آغاز همکاری دو قطعه‌ساز بزرگ ایرانی و فرانسوی

آغاز همکاری دو قطعه‌ساز بزرگ ایرانی و فرانسوی

قرارداد نهایی جوینت ونچر رایزکو و نووارس فرانسوی در روز‌های پایانی سال ۱۳۹۶ امضا شد تا این جوینت ونچر در سال ۹۷ فعالیت خود را به‌صورت رسمی در ایران آغاز کند.

اسفندماه سال ۱۳۹۵ تفاهم نامه اولیه سرمایه‌گذاری مشترک (تاسیس جوینت ونچر) مابین هلدینگ رایزکو و شرکت فرانسوی نووارس (مکاپلاست سابق) به منظور تولید قطعات پلاستیکی با فن آوری بالای خودرو در ایران، با حضور سفیر وقت جمهوری اسلامی ایران در پاریس و جمعی از مدیران شرکت‌های رنو -نیسان و پژو- سیتروئن امضا شد تا گام‌های اولیه برای پیوستن رسمی قطعه‌سازان ایرانی به زنجیره تامین جهانی رنو و پژو برداشته شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، حالا پس از یک سال از امضا این تفاهم‌نامه و برگزاری مذاکرات متعدد بازرگانی و حقوقی مابین دو شرکت و علیرغم فضای مبهم موجود در روابط سیاسی و بین‌الملل کشور، قرارداد نهایی این سرمایه‌گذاری در روزهای پایانی سال ۹۶ امضا شده تا این جوینت ونچر بتواند در ماه‌های ابتدایی سال جاری فعالیت رسمی و کسب و کار خود را در ایران آغاز کند. نقطه تمایز این قرارداد نسبت به اندک قراردادهای بین المللی امضا شده در حوزه قطعه سازی، تعهد شریک خارجی در به اشتراک گذاری بازار جهانی خود جهت صادرات ۳۰% از محصولات تولیدی جوینت ونچر است.

جوینت ونچر نووارس – رایزکو فعالیت تولیدی خود را در نیمه اول سال جاری با تامین قطعات پلاستیکی موتوری و خودرویی برای شرکت‌های رنوپارس، ایران خودرو و سایپا در منطقه صنعتی صفادشت تهران آغاز و در فاز اول برنامه کسب و کار خود و طی ۲ سال اشتغالزایی حداقل ۳۰۰ نفر بطور مستقیم را به همراه خواهد داشت.

شرکت نووارس که در اواسط سال ۲۰۱۷ پس از خرید ۱۰۰% سهام شرکت Key Plastic نام خود را از مکاپلاست (Mecaplast) به نووارس (Novares) تغییر داد از قطعه سازان به نام جهانی و دارای فناوری بالا در زمینه تولید قطعات پلاستیکی موتوری و قطعات تزیینی داخلی و خارجی خودرو بوده که با بیش از ۴۲ سایت تولیدی و ۱۲ مرکز R&D در ۲۱ کشور دنیا از تامین‌کنندگان اصلی شرکت‌های TOYOTA, RENAULT-NISSAN, PSA, VW و سایر خودروسازان به نام جهانی است.

 

منبع: میزان

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند