ادامه بررسی لایحه پالرمو در مجمع تشخیص

ادامه بررسی لایحه پالرمو در مجمع تشخیص

جلسه ادامه بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملی موسوم به پالرمو صبح امروز – شنبه – در مجمع تشخیص مصحلت نظام آغاز شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، اعضای مجمع تشخیص در جلسه گذشته (ششم بهمن 98) درباره لایحه الحاق ایران به این کنوانسیون به نتیجه نرسیدند و قرار است در این جلسه درباره آن تصمیم گیری کنند.

این لایحه پیش از این در کمیسیون‌های سیاسی – امنیتی و حقوق – قضایی بررسی که به تایید این کمیسیون‌ها نرسید.

حجت الاسلام و المسلمین مجید انصاری عضو این مجمع پیش از این اظهار کرد: اعضا در جلسه روز شنبه مجمع در مورد لایحه پالرمو تصمیم می‌گیرند.
همچنین سید محمد صدر عضو دیگر مجمع تشخیص مصلحت نظام از احتمال تصویب این لایحه در مجمع تشخیص مصلحت نظام خبرداده بود.

کنوانسیون ملل متحد علیه جرایم سازمان‌یافته فراملی از معاهده‌های چندجانبه مورد حمایت سازمان ملل متحد است که در 15 نوامبر 2000 با قطعنامه مجمع عمومی این سازمان به تصویب رسید.

طرح کنوانسیونی این معاهده در دسامبر 2000 در پالرموی ایتالیا برای امضای دولت‌ها مفتوح شد و به امضای 147 دولت از جمله ایران رسید به همین دلیل به این کنوانسیون، کنوانسیون پالرمو نیز گفته می‌شود.

کنوانسیون پالرمو دارای سه پروتکل تکمیلی از جمله پروتکل پیشگیری، سرکوب و مجازات قاچاق اشخاص مخصوصاً زنان و کودکان، پروتکل علیه قاچاق مهاجران از طریق زمین، دریا و هوا و پروتکل علیه تولید غیرقانونی و قاچاق مهمات است که دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد به عنوان عهده‌دار این کنوانسیون و پروتکل‌های آن عمل می‌کند.

دولت برای پیوستن به این کنوانسیون که از لوایح چهارگانه مرتبط با FATF است، لایحه ای را تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد که به تصویب نمایندگان رسید اما با توجه به عدم تطابق ترجمه با متن اصلی، در سال 96 مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت و در 20 خرداد 97 بار دیگر در مجلس بررسی و نمایندگان با 136 رأی موافق، 89 رأی مخالف و 11 رای ممتنع از مجموع 256 نماینده حاضر با اصلاح آن موافقت کردند.

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند