تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

اخبار جدید از تحولات منطقه / وزیر دفاع آمریکا: ما آماده پایان دادن به جنگ هستیم

اخبار جدید از تحولات منطقه / وزیر دفاع آمریکا: ما آماده پایان دادن به جنگ هستیم

وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد ایالات متحده به دنبال آغاز جنگ با ایران نیست اما آماده پایان دادن به آن است. در همین حال رییس‌جمهور آمریکا در پی حمله انتقام جویانه سپاه پاسداران به مواضع آمریکایی در عراق صبح چهارشنبه به وقت واشنگتن سخنرانی خواهد کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، پس از انتشار آخرین تحولات منطقه از دیشب تا صبح امروز بازارهای مالی واکنش‌های قابل توجهی داشتند.

در همین حال در یکی دو ساعت اخیر نیز اخبار جدیدی منتشر شده است.

– رییس‌جمهور آمریکا در پی حمله انتقام جویانه سپاه پاسداران به مواضع آمریکایی در عراق صبح چهارشنبه به وقت واشنگتن سخنرانی خواهد کرد.

– نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، تهدیدهای آمریکا را خطری برای صلح و امنیت بین‌الملل دانست و بر حق دفاع از خود جمهوری اسلامی ایران در قبال آن تأکید کرد. مجید تخت روانچی در پی اقدام تروریستی آمریکا در به شهادت رساندن سردار قاسم سلیمانی فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، این نامه را به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد و شورای امنیت ارسال کرد.

– کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، وزیر خارجه ترامپ را به دلیل سیاست این دولت در قبال جمهوری اسلامی ایران، فرا خواند.

– وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد ایالات متحده به دنبال آغاز جنگ با ایران نیست اما آماده پایان دادن به آن است.

– یک منبع مطلع عراقی گفته است هیچ کشته یا مجروح عراقی در میان تلفات حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد وجود ندارد.

– وزیر خارجه آمریکا و بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان درباره حمله انتقام جویانه ایران به پایگاه‌های آمریکا در عراق رایزنی کردند.

– شبکه المیادین لحظاتی پیش تاکید کرد وضعیت نظامی ائتلاف آمریکایی در پایگاه عین الاسد بسیار آشفته است.

– وزیر خارجه نوشت:ایران اقدامات متناسب در خصوص دفاع از خودش را مبتنی بر منشور سازمان ملل اتخاذ کرد و پایگاه هایی را که از آنجا حمله مسلحانه علیه مقامات ارشد ما انجام شد را مورد هدف قرار داد.

– یک شبکه عرب‌زبان اعلام کرد: هلیکوپترهای آمریکایی در حال انتقال تلفات از پایگاه آمریکایی عین‌الاسد در عراق هستند.

– سردار یدالله جوانی، معاون سیاسی سپاه پاسداران گفت: «عین الاسد» یکی از مهمترین پایگاه‌های آمریکا در منطقه بود، زیرا پایگاه نیروی هوایی امریکا است و در واقع یک پایگاه راهبردی به حساب می‌آید.

– شبکه الجزیره گزارش داد، نیروهای اشغالگر منورهایی را بر فراز استان قنیطره شلیک کردند.

– در پی عملیات تلافی‌جویانه ایران علیه پایگاه های آمریکایی در عراق، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با تمیم بن حمد، امیر قطر تلفنی گفت‌وگو کرد. دو طرف در این گفت‌وگو در رابطه با آخرین تحولات ایران و عراق بحث و تبادل نظر کردند.

– سخنگوی شورای نگهبان گفت: عملیات صبح امروز اقدامی تصریح شده در منشور ملل متحد و شناخته شده در حقوق بین‌الملل عرفی بود.

– برهم صالح رئیس جمهور عراق در اولین واکنش رسمی دولت عراق به این عملیات در تویتر خود نوشت آرزو کرد گزندی به عراق عزیز و اربیل پایتخت کردستان وارد نشود.

– منابع آمریکایی به شبکه خبری ان بی سی آمریکا گفتند هنگام حمله تلافی جویانه بامداد امروز سپاه به پایگاه هوایی عین الاسد در عراق، حدود ۱۵۰۰ نیروی آمریکایی و ۷۰ نیروی نروژی در این پایگاه حضور داشته اند.

– رئیس ستادکل نیروهای مسلح گفته است: هر گونه شرارت جدید آمریکا پاسخی کوبنده تر و قاطع تر در پی خواهد داشت. وقت آن رسیده است تا سردمداران شرور ایالات متحده هر چه سریعتر نیروهای ارتش تروریستی خود را از منطقه خارج کنند.

– شرکت هواپیمایی چاینا ایرلاینز تایوان اعلام کرد، هواپیماهای این شرکت به دلیل تنش منطقه‌ای بر فراز ایران و عراق پرواز نخواهند داشت.

– معاون سیاسی دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی معظم کل قوا با اشاره به حملات موشکی ایران به یکی از پایگاه‌های نظامی ایالات متحده آمریکا در عراق گفت: این مرحله از اقدام تلافی جویانه سپاه علیه تروریسم آمریکایی ضعیف‌ترین سناریویی جمهوری اسلامی ایران بود که در راستای مطالبه‌ی ملی برای انتقام خون پاک شهید سلییمانی و همراهانش به اجرا گذاشته شد.

– برهم صالح، رئیس جمهور عراق در واکنش به حمله موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به پایگاه هوایی عین الاسد نوشت: ««سلامتی برای عراق عزیز و اربیل پایتخت کردستان»

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند