بررسی آینده یک رمزارز:

پولکادات بخریم یا نخریم؟

پولکادات بخریم یا نخریم؟

در بازار رمزارزها حدود ۱۰ هزار رمزارز قابل معامله وجود دارد که آشنایی با آنها می‌تواند به معامله‌گران کمک بیشتری بکند. پولکادات یکی از این رمزارزهاست که از نظر ارزش بازار هشتمین رمزارز این بازار به حساب می‌آید.

به گزارش تجارت‌نیوز، بازار رمزارزها این روزها در کانون توجه سرمایه‌گذاران خرد قرار گرفته است، اگر چه در سال ۲۰۲۱ روند کلی این بازار صعودی بوده است اما ورود بدون آگاهی به این بازار می‌تواند ضررهای هنگفتی را به سرمایه‌گذاران تحمیل کند. در همین راستا آشنایی با این بازار مهمترین نکته‌ای است که سرمایه‌گذاران قبل از ورود به این بازار باید مدنظر قرار دهند.

در بازار کریبتوکارنسی، ارزهای متعددی وجود دارد، که آشنایی با ساختار آنها می‌تواند در تصمیم‌گیری‌ها به کمک معامله‌گران بیاید.

علیرضا ایراندوست، تحلیلگر بازارهای مالی گروه مدیریت سرمایه فاینوست در تحلیلی برای تجارت‌نیوز نوشته است: پولکادات (Polkadot) بلاک چین نسل جدید است که بلاک چین های متعدد را به یک شبکه واحد متصل می‌کند.

پولکادات چیست؟

پولکادات (Polkadot) بلاک‌چین نسل جدید است که بلاک‌چین‌های متعدد را به یک شبکه واحد متصل می‌کند. شبکه پولکادات امکان انتقال داده میان بلاکچین‌های های مختلف و پشتیبانی از چند زنجیره توسط یک شبکه را فراهم می‌کند. هدف پولکادات بر طرف کردن مشکل ارتباط کند میان بلاکچین‌های خصوصی و عمومی است. از پولکادات به عنوان تسهیل‌کننده نسل بعدی وب یعنی Web3 یاد می‌شود که انحصار اینترنت را می‌شکند و آن را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این پروتکل بر حفظ ارتباطات، انتقال ارز و امنیت مشترک بلاک‌چین‌ها تمرکز دارد. پولکادات با متحد کردن بلاک‌چین‌ها در یک شبکه به آنها این امکان را می‌دهد که به صورت موازی با یکدیگر کار کنند. با یکپارچگی، نقاط قوت بلاک چین های مختلف ترکیب شده و این امر باعث میشود که نقاط ضعف آنها کاهش یابد.

طبق گفته این تیم، پولکادات پروژه ای است که توسط توسعه دهندگان برای توسعه دهندگان ساخته شده است. هدف آن اتصال زنجیره های عمومی و خصوصی، اوراکل ها، برنامه های غیرمتمرکز (DApps) و ارائه خدمات برای انجام کار در کنار یکدیگر است. پولکادات نسل جدید پروتکل‌های بلاک چین است. این پروژه سعی دارد شبکه‌ای واحد از بلاک چین‌های هدفمند و یکپارچه ایجاد کرده و از این طریق بر مشکلات مقیاس‌پذیری (کندی و پرهزینه‌بودن تراکنش‌ها) و تعامل‌پذیری در فضای ارزهای دیجیتال غلبه ‎کند. به‌بیان ساده‌تر، اگر بلاک‌چین‌های مختلف را راه‌حلی برای مشکلات دنیای واقعی بدانیم، می‌توان شبکه پولکادات را راه‌حلی برای مشکلات خود بلاک چین‌ها دانست. در واقع هر بلاکچین به خودی خود توانایی برقراری ارتباط با دیگر بلاکچین‌ها را ندارد اما با فراهم‌سازی قابلیت همکاری بین بلاکچین‌های مختلف (interoperability)، انتقال اطلاعات بسیار ساده‌تر شده و می‌توان برنامه‌ها و سرویس‌های قدرتمندتری ساخت.

بنیانگذاران پولکادات گاوین وود ،پیتر چابان و رابرت هابرمایر هستند. وایت پیپر پولکادات در اواخر سال ۲۰۱۶ توسط گاوین وود منتشر شد. وود از بنیانگذاران و مدیر ارشد فناوری سابق اتریوم است.

«بنیاد وب۳» (Web3 Foundation) وظیفه توسعه و حمایت پولکادات را برعهده دارد. بنیاد وب۳ به‌منظور پرورش و پیشبرد فناوری‌ها و اپلیکیشن‌ها در زمینه پروتکل‌های اینترنتی غیرمتمرکز ایجاد شده است. این بنیاد مخصوصاً بر روی فناوری‌هایی تمرکز دارد که با بهره‌گیری از روش‌های رمزنگاری پیشرفته، به تمرکززدایی و پایداری اکوسیستم نسل سوم وب کمک می‌کنند.

ساختار پولکادات

ساختار پولکادات بسیار پیچیده است، اما درک آن چندان سخت نیست. بلاکچین اصلی پولکادات Relay Chain نام دارد که ستون فقرات شبکه محسوب می‌شود. تراکنش‌های اصلی، اطلاعات مهم و … در این بلاکچین انجام می‌شود. پاراچین ها زنجیره‌های مستقلی هستند که Relay Chain متصل می‌شوند. شما می‌توانید یک زنجیره جانبی خریداری کنید، برنامه‌های خود را روی آن بسازید، توکن مستقل داشته باشید و آن را به زنجیره اصلی نیز متصل کنید تا امنیت شبکه تضمین شود. به طور خلاصه می‌توان اجزای پولکادات را به صورت زیر معرفی کرد:

بریج چین (Bridge Chain): پل‌ها تسهیل کننده بین Parachain ها، parathreads و سایر بلاکچین ها هستند.

پاراچین(Parachains): پاراچین ها زنجیره‌های مستقلی هستند که توانایی تشکیل توکن های اختصاصی را دارند.

پاراتریدها (Parathreads): پاراتریدها یا زنجیرهای موازی، ساختارهای داده جایگزینی برای پاراچین ها هستند. به جای هزینه تهیه پاراچین ها می‌توان پاراترید تهیه کرد و بر اساس استفاده از شبکه پرداخت انجام داد

ریلی چین(Relay Chain): زنجیره اصلی و عنصر هماهنگ کننده همه شبکه است. پاراچین ها و پارا ترید ها با اتصال به این شبکه می‌توانند از مدل امنیت اشتراکی پلتفرم پولکادات استفاده کنند.

مزیت‌های پولکادات

بلاک چین‌های نسل اول و دوم علی‌رغم تمام پیشرفت‌‌ها و نوآوری‌های خود، ضعف‌هایی هم داشتند. به‌عنوان مثال، سرعت پایین تراکنش‌ها، افزایش غیرمنطقی کارمزدها در بازه‌های زمانی خاص، هاردفورک‌های (به‌روزرسانی‌های اساسی) پی‌درپی، مدیریت وابسته به اشخاص و در نهایت، نبود قابلیت تبدیل مستقیم ارزهای دیجیتال به یکدیگر (به‌دلیل انزوای بلاک چین‌ها نسبت به هم) از جمله مهم‌ترین نقاط ضعف بلاک چین‌های کنونی محسوب می‌شوند.

پروژه پولکادات با ارائه چارچوبی پل مانند که مزایای زیر را فراهم می‌کند قرار است انقلابی در فناوری بلاک چین ایجاد کند:

مقیاس پذیری بی نهایت: پولکادات می تواند از تعداد نامحدودی از بلاک‌چین‌ها پشتیبانی کند و به آنها امکان اتصال به یکدیگر را بدهد. این عمل، پاراچین (para-chain) نامیده می شود.

مکانیسم اجماع سازگار: همان‌طور که بلاک‌چین‌های مختلف بر روی مکانیسم‌های مختلف اجماع کار می‌کنند، پلتفرم پولکادات دارای یک مکانیسم اجماع باز و سازگار برای میزبانی از این بلاک چین‌ها را فراهم می‌کند.

تخصص (Specialization): هر بلاک‌چین برای اینکه بتواند قابلیت‌های متنوع‌تری ارائه کند، مجبور است برخی فاکتورها را فدا کند. شاید یک بلاک چین سرعت را فدای غیرمتمرکز بودن کند و بلاک چین دیگر به سرعت بیشتر از امنیت توجه کند. اما در پولکادات به‌راحتی می‌توان به یک پاراچین، یک وظیفه‌ی خاص اختصاص داد. یک پاراچین می‌تواند به مدیریت ذخیره‌ی فایل، پاراچین بعدی به مدیریت هویت غیرمتمرکز بپردازد و پاراچین بعدی می‌تواند مسئول انجام پرداخت‌های الکترونیکی توسط یک شبکه‌ی استیبل کوین کاملاً مجزا باشد. در حقیقت از این طریق، بلاک چین‌هایی در شبکه پولکادات ایجاد می‌شوند که هر کدام تنها کار ضروری و تخصصی خود را انجام می‌دهند و باقی کارها بر عهده‌ی شبکه است.

تراکنش های کراس چین (Cross-Chain): این چارچوب می تواند از انتقال ارز میان بلاک چین های مختلف پشتیبانی کند. این ویژگی برای قابلیت همکاری و یکپارچه سازی لازم است.

مکانیسم حاکمیت تعریف شده: پولکادات یک مکانیسم حاکمیتی تعریف شده دارد که یک مشکل اساسی که دیگر بلاک چین‌ها با آن روبرو هستند را از بین می‌برد.

قابلیت ارتقا: رمزارز بیت‌کوین و اتریوم بدون فورک برای به‌روزرسانی با مشکل مواجه خواهند شد اما در پولکادات برای برطرف کردن باگ‎ها، به‌روزرسانی‌ها و همچنین اضافه کردن بخش‎ها و قابلیت‎های جدید بدون فورک نیز عمل خواهند کرد.پولکادات بروزرسانی هر پاراچین را بسیار آسان کرده است. هیچ نیازی به هارد فورک‌ها نیست زیرا اینکار باعث دو تکه شدن جامعه کاربران یک پروژه می‌شود. به جای این کار زنجیره اصلی می‌تواند بدون اصطکاک بروزرسانی شود.

امنیت مشترک: از بلاک چین های متصل به پولکادات می توان با یک چتر امنیتی متحد، حفاظت کرد. این امر می تواند از زنجیره های کوچکی محافظت کند که از نظر راه اندازی خودکار امنیتی قابل اجرا نیستند. به عبارتی امنیت شبکه پولکادات، تمام زنجیره‌های متصل به این شبکه را نیز شامل می‌شود و در واقع این کار می‌تواند باعث تامین امنیت بلاک چین‌های کوچکی شود که فاقد پروتکل‌های امنیتی موثر هستند.

توکن دات (DOT)

«دات» با نماد DOT ارز دیجیتال بلاک چین پولکادات است. هر چند که این ارز بلاک‌چین خاص خود را دارد و یک کوین محسوب می‌شود، اما از آنجایی که کوین‌ها در بیشتر مواقع یک کاربرد و توکن‌ها چندین کاربرد دارند، در اکثر مقالات و همچنین در وب‌سایت این پروژه، از آن به عنوان توکن DOT یاد می‌شود. برای توکن دات، ۴ کاربرد مهم در نظر گرفته شده است. این ۴ کاربرد عبارتند از:

حق حاکمیت (Governance): دارندگان توکن دات می‌توانند در رأی‌گیری‌ها و نظرسنجی‌های آینده برای ارتقای پروتکل‌های شبکه یا افزوده‌شدن ویژگی‌های جدید به شبکه شرکت کنند. وقتی می گوییم “حق” به این معنی نیست که از طرف شخصی به آنها امتیاز داده شده بلکه این امکان در پروتکل پولکادات لحاظ شده است و دارندگان دات اساسا دارای قابلیت های حاکمیتی هستند. این قابلیت ها شامل تعیین کارمزدهای شبکه، تغییرات پروتکل و همچنین افزودن پاراچین ها است. علاوه بر این، هولدرها بر روی بروزرسانی، رفع اشکال و سایر تنظیمات سیستم تأثیر می گذارند.

استیکینگ (Staking): شبکه های غیرمتمرکز برای اطمینان از اینکه فقط تراکنش های معتبر تأیید می شوند، به مکانیسم های اجماع نیاز دارند. پولکادات از اثبات سهام کاندید شده (NPoS) به عنوان الگوریتم اعتبارسنجی خود استفاده می کند. دارندگان توکن دات این امکان را دارند که در این عملیات مهم شبکه شرکت کنند. نظریه بازی باعث تحریک سرمایه گذاران میشود که رفتار سالمی از خود به نمایش بگذارند. فعالان خوب توسط این مکانیسم پاداش خواهد گرفت و فعالان بد نیز استیک خود را در شبکه از دست خواهند داد. این موضوع از ایمن ماندن شبکه اطمینان حاصل میکند.

پیوستگی (Bonding): برای اینکه یک پاراچین بتواند اسلات‌های خود را در مناقصه‌ها دریافت کند، باید مقداری توکن DOT را در شبکه واریز و قفل کند. باندینگ فرآیند استفاده از دات به منظور افزودن پاراچین‌های جدید است. پاراچین‌های قدیمی یا غیرقابل استفاده با از بین بردن توکن‌های باندینگ حذف می‌شوند. در واقع این نوعی اثبات سهام است.

کارمزد شبکه (Fee): برای انتقال پیام در بین پاراچین‌ها باید به شبکه کارمزد پرداخت شود و این کارمزدها در قالب توکن‌های DOT هستند.

رقبای ارز دیجیتال پولکادات

ارز DOT قابل استخراج نیست و نمی‌توان از طریق ماینینگ پولکادات جدید تولید کرد. روش توزیع پولکادات بسیار منحصر به فرد است و با این که شباهت به اثبات سهام دارد اما از ساختار متفاوتی استفاده می‌کند. از طرفی محدودیتی بری تولید پولکادات وجود ندارد. به طور کلی شباهت‌های زیادی بین اتریوم و پولکادات وجود دارد و یکی از آن‌ها، عدم محدودیت در تولید است. با این حال تفاوت‌ها نیز بسیار زیاد هستند. برای مثال اتریوم قابل استخراج است اما نمی‌توان پولکادات را استخراج کرد. این موضوع شاید یکی از دلایلی است که قیمت ارز اتریوم را از ارز دات بیشتر کرده است.حداقل دو بلاک چین دیگر وجود دارد که می‌توان آنها را رقیب پولکادات دانست. اولی کازماس است که در مارس ۲۰۲۰ آغاز به کار کرد و هدف آن، درست مانند پولکادات، ایجاد شبکه‌ای از زنجیره‌ها است.

با این حال، میان این دو بلاک چین تفاوت‌های فنی وجود دارد. اگر پولکادات مطابق گفته‌های توسعه دهندگانش عمل کند می‌توان انتظار داشت که یک مدل دارای امنیت مشترک‌تر و مبتنی بر همکاری بیشتر ارائه کند. اتریوم ۲ نیز دارای ویژگی‌هایی قابل مقایسه با ویژگی‌های پولکادات است. هر دو بلاک چین مبتنی بر شاردینگ، یا اختصاص دادن زنجیره‌های مختلفی به اهداف خاص، عمل می‌کنند. البته میان این دو هم تفاوت‌های فنی وجود دارد؛ یکی از بزرگ‌ترین تفاوت‌های میان اتریوم ۲ و پولکادات اهداف سازندگان از طراحی این بلاک چین‌ها است. اتریوم قصد دارد بستری برای توزیع مالی و اجرای قرارداد هوشمند باشد، در حالی که چشم انداز پولکادات کمک به مردم در ساخت کل بلاک چین‌ها و ادغام آنها با یکدیگر است. پولکادات ادعا می‌کند که روش آن در دسترس‌تر و معتبرتر بوده و می‌تواند با تعداد کمتری اعتبارسنج به ازای هر شارد کار کند. این پروژه را همچنین می‌توان با تزوس مقایسه کرد که آن نیز برای پشتیبانی از ارتقا بدون نیاز به فورک سخت طراحی شده است. در کنار این شباهت‌های دیگری هم بین این دو پلتفرم وجود دارد.

در نهایت باید به این نکته اشاره کرد که هنوز بسیاری از توسعه‌دهندگان برنامه‌های غیرمتمرکز، به بلاک چین‌های سنتی مانند اتریوم تمایل بیشتری دارند و رقیب اصلی پولکادات یعنی اتریوم نیز در حال پوست‌اندازی بوده و به جامعه کاربران خود، وعده داده است که با توسعه اتریوم ۲.۰ بخشی از نارسایی‌های فعلی شبکه را رفع خواهد کرد. اما در هر صورت نباید فراموش کرد که بنیان‌گذار اصلی پولکادات، خود از توسعه دهندگان ارشد پلتفرم اتریوم بوده که با مشاهده ضعف‌ها و چالش‌های بلاک چین اتریوم، تصمیم به خروج از این پروژه و ایجاد شبکه پولکادات گرفته است.در پایان میتوان گفت که با تمام خصوصیات و ویژگی‌های منحصربه فرد این دو، چالش اصلی پیش روی اتریوم مقیاس‌پذیری آن است و مهم‌ترین چالش پیش‌روی پولکادات پذیرفته‌شدن و جلب استقبال جامعه است.

تحلیل قیمتی دات (DOT)

با توجه به شکل، قیمت در یک کانال صعودی در حال حرکت است و دات در نزدیکی کف کانال و حمایت استاتیکی خود قرار دارد و محدوده ۳۴ دلار، محدوده جذابی برای خرید است و پیش‌بینی می‌شود در صورتی که بتواند سقف تاریخی قیمتی خود را بشکاند، قیمت آن به ۷۴ دلار که وسط کانال صعودی است، برسد.

از نظر تکنیکال اگر بتواند با توجه به اصلاحات قیمتی روند صعودی خود را حفظ کند، در بازه زمانی بلندمدت‌تر حتی می‌تواند به سقف کانال صعودی خود یعنی ۱۴۸ دلار برسد. البته این محدوده صرفا از نظر تکنیکالی تحلیل شده است و حفظ این روند صعودی بستگی به عوامل زیادی دارد و باید دید پولکادات چقدر می‌تواند در اهداف خود موفق باشد و استقبال از این رمز ارز در آینده به چه صورت خواهد بود.

این تحلیل‌ها صرفا برای آشنایی بیشتر مخاطبان تجارت‌نیوز با بازار ارزهای دیجیتال است و به معنای توصیه برای خرید یا فروش آنها نیست.

آخرین اخبار بازار رمزارزها را از صفحه ارز دیجیتال تجارت‎‌نیوز دنبال کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند