تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد

اختلاف عجیب آمارهای همتی با دیگران/ سردرگمی مردم بین آمارهای متناقض

اختلاف عجیب آمارهای همتی با دیگران/ سردرگمی مردم بین آمارهای متناقض

آمارهای عبدالناصر همتی، رییس بانک مرکزی این روزها حسابی خبرساز شده است. آمارهایی که اختلاف عجیب و غریبی با آمارهای رسمی دیگر دارد و در بهار امسال صدای اعتراض مرکز پژوهش‌های مجلس را درآورد.

به گزارش تجارت‌نیوز این مرکز جدولی از جزییات نرخ رشد اقتصادی بانک مرکزی و مرکز آمار را منتشر کرد و نوشت که اختلافات به حدی است که گویا مربوط به دو کشور متفاوت است و همین مساله تحلیلگران و فعالان اقتصادی را سردرگم کرده است.

این اتفاق در شرایطی رخ می‌دهد که پیش از این معمول بود آمارهای بانک مرکزی و مرکز آمار اندک اختلافی با یکدیگر داشته باشند اما حالا نه تنها اختلاف‌ها به حدی رسیده که یکی نرخ رشد اقتصادی کشور را مثبت و دیگری منفی اعلام می‌کند که پای اختلافات آماری رییس بانک مرکزی به آمار سایر نهادها رسیده و البته باز هم تفاوت فاحش است!

رشد اقتصادی در بانک مرکزی مثبت شد!

عبدالناصر همتی، رییس بانک مرکزی برای دومین بار در سال 99 آمارهای رشد اقتصادی‌اش با مرکز آمار ایران متفاوت از آب درمی‌آید. مرکز آمار ایران نرخ رشد اقتصادی در بهار 99 را با نفت منفی 3.5 و بدون نفت منفی 1.7 درصد اعلام کرده بود اما بانک مرکزی نرخ رشد اقتصادی بهار امسال به روایت همتی، وضعیت بهتری دارد و با نفت منفی 2.9 درصد و بدون نفت منفی 0.6 درصد است.

درباره وضعیت رشد اقتصادی در شش ماهه اول امسال هم همین روال تکرار می‌شود و در شرایطی که مرکز آمار ایران وضعیت رشد اقتصادی را در نیمه اول سال جاری همچنان منفی ارزیابی کرده است، همتی از مثبت شدن رشد اقتصادی خبر می‌دهد.

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران رشد اقتصادی نیمه اول سال را با نفت منفی 1.9 درصد و بدون نفت منفی 1.3 درصد اعلام کرده، بانک مرکزی رشد اقتصادی را برای نیمه اول سال با نفت مثبت 1.3 درصد و بدون نفت مثبت 1.4 درصد دانسته است.  صندوق جهانی پول رشد اقتصادی ایران را در سال 2020 منفی 5درصد پیش‌بینی کرده است.

تراز تجاری در وزارت صنعت منفی در بانک مرکزی مثبت!

در نیمه آذر ماه اختلاف آماری بانک مرکزی و گمرک خبرساز شد. رئیس کل بانک مرکزی در یک برنامه شبانگاه تلویزیونی حاضر شد و به مثبت شدن ۱.۵ میلیارد دلاری تراز تجارت خارجی اشاره کرد و گفت که میزان صادرات به ۲۶.۵ میلیارد دلار و واردات به ۲۵ میلیارد رسیده است.

این اتفاق در شرایطی رخ داد که گمرک ایران به عنوان مرجع اصلی آمار تجارت خارجی گزارش داده بود که در 8 ماه اول امسال نه تنها مثبت ۱.۵ میلیارد دلار نبوده بلکه منفی ۱.۶ میلیارد دلار بوده است و مشخص نشد رئیس کل بانک مرکزی این آمار را بر چه مبنا و از کدام مرجع اعلام کرده است.

رشد نقدینگی با آمار بهتر به دست روحانی رسید؟

آمارهای عجیب همتی شهریور ماه به نهاد ریاست جمهوری کشید و گویا گزارشی که بانک مرکزی از رشد نقدینگی به دست حسن روحانی رسانده‌ بودند گزارش بهتری بود نسبت به آنچه که رییس بانک مرکزی در نشست شورای پول و اعتبار گفته بود!

در 4 شهریور امسال همتی، رییس بانک مرکزی در نشست پول و اعتبار گفته بود پایه پولی در پنج ماهه سال‌جاری، نسبت به پایان سال 98، حدوداً ‌چهار درصد رشد داشته و ضریب فزاینده نقدینگی نیز به محدوده 7.5 واحد رسیده است.

این در شرایطی است که 8 روز بعد حسن روحانی در نشست هیات دولت گفت که آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد که رشد پایه پولی در پنج ماهه اول امسال نسبت به آخر سال گذشته معادل ۲.۹ درصد بوده و این بیانگر مسیر صحیح و درست حرکت اقتصادی کشور است!

این اختلافات عجیب آماری در شرایطی رخ می دهد که در سال 97 و با مصوبه شورای عالی آمار در راستای حذف موازی کاری آماری، بانک مرکزی از انتشار خبرهای مربوط به تورم، رشد اقتصادی و حساب‌های ملی منع شده و مرکز آمار به عنوان مرجع رسمی اعلام آمار شناخته می‌شود، با این حال بانک مرکزی معمولا این آمار یا از طریق رئیس کل یا انتشار کامل جزئیات اعلام می‌کند که موجب ابهاماتی در آمار شده است.

در همین مورد روز گذشته هم مسعود خوانساری، رییس اتاق بازرگانی تهران گفته بود ارائه آمارهای متناقض و متفاوت موجب بروز سردرگمی بیشتر فعالان اقتصادی شده است.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند