بورس در وضعیت حساس

هفته پر آشوبی بر بازار سرمایه تحمیل شد … در حالی که طبق اصول تکنیکال شاخص کل برگشت خوبی را از روز یکشنبه آغاز کرده بود؛ با یک مصاحبه غیر منتظره توسط توسط وزیر صنعت بازار با لیدری فولادی‌ها وارد اصلاح غیر منطقی شد و این اصلاح ۶۳ هزار واحد در دو روز شاخص را به پایین کشید حال در برهه بسیار حساسی از دیدگاه تکنیکال قرار داریم.

شاخص کل محدوده حمایت یک میلیون و ۲۸۰ هزار واحد را نباید از دست بدهد، همچنین شاخص برخی صنایع شاخص‌ساز ( فلزات اساسی، پالایشی و بانکی ) نیز در نقطه حمایتی محکم خود قرار دارند.

حجم معاملات در روزهای اخیر در نمادهای شاخص‌ساز به شدت کاهش یافته و به عبارتی فروشندگان رغبت چندانی به فروش در این قیمت‌ها ندارند و این یعنی عملا اشباع فروش برروی تابلوها مشهود است.

خریدهای حقوقی‌ها متاسفانه بی‌منطق و بدون تداوم به سمت بالا همواره این حس را به سهامداران القا می‌کند که می‌توانند بفروشند و پایین‌تر بخرند. قطعا اصلاحی که در چند ماه گذشته تجربه کردیم به مراتب شدیدتر و فرسایشی‌تر از اصلاح سال ۹۲ بوده است.

سهم‌هایی مثل خودرو، خساپا، شپنا، شتران، ذوب و شستا که لیدرهای بازار هستند به یک سوم قیمت اوج خود رسیده‌اند. سهمی مثل حکشتی حدودا یک پنجم شده است.

اگر روزی فریاد حبابی بودن می‌زدند امروزه اگر کارشناس باشند باید این قیمت‌ها را حفره اعلام کنند… باز تاکید می‌کنم؛ امیدوارم ارکان بازار شنبه ۲۰ دی را به عنوان روز سرنوشت‌ساز در نظر بگیرند و همه تلاش‌شان را بکنند تا این محدوده‌های حمایتی از دست نرود. یقینا فعالان بازار هم به آنها کمک خواهند کرد.

در غیر این‌صورت همین حمایت‌ها تبدیل به مقاومت‌هایی خواهد شد که هزینه بیشتری برای شکست آن باید بپردازند. در پایان توصیه‌ام به سهامداران عزیز این است که شنبه را در فروش صبوری کنند.

آن‌طور که از شواهد برمی‌آید حتی معامله‌گران بلندمدت در این مقطع وارد خرید خواهند شد و با ثبت یک روز از منفی به مثبت روند رشدی حداقل ۲۰ درصدی را در بازار خواهیم داشت.

این یادداشت با همکاری حمیدرضا تاجیک، کارشناس بازار سرمایه به نگارش درآمده است.

 

 

نظرات