آثار پیروزی انتخاب اردوغان بر بازارهای مالی ترکیه

آثار پیروزی انتخاب اردوغان بر بازارهای مالی ترکیه

با امیدواری فعالان بازار به بازگشت ثبات به اقتصاد ترکیه، بورس این کشور روندی صعودی داشت و ارزش لیر هم بالا رفت.

شاخص بورس استانبول ۲.۲ درصد افزایش یافت و ارزش لیر هم در برابر دلار ۱.۵ درصد افزایش یافت و هر دلار به ۴.۶۶ لیر رسید. طبق اعلام خبرگزاری آناتولی، حجم معاملات ۱.۹ میلیارد دلار بوده است و شاخص به سطح ۹۴۰۰۸.۲۹ واحد رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز،با این حال هر چند که سرمایه‌گذاران نگرانی از مسیر سیاست‌گذاری اقتصادی ترکیه را کنار گذاشته‌اند اما تحلیل‌گران معتقدند ثبات‌ها مساله‌ای کوتاه مدت خواهد بود.

از ابتدای سال میلادی تاکنون، لیر ۱۷ درصد ارزش خود در برابر دلار را از دست داده است. اردوغان خواهان کاهش نرخ بهره برای تقویت رشد اقتصادی است و نشانه‌هایی مبنی بر تلاش های وی در اثرگذاری بر روی سیاست های بانک مرکزی وجود دارد.

هم چنین ارزش لیر ترکیه در برابر یورو نیز ۳ درصد افزایش یافت که بالاترین افزایش ارزش لیر در ۲ هفته اخیر محسوب می شود. با این حال نگرانی سرمایه گذاران و فعالان بازار از وضعیت بدهی این کشور و مسائل بلندمدت اقتصادی و ارزی این کشور باقی است.

فوربس نیز در گزارشی به مقامات ترک پیشنهاد کرده است در خصوصی که خواهان تقویت ارزش لیر در برابر سایر ارزها هستند بهتر است نسبت به خرید لیر در بازارهای جهانی با استفاده از ذخایر ارزی خود اقدام کنند.

 

منبع:رویترز

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند