دژپسند خبر داد:

آماده‌سازی بسته مقابله با تحریم‌ها از سوی وزارت اقتصاد

آماده‌سازی بسته مقابله با تحریم‌ها از سوی وزارت اقتصاد

وزیر امور اقتصادی و دارایی پس از کسب رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی، از آماده‌سازی بسته مقابله با تحریم‌های آمریکا از سوی این وزارتخانه خبر داد.

فرهاد دژپسند با بیان اینکه تحریمی که می‌خواهند در ۱۳ آبان اعلام کنند، قبلا اجرایی کرده‌اند، گفت: همکاران ما در وزارت امور اقتصادی و دارایی به درستی در حال رصد برنامه‌های دشمن و آماده‌سازی بسته‌هایی برای مواجهه با این دشمنی‌ها هستند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی در گفت‌وگو با رسانه ملی درباره برنامه‌های اصلی خود در این وزارتخانه گفت: طبیعی است، در این شرایط همه انتظار دارند که با توجه به تحریم‌های دشمن، ببینند ما چه برنامه‌ای را تدارک دیده‌ایم.

وزیر اقتصاد «تامین مالی اقتصادی» و «بهبود فضای کسب‌وکار اقتصادی از طریق تسهیل شرایط گمرکی» را از جمله نخستین برنامه‌های خود در وزارت اقتصاد عنوان کرد و گفت: برنامه بعدی، «خصوصی‌سازی و پیاده‌سازی سیاست های ابلاغی اصل ۴۴ همان گونه که در قانون مورد اشاره قرار گرفته» و در نهایت «مقابله با فساد از طریق الکترونیکی کردن فعالیت‌های اقتصادی و ساماندهی آن» است که امیدوارم در این کارها با همکاری دیگران، بتوانیم گام‌های بلندی برداریم.

دژپسند در پاسخ به این سوال که درصورت افزایش وام مسکن، با بحث افزایش حجم نقدینگی چه خواهیم کرد؟ گفت: باید بحث تامین مسکن به خصوص برای اقشار خاص مورد توجه جدی قرار گیرد، اما راهکارهای دیگری هست که باید به صورت یک بسته و مجموعه سیاستی و اجرایی تدوین شود و عرضه و تقاضا، با هم مدیریت شود، از جمله اینکه باید نهادهای انبوه‌ساز، به خصوص در بافت‌های فرسوده را، تقویت کنیم.

وی افزود: به هر حال اگر قرار است بحث افزایش وام مسکن را داشته باشیم باید تمهیدات لازم را بیاندیشیم تا خود این موضوع باعث افزایش قیمت مسکن نشود.

وزیر اقتصاد با اشاره به پذیرش تصدی وزارت امور اقتصادی و دارایی در این شرایط سخت اظهار کرد: ما همه چیز خود را مدیون نظام جمهوری اسلامی هستیم و طبیعی است که در همین شرایط سخت باید هر چه داریم به نظام تقدیم و با کمک دوستان و مدیران این ریسک را مدیریت کنیم تا اقتصاد را با کمترین معضل از این بحران عبور دهیم.

وی با بیان نظر خود درباره جنگ روانی دشمن درباره ماجرای ۱۳ آبان گفت: آنها دشمن هستند و طبیعی است که بخواهند با روش‌های گوناگون، اهداف خود را تامین کنند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه ما طی هشت سال دفاع مقدس حتی یک وجب از خاک خود را از دست ندادیم، تاکید کرد: ممکن است در این شرایط به مردم ما سخت بگذرد، اما باید دست به دست هم بدهیم تا از هویت اسلامی و ملی خودمان حراست کنیم و با قامت بلند بایستیم.

دژپسند تصریح کرد: من یقین دارم اگر ما همان مردم دهه نخست پیروزی انقلاب باشیم، با یکدلی و همدلی و سرمایه اجتماعی بالا، می‌توانیم تاثیر ادعاهای آمریکا را به حداقل ممکن کاهش دهیم.

وی با ابراز اطمینان از اینکه با همت بلند، می‌توان آثار آخرین گام دشمنان قسم خورده نظام را کاهش داد، اظهار کرد: قطعا برای اقشار متوسط و آسیب‌پذیر ما، مواجهه با برخی کمبودها، دشوار خواهد بود، اما امیدوارم تحمل بیشتری داشته باشیم تا بتوانیم از این دسیسه نیز سرافزار بیرون بیاییم گر چه، من خیلی نگران این موضوع نیستم چون همت مردم ایران را می‌شناسم.

دژپسند در پاسخ به این سوال که وزارت خزانه‌داری آمریکا مسئول مستقیم میز ایران را تعیین کرده است، فکر می‌کنید آیا ما هم باید آرایش جنگ اقتصادی داشته باشیم؟ گفت: با لطف و درایت مقام معظم رهبری، شورای عالی هماهنگی امور اقتصادی تشکیل شده و به عبارتی فرماندهی اقتصادی به عهده آن سپرده شده است که در حقیقت حکم آرایش متقابل از سوی ایران در این جنگ اقتصادی را دارد.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند