دانلود ویدیو

روسیه بزرگترین صادرکننده نفت به چین شد

 تجارت نیوز: روسیه در طی سه ماه متوالی با پشت سر گذاشتن عربستان، بزرگترین صادر کننده نفت خام به چین شده است.

براساس این گزارش و به  نقل از اسپوتنیک نیوز، روسیه در طی سه ماه متوالی با پشت سر گذاشتن عربستان، بزرگترین صادر کننده نفت خام به چین بوده است. ریاض با کاهش قیمت رسمی نفت خود در بازار آسیا به این موضوع واکنش نشان داده است. ظاهرا عربستان خود را برای یک جنگ نفتی با روسیه در بازار آسیا آماده می کند.

بر اساس آمارهای رسمی ای که در اواخر ماه ژوئن منتشر شد، روسیه در ماه می با پشت سر گذاشتن عربستان به بزرگترین تامین کننده نفت چین تبدیل شد. این روند در طی ۳ ماه متوالی تداوم داشته و بزرگترین تولید کننده نفت جهان توانسته در بازار چین از بزرگترین صادر کننده نفت جهان پیشی بگیرد.

در ماه می، چین ۵٫۲۴۵ میلیون تن، معادل روزانه حدود ۱٫۲۴ میلیون بشکه نفت از روسیه خریداری کرد و رکورد قبلی واردات۱٫۱۷ میلیون بشکه ای را که در ماه آوریل به ثبت رسیده بود شکست.

در همین حال، صادرات نفت عربستان به چین در ماه می به ۹۶۱ هزار بشکه در روز رسید، در حالی که این رقم در ماه آوریل یک میلیون بشکه بود.

هم روسیه و هم عربستان چین را اصلی ترین بازار نفت خود تلقی می کنند. اما پالایشگاه های مستقل چینی نفت با سولفور پایین روسیه را ترجیح می دهند زیرا این نوع نفت در محموله های کوچک ارسال می شوند و از نظر جغرافیایی نیز باید مسافت کمتری را تا رسیدن به سواحل چین طی کنند.

نفت با سولفور بالای عربستان و عراق به دلیل حجم بالای محموله ها و بلندمدت بودن قراردادها چندان باب میل پالایشگاه های مستقل چینی نیستند.

به گزاش تجارت نیوز و به نقل از تسنیم، چین در حال تشویق همکاری ها بین پالایشگاه های مستقل و روسیه از طریق سرعت بخشیدن به صدور مجوزهای واردات نفت و سهمیه های پالایشگاه های مستقل است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند