اختصاص 12 هزار میلیارد تومان برای حمایت از اشتغال روستایی

اختصاص 12 هزار میلیارد تومان برای حمایت از اشتغال روستایی

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: 12 هزار میلیارد تومان از سوی صندوق توسعه ملی و دولت، برای حمایت از توسعه اشتغال پایدار در روستاها و مناطق عشایری اختصاص یافته است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: 12 هزار میلیارد تومان از سوی صندوق توسعه ملی و دولت، برای حمایت از توسعه اشتغال پایدار در روستاها و مناطق عشایری اختصاص یافته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، سید ابوالفضل رضوی روز شنبه در جلسه توسعه و اشتغال روستایی استان اصفهان، با بیان اینکه بر اساس قانون برنامه ششم توسعه باید هر سال 384 هزار شغل جدید در روستاها ایجاد شود، افزود: طرح‌های اشتغالزا و درآمدزای روستایی باید در اولویت کاری فرمانداران و بخشداران سراسر کشور قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه در بخش روستایی و عشایری استان اصفهان هم باید حداقل 15 هزار شغل ایجاد شود، اظهار کرد: متوسط هزینه برای ایجاد اشتغال پایدار در روستاها 50 میلیون تومان است که بر این اساس باید 18 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کنیم.

وی گفت: بیکاری و عدم حضور اثرگذار مردم در اقتصاد کشور از مهم‌ترین مسائل امروز کشور و استان اصفهان محسوب می‌شود و تا موقعی که مردم در اقتصاد کشور حضور موثر نداشته باشند مشکل همچنان باقی خواهد ماند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: برخی تنگ‌نظری‌ها موجب عدم مشارکت و حضور جدی مردم در اقتصاد کشور شده است.

وی با بیان اینکه همه باید در کشور بسیج اقتصادی داشته باشیم و زمینه حضور مردم را در این عرصه فراهم کنیم، افزود: میزان بیکاری در اصفهان جزو استان‌های رده بالای کشور قرار دارد و یکی از مهم‌ترین مشکل‌های این استان محسوب می‌شود.

رضوی با بیان اینکه باید به سراغ شغل‌های همانند گردشگری، صنایع دستی، استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان برویم، اظهار کرد: بین چهار تا هشت میلیون عنوان شغلی تا سال 2030 از عرصه مشاغل دنیا حذف می‌شود و 2 میلیون عنوان شغلی جدید ایجاد خواهد شد.

وی با بیان اینکه شغل‌های سنتی در آینده حذف می‌شوند گفت: کشورهایی در سال‌های آینده با بحران‌های شغلی مواجه نمی‌شوند که از امروز به سراغ شغل‌های جدید و دانش‌بنیان بروند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری با بیان اینکه استان اصفهان باید تا 40 ماه آینده 400 میلیارد تومان اعتبار برای ایجاد اشتغال پایدار در روستاها و مناطق عشایری جذب کند، گفت: دولت تا امروز یک چهارم این مبلغ را از طرف صندوق توسعه ملی به بانک‌ها پرداخت کرده است.

وی با بیان اینکه تا قبل از عید نوروز باید 70 درصد این اعتبار به بانک‌های استان اصفهان پرداخت شود، اضافه کرد: پروژه‌های ایجادی باید در روستاها و مناطق عشایری انجام شود و در شهرهای زیر 10 هزار نفر به هیچ عنوان نمی‌توانیم پروژه ایجادی داشته باشیم.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری با بیان اینکه وام اشتغال روستاییان از طریق بانک ‌های عامل کشاورزی، توسعه تعاون و پست بانک پرداخت می‌‌شود، اظهار کرد: بانک حداکثر 20 روز بعد از تایید طرح کارآفرین باید درخواست دریافت وثیقه را ارائه کند اگر هم طرحی را رد کرد باید علت کار خود را نیز ارائه دهد.

وی با بیان اینکه این تسهیلات به طرح‌های که دارای توجیه اقتصادی هستند پرداخت می‌شود، تصریح کرد: این وام با بازپرداخت 9 ساله تعیین شده که وام‌گیرنده از سال چهارم می‌تواند بازپرداخت را آغاز کند.

رضوی ادامه داد: تمام این موارد برای افزایش اشتغال پایدار روستایی و عشایری و همچنین سرمایه در گردش شهرهای زیر 10 هزار نفر اختصاص یافته است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری افزود: برای اشتغال پایدار روستایی و همچنین سرمایه در گردش شهرهای زیر 10 هزار نفر سود ۶ و ۱۰ درصد در نظر گرفته شده است.

رضوی با بیان اینکه بانک‌ها تا روز 28 اسفندماه سال جاری موظف به پرداخت تسهیلات به متقاضیان هستند و از روز پنجم فروردین سال 97 هم باید ادامه پرداخت تسهیلات را ادامه دهند افزود: حداکثر آورده سرمایه‌گذار در روستاها 20 درصد با سه سال دوره مشارکت و تنفس است.

وی با بیان اینکه تا سه سال اول لازم نیست که وام‌گیرنده هیچ پرداختی داشته باشد، گفت: بازپرداخت اقساط وام از سال چهارم به مدت 6 سال آغاز می شود.

رضوی با بیان اینکه دولت تدبیر و امید بهترین توجه را به اقشار محروم و روستایی داشته است، اظهار کرد: برنامه‌های توسعه در روستا باید به برخورداری از خدمات مورد نیاز زندگی و توسعه فناوری روستاییان منجر شود.

جلسه توسعه و اشتغال روستایی استان روز شنبه به ریاست استاندار اصفهان و با حضور معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، فرمانداران و بخشداران شهرستان‌های استان اصفهان در استانداری اصفهان برگزار شد.

سهم استان اصفهان از محل تسهیلات اشتغالزایی روستایی و عشایری ۴۲۵ میلیارد تومان است.

۳۷۵ میلیارد تومان این اعتبار از محل صندوق توسعه ملی، ۴۰ میلیارد تومان از بانک سینا و 10 میلیارد تومان از محل بانک پارسیان برای این تسهیلات اختصاص یافته است.

براساس نتایج سرشماری 95، جمعیت استان اصفهان پنج میلیون و 120 هزار و 850 نفر است که از جمعیت استان اصفهان حدود 2 میلیون و 600 هزار مرد (51 درصد) و 2 میلیون و 520 هزار زن (49 درصد) هستند.

همچنین استان اصفهان دارای یک میلیون و 608 خانوار است که از این تعداد یک میلیون و 412 هزار خانوار شهری و 196 هزار خانوار روستایی است.

عشایر این استان نیز در شهرهای بویین میاندشت، فریدن و چادگان درغرب استان با داشتن 27 هزار نفر عشایر ایل بختیاری، سمیرم، دهاقان و شهرضا در شمال استان با 24 هزار نفر عشایر از ایل قشقایی و محمدآباد و نصرآباد در شرق اصفهان با 3 هزار نفر عشایر از طایفه عرب جرقویه، جامعه عشایری استان اصفهان را تشکیل می‌دهند.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند