انتقال مسافر و کالا به هند و پاکستان همچنان برجاست!

تعرفه گمرکی برخی از کالاها حذف شد.

به دنبال شیوع ویروس کرونای هندی و تصمیم‌گیری در رابطه با ممنوعیت‌های تردد کالا و مسافر از کشور هندوستان و پاکستان، مسئولان گمرک ایران می‌گویند به محض دریافت ابلاغیه محدودیت‌های مورد نظر اعمال خواهد شد ولی در حال حاضر این تردد به روال قبل در جریان است.

به گزارش تجارت‌نیوز، اعلام اخیر ستاد ملی مقابله با کرونا با هشدار نسبت به شیوع ویروس کرونای هندی همراه بود و درخواست ممنوعیت پروازها به این دو کشور مطرح شد.

در همین رابطه سخنگوی سازمان هواپیمایی با اعلام اینکه پروازهای هند و پاکستان ممنوع شده است، گفته براساس تصمیم وزارت بهداشت، پرواز به صورت دو طرفه از هند و پاکستان از ساعات ۲۴ امشب ممنوع می شود. از سویی وزارت کشور نیز تردد مسافر و کالا به صورت مستقیم یا غیرمستقیم با کشور هندوستان را تا اطلاع ثانوی را ممنوع کرده است.

اعمال محدودیت به محض ابلاغ

به دنبال این تصمیمات، سید روح الله لطیفی – سخنگوی گمرک ایران – در رابطه با وضعیت فعلی تجارت ایران با هند و پاکستان و همچنین تردد مسافر و کالا گفت که در طول دوران شیوع ویروس کرونا همواره محدودیت‌هایی در رابطه با تردد مسافر و گاها کالا اعمال شده که گمرک نیز به عنوان سازمان مجری در دستور کار خود قرار داده است و در مورد هند و پاکستان نیز به محض ابلاغ به گمرک محدودیت‌ها اعمال خواهد شد.

لطیفی ادامه داد: در حال حاضر در مورد پاکستان و در مرز میرجاوه به عنوان مرز رسمی مبادلات تجاری و مسافری ایران، تردد مسافر به صورت زمینی و حدود ۴۰ تا ۵۰ نفر در روز انجام می شود که عمدتا مسافران پاکستانی هستند که در ایران مقیم بوده و مجوز اقامت تحصیلی یا شغلی دارند و در حال تردد به ایران هستند. اما در مورد کالا هیچ مشکلی وجود نداشته و این تبادل بین ایران و پاکستان صورت می‌گیرد.

وی گفت که در مورد هند نیز تبادل کالا در حال حاضر با مشکلی مواجه نیست و تبادل مسافر به صورت زمینی نیز انجام نمی‌شود.

اما در شرایطی این بار موضوع ممنوعیت تردد کالا با هند مطرح شده که تا پیش از این در محدودیت‌های اعمال شده در مرزها عمدتا تردد مسافر ممنوع بوده و کالا با رعایت پروتکل ها مبادله می‌شد.

آخرین اخبار کرونا را در صفحه ویروس کرونا در تجارت‌نیوز بخوانید.

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند