کد خبر: 189179

احداث ۱۲۰ کیلومتر راه جدید در کهگیلویه و بویراحمد

معاون ساخت و توسعه راه‌های کهگیلویه و بویراحمد گفت: در چهار سال گذشته ۱۲۰ کیلومتر جاده جدید اعم از اصلی و روستایی در این استان احداث شد.

شکایت از وضعیت جاده‌ها با تلگرام
سرویس کسب‌وکار -

محمد راستا اظهار داشت: ۷۰ کیلومتر از این میزان راه اصلی و ۵۰ کیلومتر نیز روستایی بوده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی تصریح کرد: همچنین بیش از ۱۶۰ کیلومتر جاده اصلی با پیشرفت فیزیکی بین ۳۰ تا ۹۰ درصد در حال اجراست.

وی جاده ملی پاتاوه-دهدشت، یاسوج-باغچه سادات، یاسوج-سی سخت و دهدشت، قلعه رئیسی به دیشموک را از جمله جاده‌های اصلی در دست اجرا در این استان ذکر کرد.

راستا گفت: در این مدت همچنین بیش از ۳۰۰ کیلومتر روکش آسفالت در حوزه راه‌های اصلی و روستایی استان انجام شده است.

وی تصریح کرد: در سه سال گذشته همچنین بیش از ۳۶۰ کیلومتر راه روستایی در سطح استان احداث، بهسازی و آسفالت شده است.

راستا ادامه داد که میزان اعتبار هزینه شده برای این میزان آسفالت راه روستایی در استان ظرف سه سال گذشته افزون بر یک هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال بوده است.

وی تصریح کرد: جاده روستایی لال و شهرون و برآفتاب جلاله منطقه زیلایی شهرستان بویراحمد و برخی روستاهای دورافتاده در بخش دیشموک و چاروسا در شهرستان کهگیلویه از جمله آن‌‌هاست.

معاون ساخت و توسعه راه‌های کهگیلویه و بویراحمد گفت: هم اینک نیز افزون بر ۵۰۰ کیلومتر جاده روستایی در سطح استان برای بهسازی و آسفالت در دست اجراست که حدود ۱۰۰ کیلومتر آن تا پایان سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد.

راستا تصریح کرد: جاده روستاهای منطقه سیلاب و کلوار تا امام‌زاده شاه قاسم به طول ۵۰ کیلومتر یکی از مهمترین راه‌های روستایی در حال اجراست.

وی با بیان اینکه کهگیلویه و بویراحمد همچنان به لحاظ شاخص آسفالت راه روستایی نسبت به میانگین کشوری هنوز فاصله زیادی دارد، افزود: بیش از نیمی از مجموع چهار هزار و ۵۰۰ کیلومتر راه روستایی در این استان خاکی است.

کهگیلویه و بویراحمد حدود ۶ هزار کیلومتر راه اعم از بزرگراه، راه اصلی، فرعی و روستایی دارد که از این میزان ۱۴۲ کیلومتر بزرگراه، ۵۰۵ کیلومتر راه اصلی، یک هزار و ۲۳۸ کیلومتر راه فرعی و مابقی نیز روستایی است.

۴۴ درصد جمعیت ۷۱۳ هزار نفری استان کهگیلویه و بویراحمد بر اساس سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ در روستاها ساکن هستند.

این استان دارای یک هزار و ۶۷۶ روستای دارای سکنه است که حدود ۷۰۰ روستای آن بالای ۲۰ خانوار جمعیت دارد.

 

منبع: ایرنا

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.