سخنگوی دولت بیان کرد:

آخرین اخبار از ارزهای مسدود شده ایران در برخی کشورها

آخرین اخبار از ارزهای مسدود شده ایران در برخی کشورها

سخنگوی دولت در رابطه با ارزهای بلوکه شده ایران در برخی کشورها گفت: تا کنون تعدادی از کشورها یا به شکل تهاتر یا اشکال دیگر ارزها را بازگرداندند.

به گزارش تجارت‌نیوز، علی ربیعی سخنگوی دولت در ابتدای سخنان خود با یاداوری اینکه آستانه هفته وحدت قرار داریم و اواخر این هفته متقارن با شروع هفته وحدت شده است، گفت: ابتکار هفته وحدت از دل یک اختلاف ساده تقویمی در خصوص میلاد نور زاده شد.

شاهد هجمه‌های ناجوانمردانه‌ زیادی به دولت بودیم

سخنگوی دولت گفت: در هفته های اخیر شاهد هجمه‌های ناجوانمردانه‌ زیادی به دولت بودیم. اگر این رویه ناصواب ادامه داشت و به جامعه تسری می‌یافت، قطعا آسیب‌های جبران‌ناپذیریی تحمیل می‌کرد؛ آسیب‌هایی که فکر می‌کنم وحدت و یکپارچگی کشور را نشانه گرفته بود و اگر با هشدار صریح رهبر انقلاب متوقف نمی‌شد، تضعیف ما را در مسائل جهانی و منطقه موجب می‌شد و نهایتا باعث انشقاق ملی نیز می‌گردید.

وی گفت: همان‌طور که رهبر انقلاب فرمودند باید بین نقد و اهانت تفکیک قائل بود. نقد بخشی از ادب جمهوریت است. اهانت و هتک حرمت نیز ناقض ادب اسلامی است و رهبری با درکی عمیق از هر این دو مولفه، نسبت به نارسایی که در حال شکل‌گیری بود، هشدار دادند. نارسایی که اخلاق سیاسی و انسجام ملی را نشانه گرفته بود.

از مقام معظم رهبری سپاسگذارم

سخنگوی دولت همچنین اعلام کرد: از مقام معظم رهبری به خاطر روشنگری‌های مبتنی بر بینش اسلامی و منطق حکمرانی که همواره رهنمون داشته‌اند؛ سپاسگزارم. دولت نیز همچون گذشته خود را مقید و موظف به تبعیت از رهنمودهای ایشان دانسته و امیدواریم توجه به رهنمون‌های اخیر ایشان در شرایط فعلی کشور، مورد اهتمام همه ارکان و گروه‌ها قرار بگیرد.

وی در ادامه با بیان اینکه پیشاپیش هفته وحدت را به همه هموطنان عزیزم اعم از سنی و شیعه و همه اقوام تبریک عرض می‌کنم، تصریح کرد: ان‌شاءالله که پیرو راستین آن اسوه اخلاق و خوبی‌ها باشیم.

ربیعی همچنین به تصمیماتی که در ستاد ملی کرونا که با حضور مقام معظم رهبری اتخاذ شد پرداخت و با بیان اینکه این تصمیمات ما را وارد مرحله جدیدی کرده است.، گفت: تاثیرگذاری کرونا بر عرصه‌های سلامت، اقتصاد و جامعه و حتی امنیت هر روز ابعاد جدیدی یافته و در حال گسترش است. تصور آنکه کرونا در چند ماه به پایان خواهد رسید، امروز به یک خوش خیالی خطرناک می‌ماند. برخی حتی چشم‌انداز 3 ساله برای دستیابی و امنیتی عمومی را مطرح می‌کردند و برخی کرونا را ویروس ماندگار مانند آنفولانزا برای آن به کار بردند. لذا ما با خصوصیات بحرانی با طول زمان زیاد و اثر شدید و ریسک بالا و پرمخاطره روبرو هستیم.

وی افزود: جهش ویروس غیرقابل پیش‌بینی است. امروز اگر ما تا دیروز با دو متغیر جان (سلامت و جان) معیشت روبرو بودیم امروز ابعاد روانی و اجتماعی و امنیت اجتماعی به آن افزوده شده است. بنابراین ما نیازمند حکمرانی مبتنی بر کرونا هستیم. ما به سطح بالایی از نظم ساختاری و نظم اجتماعی و نهادینه شدن رفتارهای مبتنی بر مقابله با کرونا هستیم.

هیچ دارویی بر درمان کرونا تاثیر چندانی ندارد

وی با بیان اینکه بی توجهی و عدم همراهی با پروتکل‌ها و دستورالعملهای بهداشتی بنابر تحقیق صورت گرفته و همچنین تغییرات جهشی در ویروس که ضریب ابتلا را از 1.3 به 1.9 رسیده است باعث افزایش ابتلا به آن شده است، افزود: البته در دنیا هم وضعیت مشابهی را داریم. برخی از کارشناسان ما معتقدند ویروسی که از چین تسری پیدا کرد با ویروسی که از غرب و اروپا است متفاوت‌تر است.

وی ادامه داد: دولت در یک مرحله فقط 60 میلیارد تومان به بحث مطالعات و تحقیقات علمی در حوزه بهداشت و درمان تخصیص داده است. خوشبختانه مقالات علمی زیادی از سوی ایرانیان در جهان منتشر شده است. ما با طرحهای تحقیقاتی سازمانی بهداشت جهانی مشارکت داریم. باز هم آخرین بررسی سازمان بهداشتی این است که هیچ یک از داروها تاثیر چندانی ندارد و راهی جز بهداشت و پیشگیری نداریم.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: ما امروز نیازمند برنامه‌ریزی حداقل برای یک سال آینده هستیم. مطالعات نشان می‌دهد عامل جمعیت در سنین بالا، دیابت، فشار خون، چاقی، بیماری‌های قلبی و عروقی در ایران منجر به افزایش تعداد مرگ و میر شده است. دولت اقدامات خود را برای تولیدات مورد نیاز ادامه داده است. از همین تریبون از انتظار برای تولید یک میلیون ماسک هم صحبت شد. اما امروز روزانه 21 میلیون عدد ماسک تولید می‌کنیم. و تجهیز و اضافه کردن تخت‌های بیمارستانی را هم در دست اقدام داریم توجه دولت به فضای مجازی و دولت الکترونیک در این ایام به ما کمک کرد. سرعت بخشیدن به دولت الکترونیک یکی از اقدامات زیرساختی برای مقابله با گسترش ویروس است.

کمک به زندگی اقشار آسیب‌دیده از کرونا در دستور کار دولت است

وی با بیان اینکه کمک به زندگی اقشار آسیب‌دیده از کرونا از موضوعات مهمی است که این روزها در دستور کار دولت قرار دارد.، گفت: اما رسیدگی به افرادی که مشاغل آزاد داشتند و مشمول هیچ بیمه‌ای نبودند شناسایی این افراد توسط وزارت رفاه صورت گرفته و در یک مرحله هم به 3 میلیون از این افراد بسته غذایی تخصیص یافت و چگونگی کمک به آنها در دستور کار قرار دارد.

وی تاکید کرد: اما به هرحال باید زنجیره شیوع شکسته شود. مبداء شکستن زنجیره راه اصلی مقابله با شیوع است. بیماران قطعی با انضباط بیشتری مورد نظر قرار خواهند گرفت و قرنطینه برای آنها اجباری است. اطرافیان و افراد مورد تماس نیز باید مورد آزمایش قرار گیرند. تصمیماتی در زمینه تعطیلی‌های ناگریز برای شکستن زنجیره اتخاذ شد و همراه با کنترل مراکز دنبال خواهد شد و در صورت لزوم در مورد تداوم زمانی و گسترده کردن طبقه‌بندی‌ها تصمیم گیری جدید خواهد شد.

آمریکا آماده سپردن تعهدات جدید به برجام باشد

علی ربیعی در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه اگر بایدن پیروز انتخابات باشد و به برجام بازگردد، رفتار ایران چگونه خواهد بود گفت: شرایط کامل ما برای انجام تعهدات در برجام روشن است. با خروج ترامپ ما از برجام خارج نشدیم. تصور می‌کردند ما خارج می‌شویم و کل جهان کنار آمریکا قرار می‌گیرد. اما ما ماندیم. همان زمان به اروپا مهلت دادیم به تعهداتش عمل کند. امروز هم اعلام می‌کنیم کاهش تعهدات ایران عکس‌العملی به خروج امریکا و کاهش تعهدات اروپا است.

وی خاطرنشان کرد: بارها اعلام کردیم این اتفاق برگشت‌پذیر است. تقدم و تاتر بازگشت به تعهدات متناسب با همان تاخر و تقدمی است که کاهش تعهدات صورت گرفته است. برای ما فرقی ندارد چه کسی رئیس‌جمهور آمریکا خواهد بود. برای ما هم فرقی ندارد کدام رئیس‌جمهور امریکا به برجام باز می‌گردد. باید آماده سپردن تعهدات دیگری برای عدم تکرار این گونه قانون‌شکنی‌ها نیز باشیم.

تریبون‌داران به بیانشان توجه کنند

علی ربیعی همچنین در پاسخ به سوالی درباره «حساب خاص رئیس‌جمهور» گفت: اصل ماجرا این است که ما در ابتدای امسال مبالغی را در بودجه ۹۹ ندیده بودیم، بر اساس عملکرد ۹۸ درآمدهایی حساب نشده بود و در سال ۹۹ بخشی از این پول ها آماده شده است. ما بر اساس قانون در سال ۹۹ طبق قانون اجازه گرفتیم بتوانیم ۲۰/. از پول هدفمندی را برای طرح‌های عمرانی هزینه کنیم. قرار شد برای طرح‌های ملی رو به اتمام و طرح‌های استراتژیک و بخشی از طرح‌هایی که پایان یافتنش برایمان مهم است از این محل برداشت شود؛ لذا پروژه‌های خاص نامیده شد. طرح‌هایی مثل راه آهن، دانشگاه‌ها، کشاورزی و حتی کمک به ستاد کرونا از این محل انجام شده است.

وی همچنین از نوبخت درخواست کرد که لیست هزینه کرد این بودجه را منتشر کند، افزود: نمی‌دانم چرا خوانش نا صحیح می‌شود. هر روز با حرف‌های جدید مواجه می‌شویم، مثلا سه خزانه وجود دارد؛ این حرف ناصحیح است. کسانی که این ادعا را کردند امروز، آن روز عضو کمیسیون برنامه وبودجه بودند. یارانه‌ها و کمک‌های معیشتی از این محل است. در شرایطی که جامعه تلخ است بگویم سه خزانه داریم و بگویم به نام خاصی است؛ این‌ها جفای به جامعه است.

ربیعی افزود: خواهش می‌کنم کسانی که تریبون دارند به نوع بیانشان توجه کنند. چه لزومی دارد وقتی هنوز شفاف نکردید به مطبوعات می‌کشانید. انگار عصر افشاگری است. مثل اینکه فقط ستاره‌ها نیستند که به دنبال لایک گرفتن هستند انگار این موضوع به سطح سیاستمداران هم رسیده است.

نیازمند آرامش هستیم

وی خاطرنشان کرد: بیش از هر زمانی نیازمند این هستیم که آرامش را به جامعه بیاوریم، نباید به بهانه سیاسی حرف‌هایی را در سطح جامعه بیاوریم. بدون تخصیص سازمان برنامه و بودجه این پول به کسی داده نمی‌شود. تا کنون ۱۰ تا دانشگاه از این بودجه استفاده کرده‌اند.

هر تصمیمی باید با هماهنگی دولت اتخاذ شود

ربیعی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره طرح هایی که در مجلس ارائه می شود که منابعش از محل درآمد بازنشستگان و گارگران در نظر گرفته شده مثل طرح کالابرگ، گفت: وقتی طرحی بدون هماهنگی با ارکان کارشناسی دولت که مسئولیت اجرایی آن را دارند ارائه می‌شود با سختی در اجرا روبرو خواهد شد.

وی توصیح داد:این طرحی که خبرنگار اشاره کرد نشان داد هر تصمیمی باید با هماهنگی و همراهی دولت صورت بگیرد. باید طرح‌ها محاسبه شده باشد. مثلا اگر یکی از این طرح‌ها اجرا می‌شد زندگی مردم تلخ‌تر و سخت‌تر در میان مدت و خوشحالی در کوتاه‌مدت ایجاد می‌کرد. اول گفتند از تبصره ۱۴ پول طرح‌ها برداشت شود، در حالی که ما ۴۰ هزار میلیارد تومان اوراق فروختیم که کسری تبصره ۱۴ را حل کنیم. بعد گفتند از تراکنش بانکی برداشت کنیم، همین مانده که مردم پولشان را از بانک بردارند. بعد گفتند ارز نیمایی را در گمرک تبدیل کنیم که 0/120 بر قیمت اجناس اضافه می‌شد. بعد گفتنداز سر جمع بودجه برداریم؛ بودجه که خودش کسری دارد. بعد گفتند از پولی که به بازنشستگی دادیم و حقوق بازنشستگان را همسان‌سازی کردیم برداریم، این که نمی شود. باز راه حلی دادند که ۳۰ هزار میلیارد تومان دولت اموال به نهادها بفروشد. به طور واضح می‌گویم دولت با این طرح مخالف است.

وی تاکید کرد: دولت می‌گوید هرگونه کمک به مردم با آسیب نزدن به منافع ملی و مردم در بلندمدت صورت بگیرد. ما در آستانه ارائه بودجه ۱۴۰۰ به مجلس شورای اسلامی هستیم . در سال ۹۹ تصمصم گرفیتم همسان‌سازی کنیم که انجام شد. قرار شد به دهک‌های پایین رسیدگی شود شد. انشاءالله طرحی جامع‌تر را سازمان برنامه تدوین و در قالب بودجه سال آینده ارائه می‌کنیم.

آمریکا می‌خواست مردم را ناراضی کند

سخنگوی دولت درباره راهکار دولت برای تامین منابع جهت حمایت از آسیب دیدگان کرونا گفت: کرونا همه جهان را تحت تاثیر قرار داد؛ ما را مضاعف تحت تاثیر قرار داد. ما به منابع مالی‌مان دسترسی نداشتیم، آمریکا می‌خواست مردم را ناراضی کند و در این میان کرونا هم آمد. حدود ۶ میلیون شغل در موج اول کرونا مورد تهدید قرار گرفت. سه و نیم میلیون در مشاغل رسمی و بقیه در مشاغل غیر رسمی بود.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد :ما دو سیاست را همزمان دنبال کردیم. اول اینکه باید تثبیت شغل کنیم و دوم حمایت کنیم از آسیب دیدگان . از ۲۰ هزار میلیارد تومانی که در نظر گرفته شده بود، برای تصمیم اول ۱۴ هزار میلیارد تومان پرداخت شد. ۲۴۰ هزار نفر از افرادی که بیکارشدند تحت پوشش بیمه بیکاری قرار گرفتند. ۷۵۰ هزار نفر دیگر هم ثبت نام کردند.

وی ادامه داد: در مجموع بالای یک میلیون نفر را تحت پوشش بیمه بیکاری بردیم. در سه ماه اول سال ۱۶۹ هزار نفر برای مرحله جدید ثبت نام آمده‌اند که نشان می‌دهد بخشی از آن‌ها به کار بازگشتند. ۴ میلیون نفر راشناسایی کردیم که شغل هایی داشتند که بیمه بیکاری مشمولشان نمی‌شد. برای بخشی از آنان وام کم‌بهره در نظر گرفتیم. ۳ میلیون نفر هم بیکار داشتیم. برای این نگرانی‌ها مدام برنامه‌ریزی می‌شود.

ربیعی اظهار کرد: تاکید مقام معظم رهبری بر حمایت از شاغلان غیر رسمی بود، از روز یکشنبه کارها در این زمینه سرعت گرفت. شناسایی افراد مستحق برایمان مهم بود که کسی جا نماند. سیاست بعدی بازگشایی بنگاه‌های تعطیل شده است. امیدواریم این افراد شناسایی شده تحت پوشش بیمه بیکاری قرار بگیرند. با دقت تمام این موضوع را بررسی می‌کنیم. سیاست برگشت به کار بسیار مهم است که شغل را تعریف کنیم که شاغل به کار باز گردد در غیر این صورت از شاغل بیکار شده حمایت کنیم.

ایران دخالتی در انتخابات آمریکا ندارد

وی در پاسخ به ادعای دخالت ایران در انتخابات آمریکا گفت: وزارت خارجه ایران قرار شد نسبت به این ادعای دروغین سفیر سوئیس به عنوان حافظ منافع آمریکا را احضار کند. ما هیچ دخالتی در این انتخابات و هیچ انتخاباتی نداریم. امریکا ابتدا باید این تناقض را حل کنند که چه طور می‌شود ایران در انتخابات آمریکا دخالت کند در حالی که روسای جمهور هر دو حزب امریکا با مردم ایران کنار نیامدند. من فکر می‌کنم چون دولت امریکا کودتا زیاد کرده و در انتخابات‌های مختلف پول خرج کرده و دخالت می‌کند خود تعمینی می‌کند د و هیچ ناظر بین‌المللی این موضوع را باور نکرد.

خارج شدن از لیست سیاه اف‌ای‌تی‌اف کار سختی است

ربیعی درباره ضررهایی که نپیوستن به اف‌ای‌تی‌اف به کشور وارد کرد نیز گفت: ما می‌توانستیم و می‌توانیم لوایح اف‌ای‌تی‌اف که در مجلس رد شد را دنبال کنیم. به رغم مشکلاتی که در حوزه مالی ایجاد می‌شود این لوایح تصویب نشد. مثل روزی که می‌گفتند بلافاصله از برجام بیاید بیرون که حرف غلطی بود.

وی اضافه کرد: می‌گویند این لوایح را فراموش کنید. مشکل ما این است که کشورهایی که در تحریم با ما ایستادند می‌گویند در موضوع لیست سیاه اف‌ای‌تی‌اف و قواعد پولشویی نمی‌توانیم کنارتان باشیم. گشایش حساب برای ایرانیان و تراکنش مالیشان دارد محدود می‌شود. در بانک‌های مختلف مشکلاتی پیش می‌آید. برخی مدیران بانکی ریسک همکاری با ایرانیان را افزایش و خواستار بسته شدن حساب انان شدند. همپوشانی تحریم‌های امریکا و لیست سیاه اف‌ای‌تی‌اف زندگی اقتصادی را برای ایرانیان سخت می‌کند. خارج شدن از این لیست سیاه کار سختی است. امیدواریم با تلاش همکارانمان در این مشکلات حل شود.

نیازی به بیمارستان صحرایی نیست

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی در ارتباط با آخرین وضعیت تخت های بیمارستانی در خدمت مبارزه با کرونا اظهار کرد: ما دو برابر بیش تر از قبلِ دولت یازدهم تخت و سیستم پزشکی به بیمارستان‌ها اضافه کردیم. علاوه بر آن تخت‌های کهنه را هم بازساری کردیم که در دوران مبارزه با کرونا این زیرساخت به کار ما آمد.

وی ادامه داد: البته هنوز نسبت هر تخت به هزار نفر، در کشور باید افزایش پیدا کند. اما از زمان کرونا ۲ هزار تخت ICU به ظرفیت بیمارستان اضافه کردیم . ۱۰ هزار تخت هم تا پایان امسال اضافه می‌شود. تا زمانی که بیمارستان‌های تجهیز شده وجود دارد به علت حضور کادر درمان و اجرایی مجرب تلاش می‌شود به بیمارستان‌ها تخت اضافه شود واز بیمارستان‌های صحرایی استفاده نمی‌شود مگر آنکه با کمبود جا برای تخت در بیمارستان‌ها روبرو شویم. البته با مدیریت خوبی که وزارت بهداشت انجام داده فعلا مشکلی نداریم.

ابطال خصوصی‌سازی باید قانونی باشد

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی چرایی تشکیل «کمیته‌ای در دولت و زیر نظر معاون اول رییس‌جمهور موسوم به کمیته رونق تولید» گفت: این کارگروه مطابق مطالبه و دستور مقام معظم رهبری تشکیل شد و تایید سران قوا را هم دارد و دو نفر از دو قوه دیگر در این کارگروه حضور دارند. این کارگروه تصمیمات بسیار خوبی اتخاذ کرده و اگر لازم باشد برای بخش خصوصی واقعی تصمیم‌گیری کند، حتما انجام می‌دهد. برای مثال ۲۰ میلیارد برای بخش مسکن همین کارگروه تصویب کرد.

وی افزود: در مورد اخذ مجوزها و استعلام‌ها تصمیمات مهمی گرفته شده و این کارگروه متشکل از نمایندگان سه قوه است. آیا جای چنین دیدگاهی در این کارگروه وجود دارد؟ نهادی یک اطلاعیه می‌دهد که خصوصی‌سازی ابطال شد. حرف این است که ابطال خصوصی‌سازی قانون می‌خواهد و یک شورا دارد. حل اختلاف قانون دارد. شورای میان قوه‌ای دارد. همه بحث این است که بحث‌ها در این مسیر دنبال شود. انگار این خصوصی‌سازی‌های صورت گرفته اشتباه بوده است.

ربیعی گفت: یکیاز کارهای مهم آقای جهانگیری تشکیل این کارگروه بوده که با حضور سه قوه دنبال می‌کنند. بیان این موارد کشور را دچار هرج و مرج می‌کند. آنچه در جلسه کمیته رونق تولید مطرح شده است این بوده که تمام افراد و دستگاه‌های مختلف از چند منظر درمورد خصوصی‌سازی صحت و عدم صحت آن اظهار نظر می‌کنند.

وی ادامه داد: تعدادی از نمایندگان مجلس به یکی از این محیط‌ها رفته و در جمع اظهار نظر کرده اند، این وضعیت کشورداری نیست. خصوصی‌سازی روال خاص خود را دارد،درباره واگذاری‌ها با حضور نهادهای مختلف از جمله نهادهای مدنی همانند اتاق بازرگانی و… تصمیم‌گیری می‌شود و هر گونه ابطال هم باید بر اساس شورای حل اختلاف صورت می‌گیرد. اصرار دولت تنها اجرای قانون است و به هیچ عنوان در صورتی که ابطال طبق قانونی باشد، از آن جلوگیری نمی‌کند.

آخرین اخبار از ارزهای مسدود شده ایران در برخی کشورها

سخنگوی دولت در رابطه با ارزهای بلوکه شده ایران در برخی کشورها نیز خاطرنشان کرد: ما ده‌ها میلیارد دلار ارز در برخی کشورها داریم که بانک مرکزی و وزارت خارجه با کمیته‌ای مشترک تلاش خود برای بازگرداندن ارزها را انجام می‌دهند. تا کنون تعدادی از کشورها یا به شکل تهاتر یا اشکال دیگر ارزها را بازگرداندند. این ارزها به دو شکل هستند یا به صورت پشتوانه پولی در بانک‌ها هستند یا به صورت مخارج عمومی در حال استفاده هستیم. ما در مورد کره جنوبی نگرانی‌های خود را اعلام کردیم. اخیرا مسیر دارو را باز کردند و ما استقبال کردیم اما پاسخ ما این نبوده است‌.

سخنگوی دولت در رابطه با راه‌اندازی قرارگاه مرکزی ستاد کرونا خاطر نشان کرد: بعد از صحبت با مقام معظم رهبری به دنبال بازآفرینی هستیم. تنوع کار کمیته‌ها بیشتر شده است، کمیته علمی امنیت بیشتری پیدا کرده است. قواعد انضباطی بیشتری باید به کار گرفته شود و ساختار جدیدی در دل ستاد ملی برای اثربخشی دولت الکترونیک بر فاصله‌گذاری اجتماعی باید سامان پیدا کند.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری بحث مهمی در زمینه آموزش بیان کردند و اینکه چطور باید بخش آموزش و رسانه را تجهیز کنیم که نیاز به برنامه جدید دارد. به‌کارگیری نهادهای مدنی برای کمک به کنترل بیماری تمهیدات نوینی می‌خواهد. قرارگاه هم مورد تاکید مقام معظم رهبری بود که با وظیفه کنترل، نظارت، ارزیابی و پیگیری اجرا خواهد شد. ستادهای استانی به عنوان قرارگاه با چند وظیفه، پیگری، اجرا، نظارت و کنترل خواهند داشت‌. رئیس‌جمهور برای این قرارگاه شخصی را انتخاب خواهند کرد.

ربیعی گفت: بخشی از تصمیمات ستاد کرونا اقتصادی و اجتماعی است. ابعاد اجتماعی کرونا از کودکانی که به مدرسه نمی‌روند تا مسائل دیگر مانند سختگیری کنترل‌ها را باید بررسی کنیم.

تعطیلی طولانی‌مدت در هیچ کشوری به صورت سراسری انجام نگرفته است

وی در پاسخ به این پرسش اینکه چرا دولت به دنبال قرنطینه کامل خصوصا در تهران نمی‌رود، تصریح کرد: تعطیلی طولانی مدت در هیچ کشوری به صورت سراسری انجام نگرفته است. مقابله با کرونا عرصه‌های مختلفی دارد. اقتصاد، زندگی مردم، امنیت و… از این موارد هستند. سیاست ما این است منحنی اقتصاد، سیاست، امنیت اجتماعی در نقطه مناسبی قرار گیرند. سیاست‌های قرنطینه‌ای را به گونه‌ای تایید خواهیم کرد که مانند استفاده از ماسک و تست‌های روزانه در کنار هم نتیجه بهتری داشته باشند. احیانا در مورد مشاغل دو، سه و چهار تغییراتی ایجاد شود. این توازن با نظر وزارت بهداشت با اولویت بحث سلامت دنبال خواهد شد.

تحریم‌های جدید آمریکا اعتراف به بی‌اثر بودن تحریم‌ها است

همچنین سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در باره تحریم‌های جدید آمریکا و سیاست فشار حداکثری این دولت بر ایران گفت: این نه تنها اعترافی آشکار به پایان تحریم‌ها بلکه اقرار به شکست سیاست فشار حداکثری در به زانو انداختن ملت ایران هم هست. ارزیابی اشتباه دولت آمریکا در بزرگنمایی توان خود برای اعمال فشار بر ایران از یک طرف و دستکم گرفتن اراده و استواری ایران برای مقاومت در برابر قلدری و زورگویی از طرف دیگر، امروز رهبران آمریکا را در مخصمه ای خودساخته گرفتار کرده است.

وی ادامه داد: اکنون زمان آن رسیده که دولت آمریکا تکبر و لجاجت را کنار بگذارد و درصدد جبران خطاهای گذشته برآید. آمریکا نمی‌تواند این واقعیت را تغییر دهد که حداکثر فشار ممکن به ملت ایران نتیجه‌ای جز جنایت علیه بشریت، قانون‌شکنی در مقیاسی بی‌سابقه در دوران مدرن و بی‌اعتبار کردن آمریکا در جهان نداشته و باید اطمینان داشته باشد که ادامه این مسیر نیز هیچ نتیجه بهتری نخواهد داد.

ربیعی در پایان گفت: ما مانند هر ملت برآمده از تمدنی غنی که درس‌های تاریخ را به خوبی آموخته است، قصدی برای زانو زدن در برابر هیچ حد و اندازه‌ای از زورگویی نداریم؛ امیدواریم رژیم آمریکا هم درس‌های خود را از تاریخ بیاموزد و در نهایت آن‌گونه رفتار کند که در شان ملت آمریکاست.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند