اکسکوینو
بازار طلا و سکه زیر ذره‌بین تجارت‌نیوز؛

عبور سکه از مرز 20 میلیون تومان

به گزارش تجارت‌نیوز، امروز سوم دی‌ماه قیمت سکه امامی جهش بی‌سابقه‌ای داشت و در کانال رویایی 20 میلیون تومان قرار گرفت.

قیمت هر گرم طلای 18 عیار هم که تا پایان آذر در سطح یک میلیون و 700 هزار تومان معامله می‌شد در نخستین روز زمستان وارد کانال یک میلیون و 800 هزار تومانی شد و حالا در سومین روز دی‌ماه همین مسیر را ادامه می‌دهد.

قیمت طلا تنها در آذرماه 20 درصد رشد را تجربه کرده است. قیمت سکه امامی هم 14.7 درصد گرانتر شده و حالا در شروع زمستان قیمت این فلز گران‌بها با دور تازه ای از افزایش و رشد مواجه شده است. گفتنی است تنها در پاییز قیمت طلا 35 درصد و قیمت سکه بیش از 30 درصد رشد را ثبت کرده است.

به نظر می‌رسد صعود بدون توقف دلار به پله‌های تاریخی، بازارهای طلا و سکه را هم با خود همراه کرده و تا زمانی که اسکناس آمریکایی به یکه‌تازی خود ادامه دهد، طلا و سکه هم در میان سرمایه‌گذاران پرطرفدار خواهند بود.

گفتنی است بازارهای طلا، سکه، دلار، سرمایه و مسکن که از ابتدای امسال تا پایان 6 ماهه نخست، روندی نسبتا صعودی همراه با افت‌وخیز را طی کرده بودند، از نخستین روزهای پاییز حرکت جدیدی را آغاز کردند که نتیجه آن ثبت رشدی بی‌سابقه بوده است.

این روند صعودی از ابتدای دی‌ماه هم ادامه یافته و امروز قیمت‌ها را به اوج خود رسانده است به نحوی که قیمت سکه امامی از 20 میلیون تومان عبور کرد و قیمت هر گرم طلای 18 عیار هم رقم یک میلیون و 825 هزار تومان را ثبت کرده است.

بازار فلز گران‌بها رکورد زد

گفتنی است سکه توانسته است در پایان سه ماهه سوم سال، به بازدهی 30.4 درصدی دست یابد. در همین حال قیمت سکه تنها در آذرماه، 14.7 درصد رشد کرده است. رشد قیمت سکه همچنین طی بازه زمانی 9 ماهه سال نیز چشمگیر بوده و 50.7 درصد بالا رفته است. بر همین مبنا در بازه 9 ماهه، سکه پس از دلار در مرتبه دوم بیشترین رشد قیمت قرار گرفته است.

در سوی دیگر بازار فلز گران‌بها، طلای 18 عیار هم توانست در پاییز، 35.1 درصد رشد کند. با توجه به آخرین قیمت طلای 18 عیار، این فلز گران‌بها تنها در آذرماه 20 درصد رشد کرده است که بدین ترتیب در نهمین ماه سال، بیشترین میزان رشد را در بین بازارهای موازی ثبت کرده است. قیمت طلا همچنین از ابتدای سال تا کنون 45.65 درصد رشد داشته است.

برای مطالعه خبرها و پیش‌بینی‌های بیشتر به صفحه اخبار ارز و طلا مراجعه کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند