آخرین تحولات در بازار گوشت قرمز

آخرین تحولات در بازار گوشت قرمز

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی درباره آخرین تحولات بازار گوشت گوسفندی اظهار کرد: هم‌اکنون هر کیلو شقه گوسفندی با نرخ ۸۰ تا ۸۳ هزار تومان به مغازه‌دار و ۹۰ تا ۹۱ هزار تومان به مصرف کننده عرضه می‌شود.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی گفت: نوسان نرخ دلار، انگیزه صادرکنندگان برای خروج دام از کشور را افزایش داده است که بر تلاطم بازار گوشت بی‌تاثیر نیست.

به گزارش تجارت‌نیوز، علی‌اصغر ملکی، رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی درباره آخرین تحولات بازار گوشت گوسفندی اظهار کرد: هم‌اکنون هر کیلو شقه گوسفندی با نرخ ۸۰ تا ۸۳ هزار تومان به مغازه‌دار و با احتساب ۱۰ درصد سود ۹۰ تا ۹۱ هزار تومان به مصرف کننده عرضه می‌شود، هر چند برخی مغازه‌داران به دلیل کسادی بازار و افت تقاضا با نرخ‌های کمتری به فروش می‌رسانند.

وی با اشاره به اینکه قیمت دام زنده در بازار کاهش چشمگیری نداشته است، افزود: در حال حاضر هر کیلو دام زنده با نرخ ۳۷ تا ۳۸ هزار تومان در شهرستان‌ها و ۳۹ تا ۴۰ هزار تومان در خرده‌فروشی‌ها عرضه می‌شود، ضمن آنکه با افزایش قیمت دلار، بازار دام زنده داغ شده است.

ملکی از آغاز قاچاق دام زنده از مناطق غرب کشور خبر داد و گفت: نوسان نرخ دلار، انگیزه صادرکنندگان برای خروج دام از مرز‌های کشور را افزایش داده است که استمرار این روند بر تلاطم بازار گوشت بی‌تاثیر نیست.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی ادامه داد: اگرچه برخی افراد اظهاراتی مبنی بر انباشت دام در واحد‌های دامداری را مطرح می‌کنند، اما میزان آن به حدی نیست که وزارت جهاد کشاورزی را برای در یافت مجوز تحت فشار قرار داده‌اند.

بارندگی‌های اخیر، تردد دام زنده را با اختلالاتی روبرو کرد

به گفته وی، با وجود بارندگی‌های اخیر، حمل‌ونقل کامیون‌ها با مشکلاتی روبرو شده است که این امر بر نوسان قیمت در بازار بی‌تاثیر نیست.

این مقام مسئول با انتقاد از مباحث مطرح شده پیرامون صادرات مازاد دام به بازار‌های هدف بیان کرد: با وجود آنکه زمان زیادی تا عید باقی نمانده است، از این رو صادرات دام تنها بر التهاب بازار دامن می‌زند چرا که بنابر اطلاعات رسیده به ما، دام از استان‌های کرمانشاه، بانه و پیرانشهر در حال قاچاق است چرا که قاچاقچیان با خروج غیرقانونی دام از مرز‌های کشور به عراق، سود بالایی را به جیب می‌زنند.

وی در پایان تصریح کرد: اگرچه قیمت هر کیلو شقه گوسفندی نسبت به ۲ ماه اخیر حدود ۱۵ هزار تومان افت داشته است، اما با استمرار خروج غیر قانونی دام از مرز‌های کشور نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی راجع به وضعیت بازار داشت.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

 

 

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند