یک فعال بازار خودرو در گفتگو با تجارت‌نیوز:

واکنش بازار خودرو به انتخابات آمریکا / آینده خودرو چه می‌شود؟

واکنش بازار خودرو به انتخابات آمریکا / آینده خودرو چه می‌شود؟

هرچند روز چهارشنبه کمی قیمت خودرو نوسان رو به بالا داشت اما به تدریج با افزایش شانس برد بایدن در انتخابات آمریکا، کاهش قیمت‌ها آغاز شده و به نظر می‌رسد همچنان فعالان بازار خودرو انتظار کاهش قیمت خودرو را دارند.

به گزارش تجارت‌نیوز، با اتمام انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و نوسان آرای دو کاندیدا در روز چهارشنبه بازار خودرو هم روند نوسانی داشت. در این روز با بالا رفتن سطح رای دونالد ترامپ، قیمت دلار افزایش یافت و قیمت برخی خودروهای پر تقاضا نیز کمی گران شد.

همچنین در ساعات دیگر روز چهارشنبه با پیش گرفتن آرای جو بایدن قیمت دلار و به دنبال آن قیمت خودروها روند کاهشی پیدا ‌کرد اما در آخرین معاملات روز چهارشنبه قیمت برخی از خودروهای پر تقاضا به دلیل مباحث سیاسی و افزایش قیمت دلار افزایش یافت.

هرچند روز چهارشنبه کمی قیمت خودرو نوسان رو به بالا داشت اما به تدریج با افزایش شانس برد بایدن در انتخابات آمریکا، کاهش قیمت‌ها آغاز شده و به نظر می‌رسد همچنان فعالان بازار خودرو انتظار کاهش قیمت خودرو را دارند.

به اعتقاد یک فعال بازار خودرو، عامل اصلی نوسان قیمت خودرو قیمت دلار است. با افزایش 750 تومانی قیمت دلار در روز چهارشنبه و رسیدن آن به کانال 29 هزار و 750 تومان قیمت خودرو در بازار ایران واکنش نشان داد. پیش‌بینی می‌شود چنانچه ترامپ پیروز انتخابات شود قیمت دلار روند صعودی خواهد داشت و این افزایش قیمت خودروهای ایرانی و خارجی را هم گران می‌کند.

به گفته فیروز نادری روز چهارشنبه با افزایش آرای ترامپ قیمت دلار گران شد و به دنبال آن قیمت برخی خودروها نیز افزایش یافت. به عنوان مثال قیمت خودروهای پر تقاضا از جمله 206، پراید و تیبا بین سه تا 15 میلیون تومان افزایش یافت.

این فعال بازار خودرو با اشاره به تاثیر انتخابات آمریکا بر روند بازار خودرو به تجارت‌نیوز گفت: روز چهارشنبه با افزایش قیمت دلار قیمت خودروهای 300 میلیون به بالا در بازار حدود 15 میلیون تومان گران شدند. به عنوان مثال 206 تیپ دو قبل از انتخابات با قیمت 235 میلیون تومان فروخته می‌شد اما در زمان انتخابات قیمت این مدل خودرو به 245 میلیون تومان رسید.

او اظهار کرد: همچنین قیمت خودروهایی همچون پراید و تیبا با نوسان پنج میلیون تومانی به تریب با قیمت 126 و 154 میلیون تومان معامله شد. این در حالی است که قیمت پراید قبل از انتخابات آمریکا حدود 120 میلیون تومان بود و همچنین قیمت تیبا نیز با قیمت 142 میلیون تومان معامله شده بود.

نادری با اشاره به کُند شدن روند معاملات خودرو بیان کرد: با توجه به نوسان قیمت‌ها، خودرو در بازار معامله می‌شود اما روند معاملات رضایت‌بخش نیست.

طبق تحلیل فعالان بازار خودرو با کاهش قیمت دلار ظرف دو هفته گذشته قیمت خودروها در بازار کاهش 20 تا 40 میلیون تومانی را تجربه کرده است. از سوی دیگر با افزایش شانس برد بایدن در انتخابات آمریکا، دلار کاهش قابل توجهی در قیمت داشته که این اتفاق بر بازار خودرو در روز پنجشنبه نیز تاثیر گذاشته و قیمت‌ها در بازار خودرو نزولی شده است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند