تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

پیش‌بینی بازار خودرو پس از اخبار جدید / شوک ارزانی چقدر محتمل است؟

پیش‌بینی بازار خودرو پس از اخبار جدید / شوک ارزانی چقدر محتمل است؟

کاهش تقاضا در بازار خودرو، افزایش میزان تولید، افزایش پیش‌فروش خودرو، اتخاذ تصمیم جدید مالیاتی برای صاحبان خودروهای میلیاردی و در نهایت خبر شب گذشته درباره آزادسازی دارایی‌های ایران چشم‌انداز کاهش قیمت را برای فعالان بازار خودرو به وجود آورده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، کاهش تقاضا در بازار خودرو، افزایش میزان تولید، افزایش پیش‌فروش خودرو، اتخاذ تصمیم جدید مالیاتی برای صاحبان خودروهای میلیاردی و در نهایت خبر شب گذشته درباره موافقت آمریکا با آزادسازی پول ایران چشم‌انداز کاهش قیمت را برای فعالان بازار خودرو به وجود آورده است.

چند روز پیش دنیای اقتصاد گزارش داده بود که با کاهش انتظارات تورمی و نرخ ارز در پی ایجاد خوش‌بینی به آینده توافق هسته‌ای و برجام، بازار خودرو نیز پس از یک دوره کوتاه اوج‌گیری قیمتی، از اوایل این هفته در مسیر نزولی قرار گرفت و قیمت خودروهای داخلی بین یک تا بیش از ۴ میلیون تومان کاهش داشته است.

از سوی دیگر علیرضا رزم حسینی، وزیر صمت وعده داده است که با افزایش تیراژ خودرو تا اردیبهشت سال ۱۴۰۰ قیمت خودرو کاهش دارد.

علاوه بر این، نمایندگان مجلس شورای اسلامی ساز و کار اخذ مالیات از خودروهایی که بالای یک میلیارد تومان ارزش دارند را در سال ۱۴۰۰ تعیین کردند که جزئیات آن را در گزارش «کدام خودروها مشمول مالیات می‌شوند؟» می‌توانید بخوانید.

اما در خبر جدید دیگر آمریکا اعلام کرده که با آزادسازی بخشی از دارایی‌های ایران در آمریکا موافقت کرده که اگر این اتفاق بیفتد قیمت دلار متاثر خواهد شد. با کاهش قیمت دلار خیلی از فعالان بازار ارز پیش‌بینی یک روند نزولی را برای قیمت خودرو دارند.

خبرگزاری مهر نیز دیروز نوشت: امسال برای بازار خودرو سالی پرنوسان و پرالتهاب بود و قیمت خودرو صعودهایی تاریخی را تجربه کرد؛ با این حال فعالان بازار می‌گویند که اسفند جاری، یک ماه با ثبات برای بازار است.

برای مطالعه بیشتر درباره وضعیت بازار خودرو گزارش «قبل عید خودرو بخریم یا بعد از عید؟» را بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند