آخرین وضعیت عرضه اولیه در بورس

آخرین وضعیت عرضه اولیه در بورس

شاخص کل بورس در هفته گذشته نزدیک به 6 درصد دیگر صعود کرد و در جلسه امروز، بازار سهام شاهد عرضه اولیه سهام پتروشیمی تندگویان خواهد بود؛ شرکتی که می‌توان آن را در زمره شرکت‌های بزرگ بازار به شمار آورد.

به گزارش تجارت‌نیوز، شاخص کل بورس در هفته گذشته نزدیک به 6 درصد دیگر صعود کرد و بازدهی متوسط بازار سهام در سال 98 از مرز 200 درصد رد شد. صعود بی‌وقفه شاخص سهام در ماه‌های اخیر (به خصوص از هفته تنش‌ نظامی بین ایران و آمریکا به بعد) ریشه اتفاقات پایان هفته گذشته بود.

عرضه‌های اولیه

در آخرین جلسه معاملاتی بورس در هفته گذشته، بازار سهام میزبان دو نماد تازه‌‌وارد «شصدف» و «تنوین» بود. به این ترتیب طی هفته‌های اخیر سهام 6 شرکت تازه‌وارد در بورس عرضه شده است: شرکت‌هایی کوچک که تقاضای زیاد و قابل‌توجهی را به خود جلب می‌کنند. بازدهی «فروی» از زمان عرضه به 225 درصد رسیده ( 25 جلسه معاملاتی) و «کلر» در 18 جلسه بازدهی 145 درصدی را ثبت کرده است. این بازدهی‌ها می‌تواند نشان دهد که چرا مجموع صف خرید 4 نماد عرضه‌اولیه در هفته‌های اخیر بعضا به 1000 میلیارد تومان برسد.

در جلسه امروز، بازار سهام شاهد عرضه اولیه سهام پتروشیمی تندگویان خواهد بود؛ شرکتی که می‌توان آن را در زمره شرکت‌های بزرگ بازار به شمار آورد و بنابراین این نماد توان جذب تقاضا و نقدینگی بیشتری خواهد داشت. بارها تاکید شده است که راه کنترل هیجانات بازار از اقداماتی این‌چنینی می‌گذرد و باید چنین اتفاقاتی را به فال نیک گرفت.

با این وجود مخاطبان باید این مساله را مد نظر داشته باشند که عرضه‌های اولیه بسته به تقاضایی که در صف‌هایشان قفل ‌می‌شود و پولی که جذب می‌کنند می‌توانند روند معاملات دیگر سهام بازار را متاثر سازند. این مساله از دنبال کردن جزئیات معاملات (مانند تعداد و ارزش صف‌های خرید، تغییر مالکیت‌ها و …) تا حدودی قابل سنجش است.

انتظار می‌رود در روزهای باقیمانده از سال تعدادی شرکت دیگر نیز در بورس عرضه شوند و در این میان شرکت‌های بزرگ دیگری همچون «آریاساسول» نیز مشاهده می‌شوند. بنابراین لازم است تا دید دقیق‌تری نسبت به اثر این نمادها بر کلیت بازار به دست آورد.

منبع: دنیای بورس

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند