کد خبر: 156597

بانک‌های ایرانی در راه آفریقای جنوبی

تفاهم‌نامه بانکی میان ایران و آفریقای جنوبی در حال تدوین است.

آفریقای جنوبی
سرویس بانک و بیمه -

رئیس کل بانک مرکزی در دیدار با رئیس مجلس نمایندگان آفریقای جنوبی با اشاره به سابقه روابط اقتصادی و بانکی میان دو کشور گفت: در حال حاضر هیچگونه مشکل لاینحلی برای گسترش روابط بانکی بین ایران و آفریقای جنوبی وجود ندارد.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، ولی‌اله سیف در این نشست با بیان اینکه برقراری روابط کارگزاری بین بانک‌های دو کشور پیش نیاز توسعه روابط اقتصادی و تجاری است ابراز امیدواری کرد تفاهم ‌نامه بانکی بین بانک های مرکزی ایران و آفریقای جنوبی که مقدمات آن در حال انجام است، طی سفر رئیس‌جمهوری ایران به آن کشور در سال جاری میلادی امضا شود. به گفته سیف ایجاد حساب بانکی مشترک بین بانک‌های مرکزی ایران و آفریقای جنوبی به منظور تسهیل تسویه مبادلات تجاری بین دو کشور، یکی از بندهای پیشنهادی اصلی این تفاهم ­نامه است.
سیف همچنین با تاکید بر گشایش های بانکی ایجاد شده پس از برجام گفت: روابط بانکی بین دو کشور می‌تواند از حوزه‌های کم ریسک آغاز شود و به تدریج و با رفع ابهام‌ها شاهد گسترش تعامل طرفین خواهیم بود.

وی در ادامه با اشاره به سفر اخیر هیئت بانکی ایران به آفریقای جنوبی ادامه داد: در حال حاضر برخی از بانک‌های ایرانی هیچ گونه مشکلی برای برقراری روابط کارگزاری با بانک‌های آفریقای جنوبی ندارند.

“بالکا ام بته” رئیس مجلس نمایندگان آفریقای جنوبی نیز ضمن استقبال از گسترش تعامل تجاری کشورش با ایران گفت: شناسایی موانع روابط اقتصادی بین دو کشور و تلاش برای رفع آنها از اولویت‌های اصلی این سفر بوده است.

وی در ادامه با ابراز خرسندی از رفع تحریم‌های هسته ای ایران، برجام را فرصت خوبی برای گسترش مجدد روابط اقتصادی و بانکی بین دو کشور دانست و تاکید کرد تمام توان خود را برای تقویت و توسعه این روابط به کار می‌گیرد.

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.