چند قانون اصلی برای سرمایه‌گذاری خود دارند. این قوانین در بازار رمزارزها خیلی کاربرد دارند.

۱٫    فقط چیزی را بخرید که توانایی از دست دادن آن را داشته باشید. این یعنی فقط باید ۵ تا ۱۰ درصد از دارایی خود را رمزارز بخرید.

۲٫    روی ارزهایی سرمایه‌گذاری کنید که به پروژه‌ آن ایمان دارید نه ارزهایی که تبلیغات گسترده‎‌‌ای دارند.

۳٫    اگر معامله‌گر با تجربه‌ای نیستید بهتر است دارایی‌های بزرگ بازار مانند بیت‌کوین و اتریوم را برای بلندمدت نگهداری کنید. میانگین نگهداری بلندمدت ۵ سال است.

۴٫    به اصول سرمایه‌گذاری خود پایبند باشید. این جمله گفتنش آسان است اما عمل به این موضوع بسیار مهم است.

بهترین استراتژی برای سرمایه‌گذرای

خیلی‌ها وقتی بیت‌کوین می‌خرند قول می‌دهند که هرگز بیت‌کوین خود را نمی‌فروشند چون به این نوع دارایی ایمان دارند. یکی از برترین استراتژی‌های بازار رمزارزها این است که یک دارایی را بخرید و در طولانی مدت نگهداری کنید. در این نوع استراتژی نباید به بازارهای نزولی فکر کنید و فقط برای بلندمدت دارایی خود را نگهدارید. تجربه ثابت کرده که هولدرها همیشه بیشتر از سایر فعالان بازار سود می‌کنند.

چه زمانی رمزارز خود را بفروشیم؟

این روزها بیت‌کوین روندی نزولی دارد و احتمالا بیشتر از این هم ریزش می‌‎کند. برای همین کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که تا رویداد هاوینگ بعدی بیت‌کوین روندی نزولی و بعد از آن رنج دارد.

اولین قدم در پیدا کردن بهترین زمان فروش داشتن یک هدف ساده است. اینکه چه زمانی به پول خود نیاز دارید مهم‌ترین سوال برای زمان فروش است. اگر به پول خود نیاز دارید بهتر است همین حالا ارز دیجیتال خود را بفروشید اما اگر به پول خود نیازی ندارد حالا وقت مناسبی برای فروش ارزهای دیجیتال نیست.

اگر حالا در سود هستید بهتر است اصل سرمایه خود را از بازار بیرون بکشید و بقیه سرمایه را در بازار رمزارزها برای طولانی مدت نگهداری کنید. اما اگر ضرر کردید ماجرا فرق می‌کند. اول اینکه باید صبر کنید. دومین اینکه اگر به سرمایه‌گذاری خود ایمان دارد قیمت پایین برای شما یک فرصت است. شما می‌توانید وقتی قیمت‌ها سقوط می‌کند دوباره خرید کنید که به این کار اصطلاحا کم کردن میانگین می‌گویند.

چگونه نوستراداموس شویم؟

قبلا هم گفتیم که پیش‌بینی دقیق زمان ریزش بازار اصلا امکان‌پذیر نیست. اگر هم کسی به شما می‌گوید که دقیقا می‌داند بازار چه زمانی ریزش می‌کند مطمئن باشید که قصد دارد کلاه شما را بردارد. شاید هم می‌خواهد ژست تحلیلگر برتر بودن به خود بگیرد و شما را تحت تاثیر قرار دهد. برای اینکه این موضوع به شما ثابت شود بگذارید یک مثال بزنم.

همین چند ماه پیش بود که همه اندیکاتورها سیگنال خرید می‌دادند و همه تحلیلگران می‌گفتند اینبار دیگر وقت بیت‌کوین ۱۰۰ هزار دلاری است. همه هم شاد بودند و هرجور بود پول جور می‌کردند تا رمزارز بخرند. اما به یکباره بعد از سنخرانی وزیر خزانه‌داری آمریکا همه چیز زیر و رو شد و بازار سقوط کرد. حالا شما که در این شرایط ضرر کردید می‌خواهید یقه چه کسی را بگیرید؟

اولین قدم در پیش‌بینی زمان ریزش بازار این است که بدانید که نمی‌توانید زمان دقیق ریزش بازار را پیش‌بینی کنید. چون بازار منطقی عمل نمی‌کند و هر لحظه ممکن است با یک سخنرانی سقوط کند یا با یک توئیت ایلان ماسک به ماه برسد. خب حالا سوال اینجاست که پس باید چه کنیم؟

نوستراداموس بازار رمزارزها کسی است که همیشه حد ضرر دارد. دیگر لازم نیست همیشه پای بازار باشید و تا بیت‌کوین کمی ریزش کرد بفروشید و تا کمی رشد کرد بخرید. براساس استراتژی معاملاتی خود پیش بروید و حد ضرر خود را تعیین کنید. بعد هم می‌توانید تنظیم کنید که اگر دارایی شما از یک حدی بیشتر ریزش کرد به صورت خودکار به فروش برسد. اینگونه حتی اگر زیان کنید چندان چشم‌گیر نیست.

گاهی حتی ممکن است که قیمت کاهش پیدا کند و سیستم رمزارز شما را بفروشد و دوباره قیمت رشد کند. این یکی از معایب گذاشتن حد ضرر است. اما اگر حد ضرر خود را در محدوده خوبی تنظیم کنید ریسک این اتفاق را کاهش می‌دهید. بهتر است حد ضرر پایین‌تر محدوده حمایت باشد تا ریسک از بین رفتن حد ضرر شما به حداقل کاهش پیدا کند.

اگر به دنبال مطالب آموزشی کاربردی در حوزه رمزارزها هستید به صفحه آموزش ارز دیجیتال تجارت‌نیوز مراجعه کنید.

 

 

نظرات