موضوعات داغ:

اخبار جدید درباره سیل سیستان / راه ارتباطی بیش از ۶۵۰ روستا مسدود شد

اخبار جدید درباره سیل سیستان / راه ارتباطی بیش از ۶۵۰ روستا مسدود شد

بارش بی‌سابقه باران در مناطق جنوبی و جنوب شرق کشور که در چند سال اخیر بی‌سابقه بوده و بیش از ۶۵۰ روستا را در استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان تحت تاثیر سیلاب قرار داده است. سیلاب تاکنون جان چهار نفر را گرفته و شش روستا در سیستان و بلوچستان به طور کامل تخلیه شده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، این روزها آبگرفتگی در روستاهای سیستان و بلوچستان زندگی روستاییان را مختل کرده است. آبگرفتگی در معابر و حتی منازل در برخی روستاها به حدی است که ادامه سکونت را نه تنها در خانه‌های روستاییان برای آنها مشکل‌ساز کرده، بلکه مسدود شدن راه‌ها، امداد‌رسانی به روستاییان را دردسرساز کرده است.

۲۷ روستای سیستان و بلوچستان با سیلاب درگیر هستند و در برخی روستاها مثل دلگان حجم آبگرفتگی به حدی زیاد است که تعداد زیادی دام و احشام در این روستاها تلف شده‌اند.

سیل در سیستان و بلوچستان همچنین قربانی گرفت. صبح دیروز مردی میان امواج خروشان رودخانه سرباز گرفتار شد. با گزارش ماجرا به هلال احمر، امدادگران در محل حاضر شدند و پس از جست‌وجو جسد این مرد را از آب بیرون کشیدند.

همچنین پنج نفر از اهالی روستای رادو از توابع بخش پلان دشتیاری شهرستان چابهار پس از جاری شدن سیل مفقود شدند و طی تماس تلفنی به جمعیت هلال احمر یک تیم عملیاتی همراه آمبولانس به منطقه اعزام شدند. عملیات جست‌وجو و نجات بعد از پنج ساعت پایان یافت که افراد مفقود شده در رودخانه و کانال روستای جماعت زهی پیدا شدند و نجات یافتند. دو نفر از مفقودان حال وخیمی داشتند که بعد از اقدامات اولیه تحویل اورژانس شدند و به نزدیک‌ترین بیمارستان انتقال یافتند.

با توجه به شدت بارندگی در شهرستان کنارک و احتمال تخریب منازل در برخی روستاها، بر اساس تصمیم مدیریت بحران تعداد شش روستا در معرض خطر تخلیه و ۲۴۵ خانوار ساکن در این مناطق برای اسکان اضطراری به مدرسه از پیش تعیین شده و همچنین منازل اقوام انتقال یافتند.

طغیان رودخانه نزدیک دلگان

در بین روستاهای استان سیستان بلوچستان بخش دلگان بیشتر از بقیه روستاها تحت‌تاثیر سیلاب قرار گرفته است. آبگرفتگی قسمتی از این روستا در برخی خانه‌های بخش ایرانشهر که به رودخانه بم پور نزدیک است، به حدود یک متر می‌رسد.

سجادی، معاون جمعیت هلال‌احمر استان سیستان و بلوچستان گفت: «در نزدیکی ایرانشهر رودخانه‌ای به نام بم‌پور واقع شده است که بعد از راه افتادن سیلاب طغیان رودخانه‌ها و بریده شدن بندهای محدوده رودخانه سبب بالا آمدن سیلاب در شهرستان دلگان و برخی روستاهای اطراف آن شد. درواقع این منطقه بیشترین خرابی را در سیل استان داشته است. در برخی خانه‌ها آبگرفتگی تا حدود یک متر هم رسید و ۱۷ منزل مسکونی در این منطقه به کلی تخریب شد.»

وی خاطرنشان کرد: بارندگی‌های سیل‌آسا همراه با طغیان رودخانه‌های محلی در سیستان و بلوچستان سبب تخریب ۹۳ واحد مسکونی شد. بیشترین تخریب منازل سیل‌زدگان سیستان و بلوچستان با ۵۸ مورد در فنوج گزارش شد.

مسدود شدن مسیر ۳۰۰ روستا

معاون استاندار سیستان و بلوچستان شامگاه دیروز گفت: راه دسترسی بیش از ۳۰۰ روستای حوزه بخش‌های دشتیاری، پلان و مرکزی این شهرستان همچنان قطع است و بارندگی‌های سیل آسا خسارت‌های زیادی به بخش‌های زیرساختی شامل راه، کشاورزی، آب، تلفن، واحدهای مسکونی و غیره وارد کرده است.

رحمدل بامری در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: سرریز شدن آب سد زیردان در بالادست دشتیاری و پلان و حجم بالای سیلاب رودخانه کاجو به واحدهای مسکونی و اراضی کشاورزی پایین دست خسارت‌های سنگینی وارد کرده است.

۳ قربانی سیل

سیلاب هرمزگان را هم تحت تاثیر قرار داده است.خانم علی یاری، معاون هلال احمر استان هرمزگان در گفت‌وگو با جام‌جم گفت: «۱۴ روستای استان هرمزگان با سیل درگیر هستند، اما در این میان پنج شهرستان شرقی استان بیشتر از سایر شهرها تحت تاثیر قرار گرفته‌اند. جمعیت هلال احمر استان از روز گذشته تاکنون به طور پیوسته مشغول امداد‌رسانی به این روستاها هستند.»

از آنجا که در این استان هم مشکل عمده مردم مسدود شدن راه ارتباطی روستاها است، خانم رکنی، سخنگوی ستاد مدیریت بحران استان کرمان در مورد امداد‌رسانی به روستاها این‌طور توضیح داد: «بسته شدن راه‌های ارتباطی روستاها، انجام عملیات امدادرسانی را سخت کرده بود و باز کردن راه‌های ارتباطی مهم‌ترین دغدغه‌ای بود که ستاد مدیریت بحران استان با آن درگیر بوده است. تاکنون اکثر راه‌ها باز شده و در حال حاضر معاون استاندار برای بازدید از روستاها و رفع مشکلات آنها اقدام کرده است.»

سیلاب در پنج روستای شهرستان جاسک هرمزگان به حدی شدید بود که نیروهای امداد و نجات اقدام به تخلیه روستاها کرده‌اند.

آبگرفتگی امکان تردد خودرو و عابران را از آنها گرفته و هلال احمر اهالی روستاها را در چادرهای امدادی اسکان داده است.

سلحشور، مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان هرمزگان در تشریح عملیات امداد رسانی به ساکنان روستاهای گرفتار سیل گفت: «شهرستان جاسک و بشاگرد بیشترین تاثیر را از سیلاب اخیر گرفته‌اند. در منطقه گابریک و جاسک و همچنین کاسکو پارامون بشاگرد، آبگرفتگی منازل به حدی بود که ساکنان روستاها امکان استقرار در مناطق مسکونی خود را نداشتند و در حال حاضر در چادرهایی که هلال احمر برایشان فراهم کرده، مستقر شده‌اند. نیروهای هلال احمر پتو و مواد غذایی و اقلام بهداشتی هم در اختیار روستاییان قرار داده‌اند. »

سلحشور میزان آبگرفتگی را در بندرعباس بیش از ۱۶۰ میلی‌متر و در جزیره قشم بیش از ۲۱۵ میلی‌متر اعلام کرد و در ادامه در مورد جان‌باختگان سیلاب این‌طور توضیح داد: «روز گذشته در حالی که سطح آبگرفتگی در بشاگرد زیاد بود، سطح آب رودخانه سیلابی پاهتک هم بالا آمده بود. در همان حال دو فرد موتور سوار که اهل بشاگرد نبوده و از روستاهای اطراف به آنجا آمده بودند، در سیلاب رودخانه گرفتار شدند. در حالی که یکی از آن دو نفر توسط نیروهای امداد هلال احمر نجات پیدا کرد، خبر از گرفتار شدن دوستش داد و چند ساعت بعد جسد نفر دوم در گل و لای رودخانه پیدا شد.»

دومین نفری که تحت تاثیر سیل جان خود را از دست داد جوانی بود که برای کوهنوردی به نزدیکی بستک هرمزگان رفته بود. سلحشور در این مورد گفت: «هر چند کشته شدن جوان هرمزگانی ارتباط مستقیم با سیل نداشت، اما تحت تاثیر سیل جوان کوهنورد نتوانسته بود بعد از بالا رفتن از کوه دوباره پایین برگردد. زمانی که خبر مفقود شدن این جوان اطلاع داده شد، تیم جست‌وجو و نجات هلال احمر کوهستان‌های بستک را مورد بررسی قرار دادند و جسد او را در گل و لای حاصل از سیل کشف کردند.»

عصر دیروز نیز بر اثر ریزش آوار در روستای حاجی آباد یک نفر جان خود را از دست داد تا تعداد قربانیان به ۴ نفر افزایش پیدا کند.همچنین ۲ نفر در استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان ناپدید شدند.

سیل راه ارتباطی ۳۶۳ روستا را قطع کرد

در حالی که سیل شهر کرمان و شهرستان‌های آن را هم درگیر کرده است، انسداد راه‌های ارتباطی روستاهای کرمان در وضعیت بدی قرار دارد.
به گفته مجید سعیدی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان راه ارتباطی ۳۶۳ روستا در ۹ شهرستان بافت، رابر، قلعه‌گنج، رودبار، منوجان، ریگان، کرمان، رابر و جیرفت به دلیل بارش برف و باران مسدود شده بود و تلاش برای بازگشایی این محورها ادامه دارد به طوری که با بازگشایی راه برخی روستاها اکنون راه ارتباطی ۲۹۹ روستای کرمان بسته است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان هم گفت: در مدت ۴۸ ساعت، به بیش از ۳۸۰۰ نفر گرفتار در سیل، برف و کولاک دو روز اخیر استان کمک‌رسانی شد.

نیاز فوری به امداد‌رسانی هوایی

سیل در سیستان و بلوچستان حالا هشتگ جدید فضای مجازی است. هشتگی دردناک که بین خبرهای داغ دیگر، سعی می‌کند خودی نشان بدهد، اما زورش نمی‌رسد! دست سیل‌زده‌های سیستان و بلوچستانی به جایی بند نیست، آسمان به‌اندازه یک سال برایشان باران باریده، آب، روستاهایشان را خالی از سکنه کرده، مردم در شرایط بحرانی خارج از خانه‌هایشان اسکان پیدا کرده‌اند، راه‌های مواصلاتی بسته شده و تا لحظه نوشته شدن گزارش، امدادرسانی به دلیل شرایط جوی نامناسب در ضعیف‌ترین حالت ممکن درحال انجام است و مردم جنوب سیستان و بلوچستان، به خصوص اهالی منطقه دشتیاری یا در محاصره سیلاب قرار گرفته‌اند یا آب ظرف امروز و فردا به خانه‌های آنها هم می‌رسد. بحرانی که فعلا به تخلیه تعداد زیادی از روستاها انجامیده، مخصوصا در بخش دشتیاری، پلان و مرکزی که روی هم جمعیتی ۱۲۰ هزار نفری را تحت تاثیر سیل قرار داده است. این اما همه ماجرا نیست و بخشدار بخش دشتیاری شهرستان چابهار از مسدود شدن راه‌های ارتباطی بیش از صد روستای این بخش خبر می‌دهد و می‌گوید که به امدادرسانی هوایی در منطقه نیاز است.

حامد سارانی از طغیان رودخانه‌های باهوکلات و کرکور خبر می‌دهد؛ طغیانی که به بسته شدن راه‌های ارتباطی روستاهای این منطقه انجامیده و مردم گرفتار را نیازمند امدادرسانی‌های ویژه کرده است.

مردم منطقه اما می‌گویند که با توجه به هشدارهای قبلی مبنی بر وقوع سیل، امدادرسانی به‌اندازه کافی انجام نشده و همین اتفاق به گلایه بسیاری از محلی‌ها در دشتیاری تبدیل شده است. محلی‌هایی که معتقدند بعد از توفان گنو، همان توفان بزرگ خرداد ۸۶، هیچ وقت آسمان و زمین را این‌قدر خشمگین ندیده بودند که قبل از این نه باران این‌قدر که حالا باریده برسرشان باریده بود و نه رودخانه‌ها این‌طور طغیان کرده بودند. مرد جوانی که از دیروز فیلمش در فضای مجازی دست به دست می‌شود یکی از همین محلی‌هاست؛ مردی که لباده طوسی پوشیده؛ همان لباس بلوچی و پر از گلایه پر از بغض، دستش را تا گردنش بالا می‌آورد و می‌گوید ما تا اینجا در آبیم. چرا کسی کمک‌مان نمی‌کند. چرا هلی‌کوپتر نمی‌فرستند؟ مگر ما جزو ایران نیستیم؟ حیوانات‌مان را آب برد، دام‌هایمان از دست رفت… خانه و زندگی برایمان نماند، چرا کسی کمک‌مان نمی‌کند؟!

گلایه او در جنوب استان سیستان و بلوچستان، حالا حرف مشترک خیلی‌هاست؛ اسکندر رامش دهیار روستای لکوکچ یکی از روستاهایی که درگیر سیل شده به ما می‌گوید: «در سمت دشتیاری، آب رودخانه باهوکلات بالا آمده و طغیان کرده و تمام روستاهایی که در نزدیکی این رودخانه قرار دارند در محاصره سیل هستند، تعدادی از آنها تخیله شدند و تعداد زیادی هم درحال تخیله شدن هستند، اما مشکل بزرگ اینجاست که اگر آب رودخانه کاجو هم بالا بیاید، واقعا اوضاع مردم بحرانی می‌شود.»
او از قطع شدن راه‌های ارتباطی روستاهای مختلف منطقه می‌گوید و این‌که مردم همه به بلندی پناه برده‌اند و وضعیت مناسبی ندارند!

عبدالمجید دهقان یکی از اهالی روستای شیرگواز باهوکلات است؛ مردی که با خانواده پنج نفره‌اش از دیشب خانه و زندگی‌اش را ترک کرده و سیل جای آنها پا توی خانه گذاشته؛ عبدالمجید حال و روز خوشی ندارد، از نرسیدن نیروهای امدادی شکایت می‌کند، از این‌که زن و بچه‌اش شب را زیر سایه‌بان فلزی گذرانده‌اند، بی پتو و زیرانداز، که فعلا نه از نیروهای هلال احمر خبری بوده و نه بقیه نهادهای امدادی.

گلایه‌ای که از زبان مراد بلوچ یکی از اهالی روستای دمپک هم می‌شنویم؛ او هم به ما می‌گوید که خانه و زندگی‌اش را گذاشته و جانش را برداشته و رفته جایی که از سیل دور باشد. او هم گلایه می‌کند که کسی کمک‌شان نکرده و تا حالا خود محلی‌ها، به داد خودشان رسیده‌اند و اگر کمکی شده از خودی‌ها بوده. گلایه او هم وقتی به تلخی می‌رسد که به جای خالی نهادهای امدادی اشاره می‌کند…

برای علی‌بخش شه‌بخش، رئیس شورای بخش دشتیاری این گلایه‌ها آشناست؛ او از وقتی که باران سیل‌آسا در جنوب شرقی کشورمان باریدن گرفته، از وقتی که آب خروشیده و بالا آمده از این گلایه‌ها زیاد شنیده و به ما می‌گوید: «وضعیت در منطقه ما واقعا بحرانی است، بعضی روستاها کاملا زیر آب هستند، در تعداد کمی از روستاها طغیان آب فروکش کرده اما آب به سمت بقیه روستاها در حرکت است و قطعا آنها هم به زودی درگیر می‌شوند.» شه‌بخش ادامه می دهد: شنیدیم که چند ماشین هلال احمر به سمت روستاهای ما حرکت کرده بودند، اما چون مسیر بسته بود نتوانستند به مردم برسند و واقعا تنها راه استفاده از بالگرد است؛ بالگردهایی که اگر از راه برسند می‌توانند به مردم سیل‌زده، چادر، مواد غذایی و کمک‌های درمانی برسانند.

حرکت‌های خودجوش امدادی

مردم چابهار اما دست روی دست نگذاشته‌اند، منتظر نیروهای امدادی نمانده‌اند و خودشان از وقتی خبر مسدود شدن راه‌های ارتباطی روستاهای محروم منطقه دهان به دهان بین‌شان پخش شده، دست به دست هم داده‌اند برای امدادرسانی؛ درست مثل نانوایی‌هایی که از وقتی خبر را شنیده‌اند، نان رایگان پخته‌اند تا قدمی در مسیر کمک به سیل‌زده‌ها برداشته باشند.

محمدعثمان بلیده‌ای، عضو یکی از همین گروه‌های خودجوش مردمی است که از لحظه وقوع سیل در منطقه حضور دارد. او به نمایندگی از گروهی از جوانان شهر چابهار به ما می‌گوید از دیروز درحال جمع‌آوری کمک برای سیل‌زده‌های منطقه است: «در این مدت حبوبات، کنسرو، نان و سایر مواد غذایی را که نیاز اولیه مردم است، تهیه کردیم و به تعدادی از روستاها رساندیم، اما روستاها خیلی زیاد است و رسیدگی به همه آنها کار سختی است. او که در حال حرکت به سمت روستای عورکی است، می‌گوید شنیده مردم روستا را خالی کرده‌اند و روی دسترس‌ترین بلندی ممکن، حتی شاخه‌های درخت‌ها پناه گرفته‌اند…»

او به نمایندگی از نیروهای داوطلب حاضر در منطقه از نیاز مردم سیل‌زده به بالگرد‌های امدادی می‌گوید و از نیروهای مسلح و هلال احمر درخواست می‌کند که بالگردهایشان را به منطقه بیاورند، چراکه دسترسی به روستاهایی که در محاصره آب قرار گرفته‌اند فقط با بالگرد ممکن است.»

زمان نامعلوم تخلیه آب

کابوس سیل اما آن‌طور که به نظر می‌رسد تا پایان هفته دست از سر این منطقه برنمی‌دارد و علت این اتفاق خاک نفوذ‌ناپذیر منطقه است که آب را نمی‌بلعد. موضوعی که علی بامری رئیس اداره راهداری چابهار به آن اشاره می‌کند. او تماس ما را درحالی جواب می‌دهد که به بازدید محورهای مواصلاتی مسدود منطقه رفته و از نزدیک شاهد حجم آبی است که خروشان از راه رسیده و زندگی مردم را مختل کرده. او هم به ما می‌گوید که محورهای روستایی با توجه به حجم زیاد بارندگی و سیلاب، با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند، که حجم آب با توجه به سرریز شدن دو سد زیردان و پیشین درحال زیاد شدن است و نمی‌تواند تخمین بزند که کی این همه آب از منطقه تخلیه می‌شود.

بحران سیل اما فقط در دشتیاری خسارت به بار نیاورده؛ از گوشه و کنار سیستان و بلوچستان خبر می‌رسد که آب درخیلی جاها در حال طغیان و حال دلگان، مهرستان، سرباز، سروان، سیب و سوران، فنوج، لاشار و بخش‌های مرکزی کورین هم خوب نیست، روستاهای زیادی در محاصره سیل قرار گرفته‌اند و در خیلی جاها مردم تا کمر در آب فرو رفته‌اند؛ مدارس تعطیل شده و خیلی جاها امکانات هلال احمر برای کمک رسانی کافی نیست و جای خالی زیرساخت‌های مناسب در استانی که محرومیت از در و دیوارش می‌بارد، حالا خدمات‌رسانی را هم به سیل‌زده دشوار کرده است.

منبع: روزنامه جام جم

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند