یک کارشناس اقتصادی پاسخ می‌دهد:

آیا دلار گران می‌شود؟

آیا دلار گران می‌شود؟

دل‌انگیزان می‌گوید: پیش‌بینی برای افزایش قیمت دلار خیلی جدی‌تر از تورم نیست. به نظر می‌رسد دلار هر ماه حدود ۳۰۰ تا ۴۵۰ تومان ظرفیت رشد دارد.

بازار ارز روزهای باثباتی را پشت سر می‌گذارد و دلار با جهش قیمت‌های چشمگیر مواجه نشده است. اما آیا این آرامش حاکم بر بازار ارز ادامه‌دار خواهد بود؟

سهراب دل‌انگیزان، رییس دانشکده اقتصاد دانشگاه رازی کرمانشاه در گفتگو با تجارت‌نیوز می‌گوید: پیش‌بینی برای افزایش قیمت دلار خیلی جدی‌تر از تورم نیست. به نظر می‌رسد دلار هر ماه حدود ۳۰۰ تا ۴۵۰ تومان ظرفیت رشد دارد. اگر دلار را از ابتدای سال ۱۵ هزار تومان در نظر بگیریم، با گذشت هر ماه حدود ۳۰۰ تا ۴۵۰ تومان می‌توان به قیمت افزود.

وی ادامه می‌دهد: لذا نرخ دلار اگر با حول‌وحوش همین اعداد تا آخر سال بالا برویم، نرخ دلار نسبت به ابتدای سال تا شش هزار تومان می‌تواند اختلاف پیدا کند که حدود ۳۰ درصد می‌شود در حالی که برآورد ما برای تومر بیش از ۳۰ درصد است.

دل‌انگیزان با اشاره به ثبات نسبی قیمت در بازار ارز تاکید می‌کند: یکی از دلایل ثبات نسبی این روزهای ارز ممکن است بازار سرمایه باشد و یکی دیگر اینکه کرونا همه نیازهای ارزی را خوابانده است.

وی در ادامه می‌افزاید: با بهبود وضعیت فعلی، رفت‌وآمدها شروع می‌شود و مسافرت‌ها افزایش پیدا می‌کند و دانشجویان نیز فعالیت‌های خود را از سر می‌گیرند و در مجموع بازهم تقاضا برای ارز بالا می‌رود. افزایش تقاضا نیز موجب افزایش قیمت دلار خواهد شد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند