آیا امکان پرداخت مالیات کمتر وجود دارد؟

آیا امکان پرداخت مالیات کمتر وجود دارد؟

بهترین روش‌ها برای پرداخت مالیات کمتر، بهره‌گیری از معافیت‌ها است. این معافیت‌ها به قوانین و مقرراتی اشاره دارند که به هر دلیلی قسمتی یا کل مالیات یک کسب و کار مشمول معافیت می‌شود.

به گزارش محاسبان تلاشگر خبره ،یکی از عواملی که می­‌تواند بر وضعیت کسب و کار شما تاثیر بگذارد، پرداخت مالیات اضافی است. با اتخاذ تصمیمات درست، به موقع و هوشمندانه می­‌توانید از پرداخت اضافی مالیات خودداری کنید تا در صورت به‌روز شرایط بد اقتصادی بتوانید بقاء خود را در بازار تضمین کنید و فعالیت تجاری­‌تان را برای مدت بیشتری ادامه دهید.

چه روش‌هایی برای کاهش قانونی مالیات وجود دارد؟

عدم پرداخت قانونی مالیات

به احتمال قوی اکثر صاحبان کسب و کار نیک می‌دانند که هر تصمیمی که در طول سال مالی شان اتخاذ می‌کنند، بر موقعیت و شرایط کاری‌شان اثر می‌گذارد. یکی از این تصمیمات مربوط به پرداخت مالیات است که پرداخت اضافی آن ممکن است یک شرکت را رفته رفته از پا درآورد.

تصور کنید که کشور شما به هر دلیلی چه داخلی و چه خارجی در شرایط بد اقتصادی به سر می‌برد. یکی از راه‌حل‌هایی که شرکت شما می‌تواند برای دوام آوردن در چنین وضعیتی به آن متوسل شود، کسب اطلاعات در مورد عدم پرداخت قانونی مالیات و اجرای بی‌عیب و نقض آن است. چراکه اتخاذ یک تصمیم دقیق و زیرکانه در مورد عدم پرداخت اضافه می‌تواند در چنین شرایطی ناجی شما باشد و به سمت ورشکستگی کشانده نشوید.

در اینجا قرار است با راه‌های کاهش قانونی مالیات پرداختی آشنا شوید و کمتر فیش پر کنید. در نتیجه با بدهی کمتر به دولت و آرامش خیال بیشتر داشته باشید.

البته خواندن مطالب پایین کفایت نمی‌کند و باید برای گرفتن تصمیمات درست با مشاوران مالیاتی نیز صحبت کنید. در این خصوص محاسبان تلاشگر خبره با مشاورانی توانمند در حوزه‌های مالی و خدمات مالیاتی می‌توانند در این مسیر شمارا یاری کنند.

معافیت‌های مالیاتی بهترین روش ممکن برای کاستن از میزان پرداخت است

اگر نگوییم بهترین روش، حداقل یکی از بهترین روش‌ها برای پرداخت مالیات کمتر، بهره‌گیری از معافیت‌ها است. این معافیت‌ها به قوانین و مقرراتی اشاره دارند که به هر دلیلی قسمتی یا کل مالیات یک کسب و کار مشمول معافیت می‌شود.

هر ساله معافیت‌ها و قوانین و آیین‌نامه‌های مربوط به آن دست‌خوش تغییر می‌شود. در نتیجه، یا خودتان باید دائما پیگیر تغییرات آیین‌نامه‌ای باشید یا از مشاوران مالیاتی مطلع رهنمودهای لازم را بگیرید.

لازم به ذکر است که نباید نزد هر کسی رفت. مشاور مالیاتی که سراغش می‌روید هم باید از تجربه کافی برخوردار باشد و هم سوابق کاری درخشانی باشد. بررسی سوابق کاری یا رزومه فرد مزایای خاص خود را دارد که جایی در بحث فعلی ما ندارد.

معافیت‌های زیادی در قانون در نظر گرفته شده است که در صورت عدم استفاده از آنها شرکت را زمین می‌زند. برای نمونه، شرکت‌ها در مناطق آزاد ۱۵ سال معافیت دارند و اگر یک شرکت در مناطق محروم یا کمتر توسعه یافته فعالیت تجاری راه بیاندازد این عدد ۵ سال است. پس شرکت‌هایی که در این مناطق فعالیت می‌کنند باید از این قوانین نهایت استفاده را بکنند تا متحمل ضرر نشوند.

معافیت‌های مالیاتی به عنوان روشی برای پرداخت کمتر مالیات

توسل به کسورات برای کاستن از مالیات پرداختی

مجموع هزینه‌ها یا همان کسورات به کاهش درآمد ناخالص شرکت و متعاقبا کاهش پرداخت منجر می‌شود. هر چه از هزینه ها یا کسرهای مجاز مانند حقوق و بیمه بیافزایید، می‌توانید به لحاظ قانونی از درآمد خود بکاهید و به طبع پول کمتری پرداخت کنید. در اینجا نیز جهت کسب اطلاعات بیشتر باید به مشاوران یا حسابداران باتجربه رجوع کنید تا مشکلی برای شما ایجاد نشود.

به موقع مالیات تعیین شده را پرداخت کنید

پرداخت به موقع نه تنها از جریمه شدن و پرداخت هزینه اضافه جلوگیری می‌کند بلکه می‌تواند باعث تخفیف هم بشود. اگر ۳ سال پی در پی، آنهم در زمانی که مقرر گشته، اظهارنامه و فاکتورهای ارزش افزوده کسب و کار خود را ارائه کنید و مبالغ تعیین شده را در زمان مقرر پرداخت نماید، ۵ درصد از کل مبلغ که برای این ۳ سال برای شما در نظر گرفته شده، مشمول تخفیف می‌شود.

ثبت دقیق هزینه‌ها برای پرداخت مالیات کمتر

یکی از مواردی که اجرای آن می‌تواند از جریمه و پرداخت اضافه جلوگیری کند تهیه اسناد و مدارک مرتبط با هزینه‌ها است. برای این منظور، نرم‌افزارهای زیادی در بازار موجود است که می‌توانید با کمک حسابدار خود از آنها استفاده کنید. برای نمونه اگر کسب و کار شما یک فروشگاه بزرگ است، با استفاده از یک نرم‌افزار حسابداری فروشگاهی می‌توانید تمام این اطلاعات را به درستی ثبت و نگهداری کنید.

هزینه‌ها سبب کاهش سود شما می‌شود و در نتیجه مجبور به پرداخت مالیات کمتر هستید. از این‌رو، تا جایی که می توانید هیچ سند یا فاکتوری را از قلم نیاندازید و کوچکترین برگه‌های خرید را هم ثبت کنید. حتی موارد جزئی مانند صورت‌حساب‌های غذا در طول ماموریت‌های کاری، هزینه‌های اقامت در هتل و پولی که برای پارکینگ پرداخت می‌کنید می‌توانند در کاهش مالیات پرداختی نقش داشته باشند.

حتما بخوانید: لیست انواع نرم افزار حسابداری

کمک به موسسات خیریه و انجام امور خیرخواهانه

در قانون این بند گنجانده شده که مشارکت در امور خیریه، کمک به خیریه‌ها و انجام امور خیرخواهانه می‌تواند باعث تخفیف در پرداخت شود. کمک به بهزیستی می‌تواند یکی از این موارد باشد. شرکت در امور خیرخواهانه نه تنها مسئولیت اخلاقی و اجتماعی محسوب می‌شود بلکه سبب محبوب شدن برند شما نزد مردم می شود. اسناد مربوط به امور خیریه را نزد خود نگه دارید و از آن در جهت کاستن از مالیات پرداختی استفاده کنید.

هزینه‌های استهلاک

یکی از هزینه‌هایی که بر واحدهای تولیدی تحمل می‌شود، هزینه‌های استهلاک است که شامل هزینه‌های تعمیر و نگهداری ماشین‌آلات و دستگاه‌های صنعتی و مستهلک شدن آنها می‌شود. هر ساله باید این هزینه‌ها را در دفاتر مالیاتی ثبت کرد و از پرداخت کمتر بهره جست.

جمع‌بندی

آنچه در بالا اشاره شد تنها موارد کلی و چند نمونه از موارد متعددی است که می‌توانند به کاستن از هزینه‌های مالیاتی شما کمک کنند. از آنجایی که کاهش مالیات پرداختی مسئله مهمی قلمداد می‌شود، نباید آن را صرفا با خواندن چند نوشته معدود رفع و رجویی کرد؛ عملی نیست. باید از خدمات مشاوران مالیاتی استفاده کرد تا به نتایج ملموس دست یافت.

 

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند