احتمال ابتلا به سرطان به علت استفاده از موبایل رد شد

احتمال ابتلا به سرطان به علت استفاده از موبایل رد شد

سال‎هاست شایعاتی در مورد تشدید احتمال ابتلا به سرطان در صورت استفاده مداوم از گوشی تلفن همراه شنیده می‌شود، اما ظاهرا این شایعات چندان جدی نیستند.

نتایج مطالعاتی که به تازگی توسط دولت آمریکا انجام شده‌اند نشان می‌دهد در صورت قرارگرفتن موش‌ها در معرض تشعشعات شدید تلفن همراه احتمال ابتلای آنها به سرطان افزایش می‌یابد. اما نتایج این تحقیقات هم هنوز قطعی نیستند و باید بررسی‌های بیشتری در این زمینه انجام شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، پژوهش یادشده نشان می‌دهد افزایش قرار گرفتن در معرض تشعشعات تلفن همراه منجر به رشد مختصر تومورهای سرطانی در قلب موش‌ها شده است. اما این مشکل محدود به موش‌های مذکر بوده و مشکل مشابهی در موش‌های مؤنث گزارش نشده است.

همچنین باید توجه داشت که یک انسان هرگز در زمان استفاده از تلفن همراه در معرض این حجم از تشعشعات قرار نمی‌گیرد. موش‌های یادشده در یک بازه زمانی دو ساله هر روز به مدت 9 ساعت در معرض تشعشات یادشده قرار گرفتند که این امر به ندرت برای انسان پیش می‌آید.

بر اساس بررسی یادشده استفاده طولانی مدت از تلفن همراه می‌تواند به تخریب دیان ای، ایجاد تومور مغزی و برخی اشکال دیگر سرطان در موش‌ها بینجامد.

اما بر همین اساس شواهد قطعی وجود ندارد که بتوان ایجاد تومور سرطانی در انسان را به تشعشعات تلفن همراه نسبت داد.

دکتر اتوتیس بریولی عضو انجمن سرطان کشور آمریکا و از اعضای تیم تحقیق یادشده معتقد است این مطالعه نشان می‌دهد که استفاده عادی و معقول از تلفن همراه ایمن است و کماکان نمی‌توان رابطه‌ای میان استفاده از تلفن همراه و افزایش ابتلا به سرطان برقرار کرد.

 

منبع: فارس

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند